Rodzice czule tulący noworodka

Pierwszy tydzień w domu

Jeśli powstałaby ankieta wśród rodziców z pytaniem: Co Państwo zapamiętali z pierwszego dnia z dzieckiem w domu, to moglibyśmy się niemalże założyć, że pierwszą myślą po zamknięciu drzwi i położeniu maleństwa w łóżeczku, byłoby: „No dobrze, i co teraz?”.

W jednej chwili stajemy się odpowiedzialni za zdrowie i życie naszego DZIECKA, a sami stajemy się RODZICAMI. Przez najbliższe dni doświadczać będziemy istnej mieszanki wybuchowej rozmaitych emocji – od radości, wzruszenia, niepewności, strachu po czasami atak paniki i rozpaczy. Okaże się bowiem, i to dosyć szybko, że musimy w trybie przyśpieszonym nauczyć się, co to znaczy być Mamą czy Tatą. Na szczęście w większości przypadków instynkt czuwa nad nami i w błyskawicznym tempie podpowiada najlepsze dla dziecka rozwiązania. Zebraliśmy kilka przydatnych rad, które pozwolą Wam Drodzy Rodzice, szybko oswoić się z nową sytuacją i czerpać z niej czystą radość. Żadne z Was drugi raz nie przeżyje tej chwili tak samo!

1. Zapiszcie w widocznym miejscu numer telefonu do pediatry, do którego będziecie mogli zadzwonić w razie potrzeby. Warto też zapisać, które szpitale i w jakie dni mają ostry dyżur oraz, które apteki są czynne w nocy bądź w weekendy. Oby się nie przydało, ale dzięki temu będziecie spokojniejsi i przygotowani na każdą ewentualność.

2. Mamo, porozmawiaj z bliskimi Ci kobietami, które już są matkami o ich doświadczeniach. Co im pomogło kiedy wróciły ze szpitala, na co warto zwrócić uwagę, czego na pewno nie zrobiłyby drugi raz. Nawet jeśli bierzemy pod uwagę, że kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu rodziło się inaczej, to jednak wiele problemów albo pytań jest wciąż aktualnych i warto o nich choćby posłuchać. Pamiętaj, że na pewno osoby Ci bliskie z chęcią podzielą się swoim doświadczeniem, będzie więc to doskonała okazja na pogaduchy podczas drzemki maluszka.

3. Zorganizujcie Wasze „centrum sterowania wszechświatem” – czyli wszystkie niezbędne akcesoria miejcie pod ręką. Ułatwi Wam to funkcjonowanie, zwłaszcza Mamom, którym przez pewien czas bezpośrednio po porodzie niemal w każdym ruchu towarzyszy ból lub dyskomfort. Pomyślcie o radiu/telewizorze/książkach w pomieszczeniu, w którym spędzacie z Maleństwem najwięcej czasu. Niech będzie to też miejsce przyjazne dla Was, zwłaszcza w te długie godziny kiedy spędzacie czas z dzieckiem tylko we dwoje.

4. Przemyślcie wspólnie system odwiedzin. Czy chcecie, aby goście Was odwiedzali już od początku, czy potrzebujecie czasu, by dojść do siebie i wykorzystać tych kilka czy kilkanaście dni po porodzie na poukładanie wszystkiego na swój sposób?

Jeśli zdecydujecie, że wolicie być sami w tych pierwszych dniach, poinformujcie o tym najbliższych jeszcze przed porodem, aby nie czuli się urażeni kiedy już złożą Wam propozycję odwiedzin. To całkowicie zrozumiałe i macie prawo do intymności w tych wyjątkowych dniach.

Ta zasada nie do końca dotyczy Dziaków – pamiętajcie, że dla Waszych Rodziców Maleństwo, które właśnie pojawiło się na świecie to długo wyczekiwany CUD i na pewno będą wdzięczni za możliwość złożenia Wam choć krótkiej wizyty. Tych kilka chwil podczas ich odwiedzin możecie wykorzystać choćby na spokojny prysznic, zjedzenie ciepłego posiłku bez pośpiechu lub krótki spacer

5. Jeśli to możliwe, wspólnie wykonujcie czynności pielęgnacyjne przy dziecku – dzięki temu oboje szybciej nauczycie się „obsługi” Waszego Niemowlaka. Dla Taty to okazja, aby pod czujnym okiem Mamy zadbać o Maleństwo – będzie jak znalazł w dniu, w którym Mama zrobi sobie kilka godzin wolnego. ????

6. Pozwólcie sobie pomóc! Wraz z urodzeniem dziecka nie zyskujecie od razu super mocy – wręcz przeciwnie, zwłaszcza w przypadku Mam organizm potrzebuje chwili wytchnienia. Przyjmijcie więc pomoc jaką zaoferują Wam Wasza mama, teściowa czy przyjaciółka. Czy to w kwestii wstawienia prania, uprasowania ubranek, czy ugotowania obiadu – bez względu na rodzaj pomocy – bierzcie pełnymi garściami, bo dla Was to kilka minut odpoczynku po kolejnej nieprzespanej nocy. ????

7. Mamo pamiętaj, abyś zawsze miała pod ręką coś do picia – zwłaszcza jeśli karmisz piersią. Śmiało skorzystaj z gotowych herbatek. Ich przygotowanie zajmuje kilka sekund. Są smaczne i dodatkowo np. wspierają laktację (Herbatka dla karmiących mam) bądź wspomagają małe brzuszki (np. Herbatka Koperkowa z Kminkiem, którą z powodzeniem może pić też Mama!).

8. W miarę możliwości pracujcie nad najlepszym dla Was i Maleństwa rytmem dnia (o nocy raczej w całości decyduje najmłodszy członek rodziny????). Zapisujcie kiedy Maleństwo zasypia (i na jak długo), kiedy warto znajdziecie chwilę, by coś ugotować, a kiedy Ty Mamo masz „3 sekundy” na prysznic, umycie zębów i przebranie koszulki. Z początku będzie ciężko perfekcyjnie balansować dostępnym czasem, ale „praktyka czyni mistrza”. I już po kilkunastu dniach zapewne znajdzie się nawet chwilę na małą drzemkę. Dobranoc!

Jakie czekają się formalności po porodzie?

Gdy świeżo upieczona mama odpoczywa po porodzie, to czas, by tata zajął się dopełnieniem formalności. Co załatwić? O czym pamiętać?
Co trzeba załatwić po urodzeniu dziecka? – formalności po porodzie

Formalności po urodzeniu dziecka to kilka bardzo ważnych spraw, które należy uregulować  jak najszybciej, aby maluch otrzymał swój numer PESEL oraz akt urodzenia. W dalszej kolejności załatwić należy również ubezpieczenie oraz tzw. becikowe, czyli jednorazową zapomogę dla rodziców, otrzymywaną w związku z narodzeniem dziecka.

W ciągu 21 dni od porodu należy zgłosić urodzenie dziecka we właściwym ze względu na miejsce urodzenia urzędzie stanu cywilnego. Aby sporządzić akt urodzenia potrzebny jest dowód osobisty, jednak aby przyspieszyć proces warto mieć ze sobą również odpis aktu małżeństwa, jeżeli rodzice dziecka są w związku małżeńskim lub odpis aktu urodzenia, jeżeli mama dziecka jest panną.

Do sporządzenia aktu urodzenia będziemy musieli podać również dane takie jak adres zameldowania (przynajmniej jednego z rodziców), imię (lub imiona) dziecka oraz nazwisko (lub nazwiska) dziecka. Przy wyborze imienia pamiętajmy, że nie może ono mieć ośmieszającego i nieprzyzwoitego charakteru, nie może być podane w formie zdrobniałej oraz musi wskazywać na płeć dziecka lub być do niej przypisane w powszechnym znaczeniu.

