Bobas jedzący owsiankę

Problemy żywieniowe maluchów

Podpowiadamy przyczyny niektórych problemów z jakimi mogą się zmagać maluchy.

Brak apetytu u dziecka – jakie mogą być jego przyczyny?

Brak apetytu u dzieci to częste zjawisko występujące w różnym wieku i na różnym podłożu. Sytuacja, w której nasz maluch odmawia posiłków może być dla nas stresująca, dlatego warto poszukać jej przyczyn, aby wiedzieć kiedy skontaktować się z lekarzem.

Brak apetytu u dziecka – przyczyny

Przyczyny braku apetytu u dziecka mogą być powiązane z jego zdrowiem. Odmawianie posiłków przez dziecko może wskazywać na niektóre choroby, schorzenia czy nietolerancje pokarmowe. Pogorszenie apetytu zaobserwujemy u dzieci cierpiących na:

 • Alergię pokarmową – po spożyciu posiłku, który zawierał alergen dziecko może skarżyć się na ból brzuszka, a my możemy zauważyć inne towarzyszące dolegliwości np. zmiany skórne, wskazujące na nietolerancję pokarmową. W takiej sytuacji dziecko odmawia posiłku, aby uniknąć dyskomfortu i złego samopoczucia. Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko cierpi na alergię pokarmową, skontaktujmy się z lekarzem, w celu potwierdzenia lub odrzucenia tej hipotezy i zastosowania odpowiedniej diety.
 • Infekcje – przeziębienie czy grypa to czas, w którym chyba każdy – nie tylko dziecko, ale i dorosły – może odczuwać osłabiony apetyt. Jeżeli nasz maluch odmawia zjedzenia posiłku, a do tego skarży się na ból gardła, kaszle, ma katar czy podwyższoną temperaturę – mamy winowajcę. W tym przypadku to infekcja odpowiedzialna jest za brak apetytu.
 • Niedobór żelaza/anemia – anemia spowodowana niedoborem żelaza, ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenie łaknienia, powodujące spadek apetytu na normalne posiłki i wybiórczy apetyt np. na kredę, krochmal, papier czy tynk jest jednym z objawów anemii, wynikającej z niedoboru żelaza i wymaga kontaktu z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Innymi objawami anemii mogą być m.in. osłabienie, zmniejszenie koncentracji, suchość w ustach, suchość skóry, pękające kąciki ust, zwiększone wypadanie włosów, kruchość paznokci.
 • Zespół złego wchłaniania – to zaburzenie przyswajania substancji odżywczych przez organizm. Jednym z pierwszych objawów zespołu złego wchłaniania może być brak apetytu. Innymi objawami, które powinny stanowić dla nas sygnał alarmowy są osłabienie i zmęczenie u dziecka, jego niska masa ciała, objawy niedoborów konkretnych substancji odżywczych (dla każdego składnika objawy mogą być inne).
 • Zaparcia – strach przed bólem związanym z zaparciami może być dla dziecka powodem, dla którego zacznie odmawiać posiłków.
 • Pasożyty – jedną z przyczyn braku apetytu u dziecka może być zakażenie pasożytami. Jeśli zauważymy u dziecka dodatkowe symptomy takie jak np. wzdęcia, wymioty, wysypki, nudności, katar, stany podgorączkowe, biegunki, bóle brzucha i jednocześnie wykluczymy infekcję bakteryjną, wirusową czy alergiczną, może to świadczyć o robaczycy u dziecka.

 

Inne przyczyny braku apetytu u dziecka

Nie zawsze brak apetytu u dziecka spowodowany jest problemami zdrowotnymi. Czasami może wynikać z powodu nieodpowiedniej, zbyt monotonnej diety, podjadania słodyczy i przekąsek między posiłkami czy z powodu stresu spowodowanego trudnym czasem w życiu.

Gdy brak apetytu u dziecka pojawia się sporadycznie, od czasu do czasu, nie powinien być powodem do zmartwień. My dorośli też nie zawsze mamy ochotę na zjedzenie całego posiłku, czasami możemy po prostu nie odczuwać głodu. Dziecko może odmawiać posiłku nawet po to, by wyrazić swoją niezależność i sprawdzić reakcję swoich rodziców!

Najważniejsze jest by obserwować naszego malucha i reagować, gdy zaobserwujemy dodatkowe, niepokojące objawy.

Czy zielona kupka u niemowlaka może być powodem do niepokoju?

Pojawienie się na świecie niemowlaka przynosi ze sobą wiele radości, ale także wyzwań, niespodzianek i… wiele niewiadomych. Podczas obserwacji naszego maluszka zaczynamy się zastanawiać nad jego reakcjami, odruchami, emocjami i nie tylko. To naturalne, że opiekując się dzidziusiem w naszej głowie będzie pojawiać się wiele pytań. Jednym z nich może być „czy kolor kupki mojego malucha jest właściwy?”.

Co oznacza pierwsza zielona kupka u niemowlaka?

Pojawienie się u niemowlaka zielonej kupki może budzić nasz niepokój, jednak nie zawsze jest ona symptomem chorobowym.

Na początek warto wspomnieć o tzw. smółce, czyli pierwszej kupie noworodka. Pierwszy stolec oddawany przez niemowlaka ma formę gęstej, lepkiej wydzieliny o kolorze ciemnozielonym. Smółka składa się z substancji, pochodzących jeszcze z czasu życia płodowego i w większości przypadków zostaje wydalona w pierwszej dobie życia niemowlaka. U dzieci urodzonych przedwcześnie, wydalenie smółki może nastąpić nieco później. Zazwyczaj stolce nazywane smółką zanikają w około czwartej dobie życia dziecka.

Kupa o zielonym zabarwieniu może występować także w dalszych etapach rozwoju dziecka, jednak jej kolor będzie miał związek z zupełnie innymi czynnikami.

Dlaczego niemowlę robi zielone kupy? Przyczyny zielonej kupki u noworodka

Przyczyn wydalania zielonych kupek przez niemowlaka może być wiele. Stolec taki oddawać mogą zarówno dzieci karmione piersią, jak i te karmione mlekiem modyfikowanym. Niekiedy jej występowanie jest całkowicie naturalne w danej sytuacji, innym razem może stanowić objaw alergii pokarmowej i niektórych chorób. Pojawienie się innych symptomów towarzyszących zielonej kupce takich jak:

 • zaparcia,
 • krew i/lub śluz w kupce,
 • objawy żółtaczki,
 • zmiany w konsystencji stolca i częstotliwości wypróżnień, nie mające związku z rozszerzaniem diety powinno być sygnałem alarmowym, po którym należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, w celu ustalenia dokładnej przyczyny.

Konsystencja i barwa kupki niemowlaka są ściśle powiązane z dietą dziecka. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym z zawartością żelaza, zielone kupki są naturalnym zjawiskiem i równocześnie nie są powodem do niepokoju (przy braku innych objawów, takich jak np. zaparcia).

Taka kupka może pojawić się także przy karmieniu piersią. Jeżeli podajemy dziecku preparaty z wysoką zawartością żelaza – podobnie jak w przypadku mleka modyfikowanego z jego zawartością, to naturalne zjawisko i nie musimy się obawiać na zapas. Jeśli jednak karmimy dziecko wyłącznie piersią, a w kupce zaobserwujemy dodatkowo śluz lub krew, może być to oznaka alergii pokarmowej na konkretny składnik naszej diety, który powoduje u dziecka nadwrażliwość. Najczęściej spotykanym alergenem pokarmowym wśród małych dzieci są białka mleka krowiego. Jeśli podejrzewamy u naszego malucha nadwrażliwość pokarmową, skonsultujmy się z lekarzem.

Zielona kupka u niemowlaka może wystąpić także w okresie ząbkowania. W tym czasie dziecko połyka sporą ilość wytwarzanej w nadmiarze śliny, co może wpływać na barwę stolca. Podczas ząbkowania może zmienić się również konsystencja kupy naszego malucha.

Pojawienie się u niemowlaka kupki o zielonym zabarwieniu nie zawsze musi kończyć się interwencją lekarza. Zmiany barwy i konsystencji stolca są u dzieci naturalnym zjawiskiem, wynikającym z jego diety. Obserwujmy naszego malucha, zwracajmy uwagę na dodatkowe objawy. Jeżeli nie zauważamy żadnych innych niepokojących sygnałów, nie powinniśmy martwić się na zapas.