Warto dodać, że możemy załatwić tą sprawę przez Internet, bez potrzeby wychodzenia z domu, jeżeli posiadamy Profil Zaufany. Jego założenie nie jest trudne, można to zrobić na przykład za pomocą swojego systemu bankowego, a posiadanie Profilu Zaufanego potrafi znacznie ułatwić załatwianie różnych formalności urzędowych.

Po zarejestrowaniu dziecka otrzymamy jego akt urodzenia, zaświadczenie o zameldowaniu oraz numer PESEL dziecka. Sporządzenie aktu urodzenia trwa zazwyczaj jeden dzień roboczy.

Jak załatwić urlop macierzyński?

Mamom uprawnionym do macierzyńskiego przysługuje 20 tygodni urlopu w przypadku urodzenia jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniaków, 33 tygodni jeżeli urodziła się trójka dzieci, 35 tygodni, jeżeli urodziła się czwórka i 37 tygodni, jeżeli na świat przyszła piątka dzieci.

Podstawowy urlop macierzyński nie wymaga składania wniosków, jednak należy dostarczyć do pracodawcy  zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu, jeżeli występujemy o zasiłek macierzyński przed porodem lub odpis aktu urodzenia dziecka, bądź kopia poświadczona jako zgodna z oryginałem, jeżeli występujemy o zasiłek od dnia porodu.

W przypadku, gdy chcemy wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, jeszcze przed urodzeniem dziecka, należy dodatkowo złożyć odpowiedni wniosek.

Jeżeli mamie nie przysługuje z jakichś powodów zasiłek macierzyński, może ona przez rok po urodzeniu dziecka, pobierać świadczenie rodzinne w wysokości 1000 zł miesięcznie.
Inne formalności po urodzeniu dziecka

W ciągu 7 dni od otrzymania numeru PESEL dla dziecka, należy zgłosić je do obowiązkowego ubezpieczenia ZUS u pracodawcy jednego z rodziców.. Możemy też zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie dziecka w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Jeżeli dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 1922 zł netto, możemy również ubiegać się o jednorazową zapomogę – tzw. “becikowe”. Aby je otrzymać, powinniśmy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie (urzędzie miasta, gminy czu OPS).


Niemowlak na basenie - jakie są korzyści wyjścia na basen z niemowlakiem?

Pływanie to umiejętność, która dla nas kobiet jest szczególnie pomocna w utrzymywaniu fantastycznej sylwetki przez cały rok. Dzięki niej wzmacniamy kręgosłup, rozwijamy mięśnie, zwiększamy kondycję, a nie obciążamy stawów. Przecież pływanie to sport, nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W ostatnich miesiącach staje się coraz popularniejsza wśród rodziców.

Od kiedy z niemowlakiem na basen?

Każdy malec średnio do 7 miesiąca życia posiada odruch pływania nabyty jeszcze podczas życia płodowego. Oznacza to, że nie boi się wody, ani nie otwiera ust, gdy się w niej znajduje. Basen dla niemowlaka jest więc praktycznie naturalnym środowiskiem. Dlatego już nawet dwumiesięczne dziecko, może chodzić na lekcje pływania pod okiem specjalistów. Takie zajęcia są w ofercie specjalnie przygotowanych do tego celu basenów.

Dlaczego warto wybrać się na basen z niemowlakiem?

 • Kąpiel niemowlaka w basenie wspomaga jego rozwój

Jeśli twoje dziecko zaczęło naukę pływania w pierwszych miesiącach swojego życia to bardzo prawdopodobne, że przyspieszy to jego rozwój fizyczny. Takie maluchy znacznie szybciej zaczynają same chodzić, a ich ruchy są dużo lepiej skoordynowane. Pływanie to dla niemowlaka sposób na rozwój mięśni oraz stawów, a także regulację oddechu. Dodatkowo wizyty na basenie z dzieckiem, znakomicie wzmacniają jego odporność.

 • Wyjścia na basen z niemowlakiem wzmacniają bliskość

Według ekspertów, zanim zdecydujemy się na lekcje pływania z instruktorem, powinniśmy sami w domu, a następnie na pływalni, powoli oswajać malca z wodą. Taki początek nie tylko pomaga dziecku przywyknąć do wody, ale także wzmacnia pomiędzy wami bliskość oraz zaufanie.

Niemowlak na basenie – wpływ na dalsze życie malucha

Oswojony z wodą maluch po 7. lub 8. miesiącu życia utraci odruch pływania, jednak ze względu na oswojenie z wodą dużo łatwiej będzie mu wejść do wody, gdy będzie już starszy. Strach przed wodą jest czasem bardzo trudny do pokonania u dzieci, a dzięki wczesnym wizytom na basenie z niemowlakiem, zlikwidujesz tę barierę nim jeszcze się ona pojawi. Badania wykazują, że mali pływacy wyrastają na bardziej odważnych i pewnych siebie ludzi.

Pływanie to jeden z mniej kontuzyjnych sportów, który niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów dla zdrowia i rozwoju Twojego maluszka. Jeśli zaczniecie naukę już w pierwszych miesiącach życia dziecka, możesz mieć pewność, że będzie to dla niego lekcja, której pozytywne skutki będzie odczuwać nawet przez kilka najbliższych lat.

Gdzie na basen z niemowlakiem?

Jeżeli nie chcesz na razie korzystać ze zorganizowanych zajęć nauki pływania dla dzieci, wystarczy, że znajdziesz najbliższy basen w Twojej okolicy, posiadający sprzyjające warunki dla najmłodszych. Pooglądaj zdjęcia danego obiektu i zapytaj znajome mamy czy chodziły na dany basen z niemowlakiem.

Podjęłaś decyzję o zapisaniu Twojego malucha na naukę pływania? Poszukaj w Internecie ofert pływalni w Twoim mieście. Sprawdź grupy wiekowe, przeczytaj opinie o zajęciach i zapisz swojego maluszka na naukę pływania dla dzieci.

Przewijanie noworodka - jak przewijać dziecko?

Tuż po porodzie przewijanie noworodka wydaje się być nie lada wyzwaniem. Na szczęście łatwo dojść do wprawy. Najważniejsze jest to, aby podchodzić do wszystkiego na spokojnie i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak przewijać niemowlę?

Jak często przewijać noworodka?

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia wypróżnia się częściej, dlatego noworodki powinno się przewijać nieco częściej, niż starsze dzieci. Jeżeli chodzi o planowe przewijanie – najlepiej jest przewijać niemowlę przed każdym karmieniem. Regularne przewijanie noworodka jest bardzo ważne dla jego samopoczucia. Najważniejsze to obserwować zachowanie maluszka i dostosowywać się do jego trybu. 

Zmiana pieluszki u noworodka – niezbędne akcesoria

Przed rozpoczęciem przewijania niemowlaka należy się upewnić czy wszystkie potrzebne akcesoria znajdują się w zasięgu ręki. Do przewijania maluszków, które noszą pieluszki jednorazowe potrzebne nam będą:

 • nowa, czysta pieluszka (dobrana odpowiednio do masy ciała malucha),
 • wilgotne chusteczki lub wacik namoczony w naparze z rumianku (rumianek ma działanie przeciwzapalne, łagodzące),
 • krem przeciwko odparzeniom,
 • pojemnik lub woreczek na zużytą pieluszkę,
 • nowe ubranko (na wszelki wypadek).

O czym należy pamiętać przy przewijaniu niemowlęcia?

Po rozebraniu maluszka pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać go samego na przewijaku, poza tym dziecko nie powinno zbyt długo leżeć bez ubranka, żeby nie zmarzło.

Podczas przewijania bardzo ważne jest to, abyśmy w czasie zmieniania pozycji malucha nie podnosili go za nóżki, gdyż możemy zwichnąć dziecku bioderko lub uszkodzić mu stawy kolanowe. Najłatwiej jest przekręcić malucha na bok, podkładając rękę pod jego plecki.

Co więcej warto zwrócić uwagę na to, aby dziecko polubiło przewijanie i nie kojarzyło tej czynności z czymś nieprzyjemnym. W tym celu należy utrzymywać kontakt wzrokowy z maluchem, uśmiechać się do niego, rozmawiać z nim i nie doprowadzać do sytuacji, w której będzie czuł się osamotniony.

Przewijanie noworodka – krok po kroku

Przygotowaliśmy poradnik wyjaśniający krok po kroku jak prawidłowo przewijać noworodka:

 • Kładziemy niemowlę na przewijaku, pamiętając, aby jedną dłonią podtrzymywać głowę i barki, a drugą plecki.
 • Rozpinamy ubranko. Jest to ważny moment, nie wolno tego robić zbyt szybko. Każdy element ubrania dziecka należy rozpinać powoli. Pozwoli nam to na uniknięcie nagłego zsiusiania się (szczególnie w przypadku chłopczyka).
 • Podwijamy ubranko niemowlaka powyżej pępka, pieluchę odpinamy i zwijamy zawartością do środka (czysty fragment ma się znajdować pod pośladkami).
 • W przypadku zabrudzenia całego ubranka, zdejmujemy je.
 • Najważniejszy moment to dokładne oczyszczenie każdego fragmentu skóry, każdej fałdki i całej okolicy krocza. WAŻNE: Oczyszczając okolice krocza ZAWSZE kierujemy się od przodu ku tyłowi, ponieważ robiąc to w odwrotnym kierunku istnieje ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego. Jest to szczególnie ważne podczas przewijania dziewczynek.
 • Po dokładnym oczyszczeniu, pupę i okolice krocza osuszamy np. ręcznikiem lub chusteczką. Zgodnie z zasadą od przodu ku tyłowi nakładamy cienką warstwę kremu przeciwko odparzeniom dla niemowląt i dzieci.
 • Zakładamy dziecku czystą pieluchę, pamiętając o tym, aby nie uciskała ona brzuszka dziecka i nie utrudniała mu ruchów. Na końcu zakładamy czyste ubranko.
   

Wyprawka dla niemowlaka - lista niezbędnych rzeczy

Kompletowanie wyprawki dla noworodka nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się na początku wydawać. Dla przyszłych mam, może to stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy w grę wchodzą emocje, związane z przyjściem na świat nowego członka rodziny.

Planując wyprawkę dla noworodka warto mieć na uwadze względy praktyczne. W tym artykule chcemy podpowiedzieć i doradzić co w takiej wyprawce dla niemowlaka powinno się znaleźć oraz na jakie artykuły dla dzieci w szczególności warto zwrócić swoją uwagę (gdyż mogą okazać się całkiem pomocne).

Kiedy zacząć kompletować wyprawkę?

Wyprawka dla noworodka powinna być zaplanowana i skompletowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie warto zwlekać z tym do ostatniego miesiąca ciąży. Wyprawka dla niemowlaka powinna być też skrzętnie przemyślana. Kupowanie przedmiotów potrzebnych dla naszego maluszka, na ostatnią chwilę, nie będzie w tym przypadku rozsądnym działaniem i może się skończyć nagromadzeniem rzeczy niepotrzebnych, które zostały nabyte pod wpływem emocji. Dlatego najlepiej zrobić zakupy między 6. a 8. miesiącem ciąży.

Wyprawka dla noworodka – lista

Jakie ubranka dla noworodka kupić? W jakich ilościach? Jakie akcesoria dla niemowląt niezbędne są na samym początku? Sprawdź naszą listę, co powinno znaleźć się w wyprawce dla niemowlaka.

Ubranka dla niemowląt w wyprawce dziecka

W kompletowaniu ubranek dla noworodka, ważny jest umiar. Pamiętaj, że noworodek dość szybko wyrośnie, dlatego przy kupowaniu odzieży dla swojego niemowlaka na sam początek, postaraj się kupić to, co niezbędne. Odzież  w wyprawce dla noworodka, powinna być dopasowana do pory roku, w której dzidziuś się urodzi.  Jeżeli niemowlę urodzi się wiosną/latem zdecydujmy się na cieńsze ubranka, jeżeli zaś przyjdzie na świat zimą – nie zapominajmy o ciepłych śpiworkach, kombinezonach i innej odzieży zimowej. Na start zaopatrz się w:

 • 6-10 sztuk body (podzielone na te z krótkim i długim rękawem, z przewagą jednych lub drugich, zależnie od pory roku, w której urodzi się maluszek),
 • 5-7 sztuk bawełnianych pajacyków (dla dzieci urodzonych wiosną/latem cieńsze, dla tych urodzonych zimą – grubsze i cieplejesze),
 • 3-7 sztuk śpioszków (najlepiej zapinanych na napy),
 • 4-5 par skarpetek,
 • 2 czapeczki (cienkie, gdy dziecko urodzone zostanie wiosną/latem, grube i ciepłe, gdy dzidziuś urodzi się zimą),
 • chustka na szyję (dla dzieci urodzonych jesienią/zimą),
 • 2 ciepłe sweterki lub bluzy (dla dzieci urodzonych jesienią/zimą),
 • ciepły, ocieplany kombinezon/śpiworek (dla dzieci urodzonych jesienią/zimą),
 • lekka kurtka lub cienki kombinezon (dla dzieci urodzonych wiosną/latem),
 • 2 pary spodenek z luźną gumką i/lub 2 pary leginsów,
 • bawełniane rękawiczki, zapobiegające zadrapaniom,
 • kocyk do przykrycia (lekki na wiosnę/lato, ciepły na jesień/zimę).

Oglądając w sklepach ubrania do wyprawki dla noworodka, zwracaj uwagę na to, z jakiego są materiału – wybieraj te naturalne np. bawełniane czy bambusowe, które pozwalają skórze oddychać. Pamiętaj, aby ubranka prać w specjalnym proszku, przeznaczonym do rzeczy dla niemowląt. Nie zapominaj także o odpowiednim płynie do płukania i prasowaniu.

Kosmetyki, artykuły higieniczne, produkty i akcesoria do kąpieli

Kompletując artykuły higieniczne, kosmetyki oraz wszelkie niezbędne do kąpieli akcesoria, pamiętaj o tym, by na liście znalazły się:

 • 1-2 duże paczki jednorazowych pieluszek o najmniejszym rozmiarze,
 • 2-3 pieluszki tetrowe,
 • 2-3 pieluszki flanelowe,
 • wanienka do kąpieli,
 • 2-3 ręczniki do kąpieli z kapturkiem,
 • termometr do sprawdzania temperatury wody,
 • delikatny płyn do kąpieli,
 • oliwka dla niemowląt,
 • miękka gąbeczka/myjka do kąpieli,
 • nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, do obcinania paznokci,
 • miękka szczotka do włosów,
 • maść ochronna do smarowania pupy,
 • krem na odparzenia,
 • sól fizjologiczna do przemywania oczu i czyszczenia noska,
 • gaziki jałowe,
 • bawełniane płatki kosmetyczne,
 • bezpieczne waciki do czyszczenia uszu,
 • krem ochronny do buzi (chroniący przed czynnikami zewnętrznymi jak np. mróz, wiatr),
 • aspirator do noska,
 • chusteczki nawilżane dla niemowląt,
 • specjalny proszek do prania, przeznaczony do odzieży niemowlęcej,
 • podkładki do przewijania.