Zaparcia u dzieci – objawy, przyczyny i postępowanie

Zaparcia u dzieci to bardzo nieprzyjemny problem, który dotyczy nawet 30 % maluchów, głównie w wieku 2-3 lat, jednak zdarza się, że z zaparciami muszą mierzyć się również niemowlęta. Co zatem należy zrobić, aby pomóc swojemu dziecku podczas zaparcia?

Jak rozpoznać zaparcie u dziecka? Objawy zatwardzenia

Zaparcie u dzieci stolca definiuje się jako zbyt długie odstępy pomiędzy wypróżnieniami (wypróżnienia rzadziej niż 2 razy w tygodniu) i/lub oddawanie stolców z dużym wysiłkiem

Dodatkowymi objawami towarzyszącymi zaparciom u małych dzieci są:

 •  
 • ból przy defekacji
 • oddawanie twardych i/lub obfitych stolców
 • brudzenie bielizny
 • niechęć dziecka do wypróżnienia
 • niewielka domieszka krwi w stolcu( u ok. 50% dzieci)

 

UWAGA: W przypadku niemowląt, które są karmione wyłącznie mlekiem matki wypróżnienia mogą występować raz na 1-2 tygodnie ze względu na to, że pokarm mamy jest przez nie w pełni trawiony. Nie jest to więc objaw zaparcia (jeśli oczywiście nie ma innych symptomów, które mogłyby o nim świadczyć).

Oprócz zaparcia, rodzice mogą spotkać się z dyschezją. Tych dwóch zaburzeń, ze strony układu pokarmowego, nie należy ze sobą mylić.

Objawy dyschezji u dziecka

Oprócz zaparcia rodzice mogą spotkać się z dyschezją. Nie należy tych 2 zaburzeń ze strony układu pokarmowego ze sobą mylić. Dyschezja występuje dość często u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, a do jej rozpoznania muszą być jednocześnie spełnione 2 kryteria:

 • trwający co najmniej 10 minut wysiłek i płacz, po którym niemowlę oddaje bez problemu miękki stolec,
 • brak innych objawów(!).

Co ważne, ten typ zaburzenia ustępuje samoistnie, dlatego wystarczy tylko czekać i obserwować malucha, czy nie dzieje się z nim nic niepokojącego.

Co powoduje zaparcia u dzieci? Jakie są przyczyny?

W ponad 90 % przypadków przyczyną zaparć u dzieci są zaburzenia czynnościowe tzn. zaburzenia, które nie są związane z żadną chorobą organiczną. Chodzi głownie o błędy żywieniowe i niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Mówimy wtedy o tzw. zaparciach nawykowych.

Zaparcia pojawiają się najczęściej w takich okresach, jak przejście z karmienia piersią na mieszanki sztuczne, zaprzestanie zakładania pampersów, podjęcie zajęć w przedszkolu. Dziecko świadomie powstrzymuje stolec, bo boi się bólu, który towarzyszy wypróżnieniu albo nie chce zmieniać dawnych przyzwyczajeń i nadal chce nosić pieluchę.

Jak pomóc dziecku przy zaparciu?

W momencie, gdy rodzic rozpozna zaparcie u swojego dziecka powinien zastosować się do poniższych porad:

Wzbogacić dietę malucha w warzywa, owoce, grube kasze, ciemne pieczywo oraz podawać odpowiednią ilość płynów. Zachęcać dziecko do aktywności fizycznej i ruchu. W przypadku niemowlaka, pomocny może się okazać delikatny masaż brzuszka. Namówić malucha do próby defekacji 5–10 min po posiłkach – wtedy próby te mogą okazać się bardziej skuteczne. Założyć dzienniczek wypróżnień dziecka – ułatwi on lekarzowi dopasowanie ewentualnego leczenia.

Co na zaparcie u dziecka? Czy stosowanie leków jest konieczne?

Jeśli sama dieta i aktywność fizyczna dziecka nie pomoże w regulacji wypróżnień, lekarz może zalecić zastosowanie środków farmakologicznych np. laktulozy, która jest lekiem osmotycznym o działaniu lekko przeczyszczającym.

Należy pamiętać, że leki podaje się dziecku tylko po konsultacji z lekarzem – nigdy na własną rękę.

O czym należy pamiętać przy zaparciu u dziecka?

Jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości czy dziecko ma problem z zaparciami, powinien zgłosić się do lekarza. Zlekceważenie tego problemu może doprowadzić do przerodzenia się zaparć w zaparcia nawykowe, których wyleczenie będzie znacznie trudniejsze.

Przy zaburzeniach trawiennych polecamy mleko specjalistyczne Humana Anticolic.

Brak apetytu u dziecka – jakie mogą być jego przyczyny?

Brak apetytu u dzieci to częste zjawisko występujące w różnym wieku i na różnym podłożu. Sytuacja, w której nasz maluch odmawia posiłków może być dla nas stresująca, dlatego warto poszukać jej przyczyn, aby wiedzieć kiedy skontaktować się z lekarzem.
Brak apetytu u dziecka – przyczyny

Przyczyny braku apetytu u dziecka mogą być powiązane z jego zdrowiem. Odmawianie posiłków przez dziecko może wskazywać na niektóre choroby, schorzenia czy nietolerancje pokarmowe. Pogorszenie apetytu zaobserwujemy u dzieci cierpiących na:

   Alergię pokarmową – po spożyciu posiłku, który zawierał alergen dziecko może skarżyć się na ból brzuszka, a my możemy zauważyć inne towarzyszące dolegliwości np. zmiany skórne, wskazujące na nietolerancję pokarmową. W takiej sytuacji dziecko odmawia posiłku, aby uniknąć dyskomfortu i złego samopoczucia. Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko cierpi na alergię pokarmową, skontaktujmy się z lekarzem, w celu potwierdzenia lub odrzucenia tej hipotezy i zastosowania odpowiedniej diety.
    Infekcje – przeziębienie czy grypa to czas, w którym chyba każdy – nie tylko dziecko, ale i dorosły – może odczuwać osłabiony apetyt. Jeżeli nasz maluch odmawia zjedzenia posiłku, a do tego skarży się na ból gardła, kaszle, ma katar czy podwyższoną temperaturę – mamy winowajcę. W tym przypadku to infekcja odpowiedzialna jest za brak apetytu.
    Niedobór żelaza/anemia – anemia spowodowana niedoborem żelaza, ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenie łaknienia, powodujące spadek apetytu na normalne posiłki i wybiórczy apetyt np. na kredę, krochmal, papier czy tynk jest jednym z objawów anemii, wynikającej z niedoboru żelaza i wymaga kontaktu z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Innymi objawami anemii mogą być m.in. osłabienie, zmniejszenie koncentracji, suchość w ustach, suchość skóry, pękające kąciki ust, zwiększone wypadanie włosów, kruchość paznokci.

    Zespół złego wchłaniania – to zaburzenie przyswajania substancji odżywczych przez organizm. Jednym z pierwszych objawów zespołu złego wchłaniania może być brak apetytu. Innymi objawami, które powinny stanowić dla nas sygnał alarmowy są osłabienie i zmęczenie u dziecka, jego niska masa ciała, objawy niedoborów konkretnych substancji odżywczych (dla każdego składnika objawy mogą być inne).
    Zaparcia – strach przed bólem związanym z zaparciami może być dla dziecka powodem, dla którego zacznie odmawiać posiłków.
    Pasożyty – jedną z przyczyn braku apetytu u dziecka może być zakażenie pasożytami. Jeśli zauważymy u dziecka dodatkowe symptomy takie jak np. wzdęcia, wymioty, wysypki, nudności, katar, stany podgorączkowe, biegunki, bóle brzucha i jednocześnie wykluczymy infekcję bakteryjną, wirusową czy alergiczną, może to świadczyć o robaczycy u dziecka.

Inne przyczyny braku apetytu u dziecka

Nie zawsze brak apetytu u dziecka spowodowany jest problemami zdrowotnymi. Czasami może wynikać z powodu nieodpowiedniej, zbyt monotonnej diety, podjadania słodyczy i przekąsek między posiłkami czy z powodu stresu spowodowanego trudnym czasem w życiu.

Gdy brak apetytu u dziecka pojawia się sporadycznie, od czasu do czasu, nie powinien być powodem do zmartwień. My dorośli też nie zawsze mamy ochotę na zjedzenie całego posiłku, czasami możemy po prostu nie odczuwać głodu. Dziecko może odmawiać posiłku nawet po to, by wyrazić swoją niezależność i sprawdzić reakcję swoich rodziców!