Zawsze wybieraj preparaty oznaczone do stosowania już od pierwszego dnia życia. Zwracaj uwagę na oznakowania i szukaj atestów np. Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego Zakładu Higieny.

Karmienie niemowlaka – czego nie powinno zabraknąć w wyprawce?

W wyprawce dla noworodka nie może zabraknąć wszelkich akcesoriów ułatwiających karmienie maluszka. Na sam początek zaopatrz się w takie rzeczy jak:

 • 2 butelki do karmienia wraz ze smoczkami do nich,
 • podgrzewacz do butelek,
 • sterylizator do butelek,
 • specjalne szczotki do czyszczenia smoczków i butelek,
 • poduszka wspomagająca karmienie piersią,
 • wkładki laktacyjne, pozwalające na wchłanianie nadmiaru wytwarzanego pokarmu oraz chroniące piersi mamy, przed podrażnieniem,
 • 2-3 śliniaczki,
 • 2-3 smoczki,
 • laktator do odciągania pokarmu (opcjonalnie).

Sen niemowlaka – co wziąć pod uwagę planując wyprawkę noworodka?

Noworodki przesypiają większość część doby, dlatego na samym początku nie potrzebują piżamek – wystarczą zwyczajne śpioszki czy body. Planując wyprawkę dla niemowlęcia, warto zainwestować w praktyczne rzeczy takie jak:

 • koszyk mojżesza z materacem, łóżeczko z materacem lub dostawka do łóżka rodziców,
 • 1-2 lekkie kocyki do przykrycia niemowlęcia,
 • otulacz do spania i/lub różek bez usztywnienia,
 • 2-3 prześcieradła lub pieluszki flanelowe do podłożenia.

Warto również zainwestować w elektroniczną nianię lub monitor oddechu, co prawda nie są to akcesoria obowiązkowe, jednak sprawiają, że możemy być pewniejsi o spokojny syn naszego maluszka.

Inne akcesoria w wyprawce dla niemowlaka

Planując wyprawkę nie zapominajmy również o innych akcesoriach niezbędnych dla naszego maluszka, niekiedy już od pierwszych dni jego życia. Przydadzą nam się m.in. rzeczy na pierwsze spacery czy chociażby na przejazdy samochodem. Warto pomyśleć nad zakupem takich akcesoriów, jak:

 • wózek wielofunkcyjny, ze śpiworkiem i osłoną przeciwdeszczową oraz moskitierą,
 • fotelik samochodowy dostosowany do wieku i wagi dziecka,
 • termometr do sprawdzania temperatury dzidziusia,
 • chusta lub nosidełko,
 • pojemna torba dla mamy i/lub torba do wózka,
 • specjalna pipeta lub łyżeczka do podawania dziecku lekarstw,
 • pojemnik na brudną bieliznę.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zaplanować wyprawkę dla swojego niemowlęcia. O poradę możesz także zapytać swoją mamę lub siostrę czy koleżanki, które posiadają już dzieci – one powinny wiedzieć z doświadczenia, co faktycznie przydaje się na samym początku przygody z macierzyństwem.

Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Planowanie wyprawki dla niemowlaka jest dla przyszłych rodziców ekscytującym wydarzeniem. Kupujemy różnego rodzaju ubranka, zabawki, przyrządy, elementy wyposażenia czy mebelki – łóżeczka, krzesełka i inne przydatne akcesoria. Nie możemy jednak zapominać o skompletowaniu wyprawki do szpitala na czas porodu.

Co zabrać do szpitala na poród?

Aby oszczędzić sobie stresu i niepotrzebnych nerwów warto skompletować wyprawkę do szpitala odpowiednio wcześniej, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Co powinna zawierać wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka? Co zabrać na poród, a co raczej nam się w szpitalu nie przyda?
Wyprawka do szpitala dla mamy – o czym nie możemy zapomnieć?

Przygotowując wyprawkę do szpitala dla mamy pamiętajmy przede wszystkim o przygotowaniu niezbędnych dokumentów i badań, gdyż będą one potrzebne po dotarciu do szpitala. Co powinno znaleźć się w naszej teczce z dokumentami do porodu?

Najważniejsze dokumenty to:

          karta przebiegu ciąży,
          plan porodu,
          dowód osobisty,
          wyniki badań krwi (oraz informacja o grupie krwi i poziomu anty-Rh),
          wyniki badań moczu,
          wyniki badań na antygen HBs, wyniki badań na HIV, WR, GBS (paciorkowce),
          wyniki badań USG,
          wyniki badań specjalistycznych (np. od kardiologa, czy okulisty, jeżeli znajdujemy się pod ich opieką).

Jeżeli mamy planowane cesarskie cięcie w teczce z dokumentami powinny znaleźć się również wyniki badań poziomu sodu, potasu oraz koagulogram.

W wyprawce do szpitala dla mamy powinny znaleźć się kosmetyki i środki higieny (szczoteczka, pasta do zębów, szampon, żel pod prysznic, płyn do higieny intymnej, balsam do popękanych ust, krem do twarzy, krem do podrażnionych brodawek sutkowych, chłonne podpaski lub specjalne podkłady poporodowe, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane bez alkoholu), bielizna (kilka par majtek i skarpetek, specjalne biustonosze do karmienia), długie koszule do porodu (lub męskie, większe podkoszulki), których nie będzie szkoda pobrudzić, koszule nocne do noszenia po porodzie, szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic, dwa ręczniki.

W razie, gdyby pobyt w szpitaluz jakiegoś powodu się przedłużył, warto poprosić bliską osobę o dowiezienie czystej bielizny i innych niezbędnych rzeczy.


Wyprawka dla noworodka do szpitala – czego będzie potrzebował nasz maluch?

Kompletując wyprawkę dla noworodka do szpitala przygotujmy przede wszystkim takie rzeczy jak: pieluszki jednorazowe oraz kilka pieluszek tetrowych, nawilżane chusteczki dla noworodków, specjalne mydełko, krem i oliwka dla niemowląt, śpioszki lub body, pajacyki, bawełniana czapeczka, rękawiczki niedrapki, kocyk lub rożek (zazwyczaj jest zapewniony przez szpital, jednak jeżeli nie chcemy korzystać ze szpitalnego, zabierzmy własny), ręcznik z kapturkiem oraz ubranko na wyjście ze szpitala (sprawdźmy koniecznie prognozę pogody i przygotujmy ubranko, tak by było do niej adekwatne).

Wyprawkę do szpitala dla mamy oraz wyprawkę dla dziecka warto jest oddzielić i spakować do dwóch osobnych toreb. Ułatwi to szybkie odszukanie potrzebnych w danym momencie rzeczy.

Zanim skompletujemy wyprawkę, przygotujmy sobie listę niezbędnych rzeczy i odhaczajmy dane punkty w trakcie pakowania – to sprawi, że o niczym nie zapomnimy, a w razie potrzeby zdążymy dokupić niezbędne  rzeczy i tym samym unikniemy niepotrzebnego stresu.

Skoki rozwojowe u niemowląt w pierwszym roku życia

Pierwszy rok życia dziecka to bardzo dynamiczny okres, w którym dziecko rozwija się w zaskakującym tempie. Niemowlę przechodzi w tym czasie przez tak zwane skoki rozwojowe. Nabywa ono wtedy nowe umiejętności, powiązane z przetwarzaniem bodźców ze świata zewnętrznego.

Skoki rozwojowe u niemowląt to niezwykle ważne momenty. Oprócz pierwszego roku życia dziecka, występują one również w dalszych etapach rozwoju, jednak to właśnie na pierwszy rok przypada ich największa intensywność.


Czym są skoki rozwojowe?

Skok rozwojowy to czas, w którym dziecko „nagle” nabywa pewnego rodzaju umiejętności, których wcześniej, pomimo mozolnej nauki, nie potrafiło opanować. Umiejętności te są przełomowe w dalszym rozwoju.

Jak rozpoznać skok rozwojowy? Co go charakteryzuje? Chwilę przed samym „skokiem”, nasze dziecko zaczyna się robić marudne, rozdrażnione, płaczliwe, ma problemy ze snem, brakuje mu apetytu, wymaga od nas więcej uwagi. Możemy zauważyć regres umiejętności – dziecko może mieć kłopot z czynnościami, które już wcześniej opanowało. Gdy zaobserwujemy tego typu symptomy, nie zaczynajmy martwić się na zapas i poczekajmy chwilę. To czas, kiedy warto uzbroić się w cierpliwość.
Skoki rozwojowe – kiedy występują?

W pierwszym roku życia dziecka następuje siedem skoków rozwojowych. Zazwyczaj pojawiają się w danym tygodniu życia malucha, jednak czasem mogą wystąpić szybciej lub później. Długie opóźnienia mogą być jednak sygnałem problemów ze zdrowiem niemowlaka, które mogą rzutować na jego dalszy rozwój, dlatego gdy zauważymy, że dany skok bardzo się opóźnia, odwiedźmy lekarza pediatrę, by rozwiać wątpliwości.


Pierwszy skok rozwojowy: 5. tydzień życia dziecka

Podczas pierwszego skoku rozwojowego u niemowlaka, dziecko zaczyna poznawać otoczenie. Zmysły malucha „budzą się”, wyostrzają, co sprawia, że dociera do niego o wiele więcej bodźców ze świata zewnętrznego. Niemowlę zaczyna także przekazywać prawdziwe emocje – jego uśmiech staje się bardziej świadomy, pojawiają się też pierwsze, prawdziwe łzy. Podczas tego skoku rozwojowego polepsza się również funkcjonowanie układu pokarmowego dziecka, co sprawia, że niemowlę rzadziej ulewa.

Ten skok rozwojowy, ze względu na ogrom zmian i „nagły atak bodźców” może sprawić, że nasz maluch będzie przerażony, dlatego zadbajmy o jego spokój i wyciszenie.


Drugi skok rozwojowy: 7.-9. tydzień życia dziecka

Między siódmym, a dziewiątym tygodniem życia, maluch próbuje podnosić główkę, odkrywa swoje rączki i rozpoczyna pierwsze próby łapania różnych przedmiotów, znajdujących się w zasięgu wzroku. Dziecko zaczyna się też bacznie przyglądać twarzom ludzi oraz zaczyna reagować na mimikę. Niemowlę w tym czasie wydaje również pierwsze dźwięki oraz reaguje na te docierające z zewnątrz.


Trzeci skok rozwojowy: 11.-12. tydzień życia dziecka

Podczas trzeciego skoku rozwojowego, maluch potrafi już skoordynować swoje ruchy, by śledzić dany przedmiot czy osobę. Na dodatek dziecko zaczyna wkładać do buzi wszelkie przedmioty znajdujące się w zasięgu jego rączek. To dlatego, że bogato unerwione usta oraz język dostarczają dziecku bodźców czuciowych o zwiększonym nasileniu.

Dziecko zaczyna rozpoznawać także różnice w tonie głosu dorosłego i coraz lepiej odczytuje emocje, ale i również coraz lepiej je wyraża – potrafi dać nam do zrozumienia, że jest np. znudzone.

Czwarty skok rozwojowy: 14.-19. tydzień życia dziecka

Po czwartym skoku rozwojowym nasze niemowlę będzie potrafiło przekręcać się z brzuszka na plecy i z pleców na brzuszek, podpierać się na rękach i unosić tułów, przekładać przedmioty z rączki do rączki, rozpoznawać swoje odbicie w lustrze i reagować na swoje imię. Maluch będzie także wykonywał także pewne czynności, aby osiągnąć określony efekt np. będzie świadomie zrzucał różne przedmioty, by zobaczyć jak mama je podnosi lub będzie potrząsał grzechotką, aby wydała dźwięk. Zacznie również gaworzyć, łącząc ze sobą różne dźwięki. Czwarty skok rozwojowy, to również czas na próby raczkowania.


Piąty skok rozwojowy: 22.-26. tydzień życia dziecka

To czas, gdy dziecko zacznie zauważać, że niektóre osoby są bliskie, a inne dalekie, obce i w związku z tym rozłąka z rodzicami, może skutkować u malucha tak zwanym lękiem separacyjnym. Dziecko na osoby nieznane będzie reagowało niepokojem i płaczem, ale gdy tylko zobaczy na przykład swoją mamę – rozchmurzy się, uspokoi i zacznie uśmiechać. Nie martwmy się – to całkowicie normalny etap rozwoju.


Szósty skok rozwojowy: 33.-37. tydzień życia dziecka

Ósmy miesiąc życia dziecka to czas przełomowego skoku rozwojowego dla inteligencji dziecka. Zmienia się jego myślenie, które zaczyna być bardziej zbliżone do myślenia dorosłego. Dziecko zaczyna rozpoznawać i przyporządkowywać cechy do konkretnych osób, zwierząt, przedmiotów. Maluch inaczej się komunikuje – wyraża więcej swoich emocji, np. przytula i pociesza swoje zabawki, okazuje zazdrość, gdy rodzice poświęcają uwagę innemu dziecku, wykazuje też większą inicjatywę do zabaw.


Siódmy skok rozwojowy: 41.-48. tydzień życia dziecka

Między 41. a 48. tygodniem życia maluch przechodzi przez ostatni, przed pierwszymi urodzinami, skok rozwojowy. To tak zwany etap sekwencji podczas którego dziecko zauważa, że pewne wydarzenia następują po sobie – dziecko buduje wieżę, po to by na końcu ją zburzyć i zacząć od nowa. Taka zabawa będzie dla niego ogromną frajdą.

W tym czasie, maluch również wie co pasuje do siebie, a więc potrafi włożyć np. kwadratowy klocek do kwadratowego otworu, chętnie wskazuje na rzeczy, po to by usłyszeć od mamy ich nazwę czy naśladuje głosy zwierząt.

Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i nie każde dziecko potrafi wykonywać wszystkie rzeczy przypisane do konkretnych skoków rozwojowych. To sprawa indywidualna, a fakt, że dziecko rozwija się troszkę później niż np. dziecko koleżanki, które opanowało daną umiejętność wyjątkowo szybko znaczy po prostu, że maluch nie rozwija się gorzej, a inaczej. Wszelkie wątpliwości możemy jednak zawsze skonsultować z lekarzem pediatrą.

Spacer z roczniakiem - jak się przygotować?

Nadeszła kalendarzowa wiosna, a co za tym idzie, powoli robi się coraz cieplej. Niedługo zakwitną pąki, dni stają się dłuższe, a my coraz chętniej wychodzimy na spacery, aby rozruszać po zimie zarówno siebie, jak i dzieci.