Najważniejsze jest by obserwować naszego malucha i reagować, gdy zaobserwujemy dodatkowe, niepokojące objawy.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?

Znasz tę sytuację, gdy spokojny posiłek niemowlaka przeradza się w prawdziwą bitwę, miseczka z obiadkiem staje się największym wrogiem, a pocisk z łyżeczki po wielu manewrach ląduje niemal siłą prosto w buzi zbuntowanego dziecka? Kto miał kiedykolwiek do czynienia z prawdziwym niejadkiem cierpiącym na kulinarne humorki niezwiązane z dolegliwościami chorobowymi wie, że to nie przelewki. Jak sobie poradzić?  Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Oto kilka złotych zasad, które pomogą ci poskromić niejadka.
Dziecko nie je? Jedz razem z nim!

Bardzo istotne jest, byś od samego początku wykształcała u malucha dobre nawyki nie tylko żywieniowe. Zacznij od wspólnego siadania przy stole – pozwoli wam to nie tylko utrwalać relacje rodzinne, ale także sprawi, że dziecko zobaczy, że inni domownicy także jedzą. Będzie to pomocne, nawet jeśli jest dopiero na etapie spożywania kaszki lub obiadku dla niemowląt. Z nieco większym dzieckiem wspólnie przygotowuj posiłki. To angażująca forma zabawy, oraz sposób, by zachęcić dziecko do zjedzenia stworzonego przez siebie dania.
Zaskakuj różnorodnością jedzenia        

Niekiedy to, że dziecko nie chce jeść, może wynikać ze zbyt częstego podawania dziecku tych samych produktów. Gotowanie większej ilości pokarmu i przechowywanie w lodówce to w twoim przypadku częsta praktyka? Niestety takie dania tracą swoje wartości odżywcze i muszą być bardzo szybko zjedzone, co sprawia iż twój malec jada monotematycznie, a w efekcie odmawia posiłków. Jak temu zaradzić?

Na pewno jesteś zwolenniczką zdrowych pokarmów i chcesz dla swojego malca jak najlepiej. Dlatego staraj się gotować mniejsze porcje i systematycznie wyszukuj nowe smaki. Jeśli zaś nie masz na to czasu wybieraj najlepsze z dostępnych na rynku produktów – zwróć uwagę na posiłki warzywne 100% Organic od Humana Baby, a jeżeli twój malec przepada za słodkimi smakami wypróbuj posiłki owocowe 100% Organic. Są one przygotowywane wyłącznie na bazie specjalnie wyselekcjonowanych surowców uprawianych na certyfikowanych farmach ekologicznych, ze składników dostarczonych tylko od długoletnich, sprawdzonych dostawców i hodowców – zaskakują zarówno jakością jak i różnorodnością smaków.

Regularne posiłki dla dziecka

Wiesz jak istotne w żywieniu dziecka jest regularne podawanie posiłków? Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, być może jest to spowodowane zbyt małym odstępem czasu od ostatniego karmienia. Pamiętaj, że nawet mały organizm czuje moment przejedzenia i nie możemy doprowadzać do przekarmiania. Jeżeli zaś pilnujesz pory posiłków, a apetyt z czasem się nie pojawia, być może problem leży w dokarmianiu dziecka? Zwróć uwagę na przekąski dawane w ciągu dnia. Niekiedy niewielkie ilości chrupek kukurydzianych, herbatników albo biszkoptów zapychają żołądek zniechęcając do jedzenia posiłków.
Baw się jedzeniem       