Będzie to też idealna okazja do złapania świeżego powietrza, przyjęcia dawki słońca z drogocenna witaminą D, ale przede wszystkim do uwolnienia nagromadzonej przez zimę dziecięcej energii. Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, to spacer z takim Maluszkiem, może być dużą i trudną wyprawą. Z chęcią jednak pomożemy Wam się do niej przygotować.

Musisz pamiętać o tym, że początek wiosny oznacza zmienną pogodę. W związku z tym trzeba nastawić się, że jest ona zdradliwa i łatwiej o przeziębienie. Pierwsza ważna rada: ubierz swojego roczniaka „na cebulkę”- ani za zimno (nikt nie lubi marznąć), ani za ciepło (bo dziecko mogłoby się spocić). Warto założyć mu cienką, wiosenną czapeczkę i lekką apaszkę wokół szyi, żeby Maluszka nie zawiało. W razie co – miej w wózku pelerynkę przeciwdeszczową – będzie jak znalazł na pierwszy wiosenny deszczyk. Mimo dobrego ubioru unikaj wietrznych dni – zabawa nie jest wtedy taka fajna, a i rodzicom znacznie łatwiej spacerować, kiedy nie doskwiera wiatr.

Na jaką godzinę zaplanować zewnętrzne aktywności?

Najlepsze godziny na spacer są między godziną 12:00 a 15:00. Powietrze będzie cieplejsze niż o poranku, a zabawa na zewnątrz zaostrzy apetyt, więc masz gwarancję zjedzonego obiadku.

Nawet najbardziej wytrwały piechur z chęcią odpocznie w trakcie wędrówki, więc konieczny będzie wózek. W tym wieku lepiej sprawdzi się spacerówka, z której dziecko zobaczy otaczający go świat. Jak już zapewne sami zaobserwowaliście, to już ten wiek, kiedy maluchy nie chcą patrzeć na świat wyłącznie z pozycji siedzące, czy leżącej, dajmy im więc zaspokoić dziecięcą ciekawość.

Przed spacerem dobrze jest coś zjeść, żeby maluch nie był głodny, gdy już wyjdziecie. Dla dzieci do pierwszego roku życia polecamy mleko Humana 2, dla starszych (powyżej 12. Miesiąca) mleko Humana 3 lub zupkę, która zapewni treściwy i wartościowy posiłek na mniejszy głód. Dobrze jednak mieć ze sobą na spacerze przygotowany posiłek, gdyby w czasie zewnętrznych przygód dziecko zgłodniało. Świetnie się tu sprawdzą kukurydziane chrupki, pokrojone owoce lub musy owocowe Humana w tubkach. Ważne, aby taka przekąska była łatwa do transportu, zajmowała mało miejsca – możemy ją ze sobą zabrać, włożyć do torebki / torby wózka i podać w każdej chwili dziecku. Dodatkową zaletą musów owocowych jest fakt, iż są one zdrowe, bo to  100% jakości organic, bez cukru i bez GMO – czyli wszystko co najlepsze dla naszych małych słoneczek.

Z przydatnych akcesoriów, warto ze sobą zabrać: zwykłe chusteczki do nosa, mokre chusteczki, jednorazowe pieluchy, smoczek (albo i dwa, żeby Maluch nie płakał, gdy jeden się ubrudzi) i przyjazny każdemu rodzicowi łańcuszek do smoczka, który pomoże zapobiegać „przypadkowemu” upuszczenia smoczka na ziemię.

W jakie miejsce najlepiej wybrać się na spacer? Możemy polecić park, las lub tereny zielone, z dala od samochodów i zgiełku miasta. Dobrze, żeby maluszek mógł odetchnąć świeżym, czystym powietrzem, popatrzeć na drzewa, ptaki, kaczki czy wiewiórki. Takie widoki będą dla niego ogromną przygodą i ucieszą małą buźkę. Jeśli w swojej okolicy masz jakieś jeziorko lub rzeczkę, to też warto się tam wybrać.

Nie da się wszystkiego zaplanować i przewidzieć, ale mając na uwadze powyższe unikniesz stresujących sytuacji i sama wiele skorzystasz z takiej wycieczki. Pamiętaj, że zrelaksowana Mama to szczęśliwe dziecko. Zobacz prognozę na najbliższe dni – może już wkrótce uda się Wam zaplanować pierwszy dłuższy spacer – na pewno Twój malec będzie zachwycony.

I na koniec – na takim spacerze warto zrobić kilka zdjęć na pamiątkę do albumu. Na pewno będzie co wspominać, więc miej naładowany telefon lub weź ze sobą aparat.

Maluch przy stole

W życiu każdej z nas następuje taki moment, gdy z ogromną dumą patrzymy na rozwój naszego maluszka. Cieszy nas niemal każdy gest, ruch rączką i nowy znak, że malec rozwija się prawidłowo. Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów to nauka malca jedzenia przy stole. Proces ten jest dość problematyczny, dlatego warto się do niego przygotować.

Wybierz siedzenie

Gdy zaczynasz wprowadzać w plan dnia swojego maluszka naukę karmienia, powinnaś przygotować do tego odpowiednie miejsce. Zainwestuj w fotelik do karmienia, który będzie krokiem do tego, by szkrab nauczył się jeść z wami przy stole. Taki gadżet da ci ogromną wygodę – karmienie dziecka na kolanie jest niezbyt komfortowe. Musisz także wiedzieć, że nauka jedzenia będzie dość brudną „zabawą”. Krzesełko z podkładką pod talerzyk imitującą stół znakomicie przyjmie wszystkie ataki z jedzenia.

Przygotuj się do karmienia

Nauka karmienia to proces, w którym dużą rolę odgrywają akcesoria. Niezbędne jest tu z pewnością odpowiednie ubranko – podczas pierwszych lekcji możesz zapomnieć o zakładaniu maluchowi najładniejszych z całej garderoby śpioszków. Jedzenie będzie niestety wszędzie – na dziecku, na tobie, na krzesełku, na podłodze, a być może trafi w wiele innych miejsc. W karmieniu ważne są także sztućce – warto kupić specjalną zastawę dla dzieci. Będzie ona bezpieczna w chwili, gdy całe jedzenie wyląduje na podłodze, czy maluszku, albo gdy zacznie sam wkładać łyżeczkę do buzi.

Przygotuj jedzenie

Bez względu na to, czy sama przygotowujesz posiłki dla swojego dziecka, czy wybierasz gotowe produkty – np. posiłki Humana 100% Organic zadbaj o ich odpowiednią temperaturę. Najlepiej, by pierwsze karmienie w krzesełku odbyło się z udziałem ulubionego smaku twojego dziecka… skoro nigdy nie odmówiło banana, to bardzo prawdopodobne, że nie odmówi go także w tak stresującej sytuacji.

Przygotuj siebie

Skoro wiesz już, że pierwsze karmienie może przynieść wiele szkód na ubraniach, sama także musisz się odpowiednio przygotować. Załóż swój ulubiony strój… dresowy i dopiero wtedy zabierz się do roboty! Początki mogą być trudne – maluch przyzwyczajony do bliskości i jedzenia w różnych miejscach w domu może protestować już w momencie wkładania go do krzesełka, nie mówiąc już o momencie, gdy zaczniesz wkładać mu do buzi porcję jedzenia. Staraj się zachować spokój i uśmiech. W kryzysowych sytuacjach pomaga popularne wyliczanie „za mamusię, za tatusia, za babcię”.
Wprowadzenie nawyku jedzenia posiłku przy stole, z początku może być dla malca wyzwaniem. Musisz przygotować się na marudzenie, odmawianie pokarmu i kaprysy, ale uwierz – satysfakcja ze wspólnego obiadu jest ogromna i warto przetrwać niedogodności, by w końcu cieszyć się sukcesem. Jeśli jednak dziecko za nic w świecie nie ma ochoty być karmiony? Być może sprawa jest skomplikowana i będziesz musiała inaczej podejść swojego niejadka.

Czym są i jak działają testy owulacyjne?

Testy owulacyjne , to inaczej testy płodności, wskazujące moment owulacji (jajeczkowania) i tym samym ułatwiające ustalenie dni płodnych, co z kolei może ułatwiać planowanie rodziny. Prawidłowo wykonywane testy owulacyjne, mogą być pomocne, gdy staramy się o dziecko i chcemy określić w jakim czasie zajście w ciążę będzie najbardziej prawdopodobne.

Testy owulacyjne dostępne są w aptekach bez recepty. Jak działają? W jaki sposób je wykonywać?

Na czas trwania cyklu miesiączkowego może wpływać wiele czynników takich jak np. zmiany hormonalne, stres, podróże, dlatego cykl ten może być u niektórych kobiet krótszy, a u innych dłuższy, jednak średnio trwa on ok. 28 dni. W trakcie cyklu miesiączkowego ma swoje miejsce owulacja, inaczej nazywana jajeczkowaniem, kiedy to komórka jajowa zaczyna kierować się w stronę jajowodu, czyli w miejsce, gdzie może dojść do zapłodnienia.

Test owulacyjny bazuje na fakcie, iż około 24-36 godzin przed procesem owulacyjnym u kobiet dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia hormonu luteinizującego (LH) – tzw. lutropiny. W tym momencie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najwyższe. W aptekach możemy znaleźć także testy mierzące również poziom innego hormonu, a mianowicie estrogenu, którego stężenie przed owulacją również wzrasta.

Należy jednak pamiętać, że żaden test nie jest w stanie potwierdzić w 100%, że doszło do owulacji. W niektórych przypadkach wysoki poziom hormonu luteinizującego może występować kilka razy w ciągu jednego cyklu miesiączkowego. Dzieje się tak np. w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników.

Jakie istnieją rodzaje testów owulacyjnych?

Na rynku znajdziemy testy owulacyjne: płytkowe, paskowe i strumieniowe. Płytkowe testy owulacyjne polegają na zebraniu moczu do zakraplacza, a następnie zaaplikowanie go w wyznaczone miejsce w obrębie płytki testu. Testy owulacyjne paskowe polegają na wypełnieniu moczem pojemnika, a następnie umieszczenie w nim paska testowego, na którym po kilku minutach, będziemy mogli odczytać wynik. Test strumieniowy wykonuje się przy oddaniu moczu na specjalny, posiadający nakładkę absorbującą, patyczek. Taki test jest zazwyczaj dokładniejszy, niż test paskowy.
Kiedy i jak wykonywać test owulacyjny?

Test owulacyjny powinno się wykonywać kilka dni przed owulacją, przy założeniu że cykl przebiega prawidłowo – czyli około dwa tygodnie przed zakończeniem cyklu miesiączkowego. Do każdego testu, dołączona jest instrukcja, którą należy dokładnie przeczytać, przed jego użyciem. Przed wykonaniem testu warto również ograniczyć spożywanie napojów. Wykrycie hormonu w moczu będzie wtedy łatwiejsze. Czas oczekiwania na wynik testu różni się w zależności od rodzaju wykonywanego testu, jednak zazwyczaj jest to około 5 minut.

Pamiętajmy, że testy owulacyjne to testy jednorazowego użytku i nie należy ich używać ponownie. Testy owulacyjne mogą pomagać przy planowaniu ciąży, jednak warto stosować je równocześnie z innymi metodami, opierającymi się na obserwacji własnego organizmu, co dodatkowo może zwiększyć szansę na prawidłowe określenie momentu owulacji.

Siatki centylowe - czym są, i do czego służą?

Pierwszy rok życia dziecka to czas intensywnych, dynamicznych zmian. Nic więc dziwnego, że każdy rodzic chce być wtedy pewny, iż dziecko rozwija się w sposób prawidłowy.

Obserwacja naszego dziecka w tym czasie sprawia, że możemy odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i zaburzenia. Rozwój naszego dziecka możemy obserwować na kilka sposobów, w zależności od obszaru na jakim się skupiamy – rozwój jest wielopłaszczyznowy, a więc powinniśmy zwracać uwagę zarówno na rozwój fizyczny, poznawczy jak i społeczny. Jedną z technik obserwacji rozwoju niemowlaka jest użycie siatek centylowych.


Siatki centylowe – co to takiego?

Siatki centylowe są wykresami na których możemy odczytać centyle przypisane do danej wagi i wzrostu dziecka, w zależności od wieku i płci dziecka (istnieją oddzielne siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek).

(Per)centyle są zaś wartością statystyczną, określającą procent dzieci mierzących i ważących mniej lub tyle samo, ile Twoje dziecko. Jeżeli np. Twoje dziecko ma wagę mieszczącą się w 75 centylu, oznacza to, że 75 procent dzieci jest lżejsze, a 25 procent dzieci cięższe od Twojego malucha. Percentyl 50 przy danej wadze oznacza średnią wagę dla dzieci w danym wieku. Pomiary statystyczne uwzględnione na siatce centylowej pochodzą z losowych pomiarów dzieci.


Jak czytać siatki centylowe?

Na samym początku upewnijmy się, że dysponujemy siatką prawidłową dla wieku i płci naszego dziecka. Siatki dla dziewczynek i chłopców są inne i różnią się wartościami centylowymi, dopasowanymi do wzrostu i wagi dziecka. Jeżeli siatka jest prawidłowa, wystarczy, że odczytamy na niej wagę lub wzrost (w zależności od siatki, jaką dysponujemy) naszego dziecka oraz jego wiek i odczytamy przypisaną wartość w centylach (prowadzą do nich linie).

Na siatkach centylowych możemy odczytać następujące wartości:

    3 centyle – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 97% i więcej niż 3% dzieci w tym wieku
    10 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 90% i więcej niż 10% dzieci w tym wieku
    25 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 75% i więcej niż 25% dzieci w tym wieku
    50 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 50% i więcej niż 50% dzieci w tym wieku
    75 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 25% i więcej niż 75% dzieci w tym wieku
    90 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 10% i więcej niż 90% dzieci w tym wieku
    97 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 3% i więcej niż 97% dzieci w tym wieku

Wyniki na poziomie 3 lub 97 centyli, mogą być sygnałem alarmującym i wymagają konsultacji z lekarzem.
 

Jak mierzyć i ważyć dziecko?

Aby sprawdzić wyniki na siatce centylowej musimy najpierw zmierzyć i zważyć nasze dziecko. Mierzenie niemowląt, ze względu na niemożność wyprostowania nóżek malucha, odbywa się etapowo: od stóp do kolan, od kolan do bioder i od bioder do główki. Jeżeli chodzi zaś o ważenie – niemowlęta powinny być ważone za pomocą specjalnej wagi. Możemy poprosić lekarza, by zważył nasze dziecko podczas wizyty (bardzo często odbywa się to rutynowo).

Pies i dziecko w domu - wychowanie dziecka z psem

Powszechnie wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – macha ogonem za każdym razem, gdy wchodzisz do domu i cieszy się na twój widok bez względu na wszystko.