Myśląc o powodach braku apetytu dziecka, weź pod uwagę także wygląd podawanych przez Ciebie dań. Czy to co serwujesz może wyglądać ciekawiej? Czasem, gdy dziecko nie chce jeść, wystarczy, że zamiast smutnej miseczki ze zwykłym musem stworzysz na daniu mozaikę z owoców, albo ułożysz w ciekawy sposób warzywa na zwykłej kanapce. Możesz codziennie wymyślać inne kształty i kompozycje. Kto wie, może w ten sposób pory karmienia staną się dla dziecka wyczekiwanym przez niego momentem dnia? Jeśli zaś twój maluch nadal je kaszkę dla niemowląt, kup mu miseczki, na których dnie znajdują się kolorowe rysunki. Odkrywanie co dziś znajduje się pod kaszką jest fantastyczną zabawą!
Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Pamiętaj, że każde dziecko może czasem cierpieć na brak apetytu. Niekiedy wystarczy drobna zmiana w sposobie przygotowywania jedzenia lub w doborze produktów, by zwyciężyć z niejadkiem. Warto jednak poświęcić więcej czasu na przekonanie malucha do jakiegoś wartościowego produktu, by zapewnić mu odpowiednią ilość wartości odżywczych. Nie daj się stereotypom, przecież szpinak też jest dobry!

Dlaczego moje dziecko nie chce jeść?

Za mamusię, za tatusia, za babcię, za ciocię, za wujka… I tak dalej. Mogłabyś wymienić całe drzewo genealogiczne, a twój szkrab i tak obraca się z grymasem na sam widok łyżeczki z jedzeniem? Mały niejadek to prawdziwe wyzwanie, które może przysporzyć wielkich kłopotów. Dlaczego dziecko nie chce jeść? Co zrobić, gdy dziecko nie ma apetytu?
Problemy przy rozszerzaniu diety u dziecka

Pokarm odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju twojego dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia. By dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów potrzebnych do budowy mięśni, czy mocnych kości musisz dbać o to, by od samego początku dieta dziecka oparta była jedynie o zdrowe nawyki żywieniowe. Szczególnie istotnym – a jednocześnie trudnym zadaniem jest rozszerzanie diety u dziecka i wprowadzenie nowego pokarmu (kaszek, obiadków i deserków) do jadłospisu malucha. Jest to bowiem moment, w którym po raz pierwszy dziecko zaczyna odwracać główkę od łyżeczki, a ty wpadasz w panikę, a potem w szał…
Dziecko nic nie je? Nie zmuszaj go.

Wydawałoby się, że w chwili, gdy nasz szkrab nie chce wziąć nic do buzi powinniśmy zrobić wszystko by wmusić w niego chociaż kilka łyżeczek. Zaczynając na podstępie – karmieniu podczas zabawy poprzez prośbę, na groźbie kończąc. Nic bardziej mylnego. Traktowanie jedzenia jako przykrego obowiązku jest najgorszą praktyką, która przysporzy w późniejszym okresie jeszcze więcej problemów. Nie możemy nalegać, przecież czasem brak ochoty na jedzenie może mieć głębokie przyczyny – także zdrowotne.

Gdy dziecko nie chce jeść – poszukaj przyczyny

Częstym błędem w próbie pomocy niejadkowi jest nasze nieodpowiednie podejście. Pamiętaj, że zawsze pierwszym krokiem w walce z niechęcią dziecka do posiłków powinno być znalezienie przyczyny dlaczego dziecko nie chce jeść. Bardzo przydatny będzie tutaj dzienniczek żywienia. Jeśli epizody zdarzają się sporadycznie załóż zeszyt, w którym zapiszesz dokładne czynniki wpływające na taki stan – składniki posiłku, porę podawania, poprzedzające posiłki oraz inne okoliczności. Jeśli znajdziesz pewną prawidłowość, na przykład wspólny składnik, spróbuj wykluczyć go z diety dziecka – ono będzie szczęśliwsze, a ty spokojniejsza. Pamiętaj jednak, że dieta musi być zbilansowana.
Znajdź pomoc dla dziecka, które nie chce jeść

Przyczyną tego, że dziecko nie chce jeść mogą być też pewne schorzenia. Możesz obwiniać alergie pokarmowe (np. alergia na mleko) powodujące nieprzyjemne dolegliwości. Kolejnym powodem, dla którego dziecko odmawia posiłku może być zespół złego wchłaniania, wynikający z nieprawidłowości w trawieniu oraz wchłanianiu składników odżywczych. Inny możliwy czynnik to zbyt mała ilość żelaza potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu – uważaj, bo jego niedobór opóźni rozwój malucha. Brak apetytu może być także konsekwencją przebytej niedawno infekcji. Jeśli epizody niechęci utrzymują się przez pewien czas lub nawracają, koniecznie udaj się do specjalisty.