Posiadanie zwierzaka może zupełnie odmienić nasze życie. Zdarzają się także sytuacje, w których obecność ukochanego czworonoga może budzić obawy. Jedną z nich jest chwila, gdy w rodzinie pojawia się dziecko. Zastanawiamy się wtedy czy połączenie pies i dziecko w domu, to faktycznie dobry pomysł. Jak przygotować się na spotkanie malucha z psem?


Przygotowanie psa, zanim w domu pojawi się niemowlę

Bardzo istotne, by nasz czworonóg był dużo wcześniej przygotowywany na wejście do domu nowego członka rodziny. Jeśli dotychczas zwierzę miało wiele przywilejów, takich jak niezliczone godziny głaskania po brzuszku, bezkarne wchodzenie na kanapę albo spanie z tobą w łóżku – postaraj się stopniowo odzwyczajać go od tego i uczyć siadania we własnym legowisku. Każda świeżo upieczona mama jest na tyle zaabsorbowana swoją pociechą, że po porodzie nie ma dla czworonoga tyle czasu, co przed narodzinami. Pies, który z dnia na dzień otrzyma mniejszą uwagę właściciela może poczuć się odrzucony. Systematyczne szkolenie pozwoli mu bezstresowo przywyknąć do warunków, które podyktuje mu obecność nowonarodzonego właściciela oraz zwiększy szansę, że pies i niemowlę polubią się już od pierwszego spotkania.


Niemowlę i pies – jak oswoić psa z noworodkiem?

Gdy w domu pojawi się już dziecko, a pies pozna wyznaczone na nowo granice, opanowanie sytuacji będzie zdecydowanie łatwiejsze. W pierwszych tygodniach po ciąży z pewnością skupisz się na maluchu. Musisz jednak zarezerwować też odrobinę czasu na pieszczoty twojego pupila, tak by nie czuł się zaniedbywany. Jeśli tylko jest to możliwe pozwalaj uczestniczyć czworonogowi w codziennych czynnościach wykonywanych wokół maluszka.

W ten sposób pies stopniowo przyzwyczai się do obecności dziecka oraz zaaklimatyzuje w nowym otoczeniu. Spędzanie czasu z niemowlęciem i pieskiem jednocześnie będzie możliwe też dzięki długim spacerom z wózkiem po okolicznych parkach. Opanowanie techniki opieki nad psem i dzieckiem to na początku nie lada wyzwanie, ale to jedynie kwestia wprawy!
Pies i małe dziecko

Warto zauważyć pozytywny wpłw psa na rozwój dziecka. Przebywanie z psem od wczesnych lat może działać uspokajająco oraz relaksująco i sprawić, że twój bobas wyrośnie na bardziej wrażliwego człowieka. Istnieje jednak pewne ryzyko. Zastanów się – czy twoja pociecha nie bywa czasem zbyt spontaniczna, a jej ruchy trudne do odgadnięcia? Oczywiście, jak każde dziecko! Podobnie jest ze zwierzętami – nie da się przewidzieć wszystkich reakcji na zachowania człowieka. Dlatego też, w momencie spotkania bobasa z psiakiem, musisz być bardzo czujna i pod żadnym pozorem nie pozostawiać ich sam na sam. Ważne, byś już początku, pokazała maluszkowi, jak powinien dotykać i traktować czworonoga. W ten sposób unikniesz nieodpowiednich ruchów dziecka, a tym samym niechcianych reakcji psa. Odpowiednie podejście do sprawy przyniesie ogromne korzyści i nim się obejrzysz będziesz miała w domu psa, który nie potrafi żyć bez dziecka oraz dziecko, które nie potrafi żyć bez psa.


Odruchy niemowląt - jak je interpretować?

W  czasie ciąży maluch przebywa w brzuszku mamy, gdzie czuje się wyjątkowo bezpiecznie i ma wszystko czego potrzebuje. W momencie porodu cały jego świat się zmienia – zamiast poczucia bezpieczeństwa i spokoju spotyka go chaos (różne dźwięki, światło, dotyk, temperatura).


Odruchy niemowląt- jak je interpretować ?

W nowej rzeczywistości pomagają mu się odnaleźć odruchy pierwotne (inaczej niemowlęce). Poznaj odruch moro, odruch ssania i inne najważniejsze odruchy u niemowląt.


Odruch pierwotny – co to takiego?

Odruch pierwotny to automatyczna, niepodlegająca kontroli (bo generowana w rdzeniu kręgowym) reakcja mięśni na bodziec ze środowiska. Cechą pierwotnych odruchów u niemowląt jest ograniczony czas występowania, a dzięki ich zanikaniu tworzą się nawyki kontrolowane.

Co najważniejsze, odruchy pierwotne w większości powinny wygasnąć do 6 miesiąca życia. Ich przetrwanie może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach.


Najważniejsze pierwotne odruchy u niemowląt

Poniżej przedstawiamy najważniejsze odruchy u niemowląt. Dowiedz się jak je interpretować.

Odruch Moro (obejmowania)

W momencie, gdy maluch się przestraszy (np. na skutek nagłego hałasu, zmiany położenia ciała) prostuje kończyny górne i dolne, odchyla głowę do tyłu a następnie wykonuje ruch, jakby chciał przytulić (objąć) mamę. Jest to sygnał dla rodzica, że dziecko w danej sytuacji nie czuje się komfortowo. Kiedy zanika odruch moro? Odruch moro jest aktywny mniej więcej do 3-4 miesiąca życia dziecka.

Odruch chwytny

Odruch ten jest najbardziej widoczny w momencie włożenia palca w dłoń malucha- powoduje to zgięcie przez niego paluszków. Podobnie dzieje się z palcami kończyny dolnej. Odruch ten powinien występować do 3.-4. miesiąca życia.

Odruch ssania

W wyniku dotknięcia okolicy ust maluszka, wykręca on głowę, otwiera usta i wykonuje ruchy ssania.  Kiedy zanika odruch ssania? Odruch ten zanika do 1. roku życia.

Odruch pełzania

Po podparciu stóp niemowlaka, który leży na brzuszku maluch zaczyna poruszać się („pełzać”) do przodu. Odruch ten utrzymuje się do ok. 3. miesiąca życia.

Odruch szukania

W momencie dotknięcia policzka maluch przekręca głowę w kierunku docierającego do niego bodźca. Odruch trwa do 3.-4. miesiąca życia.

Odruch toniczny szyjny

Wyróżniamy 2 rodzaje odruchów tonicznych szyjnych:

    Asymetryczny (ATOS)– gdy maluch leży na plecach a jego główkę przekręci się na bok następuje wyprostowanie kończyny górnej i dolnej po stronie, w którą zwrócona jest twarz malucha i zgięcia kończyn po stronie przeciwnej.
    Symetryczny (STOS)- maluchowi leżącemu na brzuszku odgina się głowę w kierunku pleców i po około 30 sekundach zgina się w kierunku brzucha. W momencie odgięcia główki kończyny górne zginają się, a kończyny dolne prostują. Natomiast w trakcie przygięcia głowy w stronę brzuszka obserwuje się sytuację odwrotną.

Co należy zapamiętać, jeżeli chodzi o odruchy u niemowląt?

Przetrwanie chociażby odruchu ATOS i STOS powyżej 6. miesiąca życia świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, co może w późniejszych okresach życia przejawiać się zaburzeniem rozwoju funkcji lokomocyjnych (tj. związanych z poruszaniem się malucha).

Z kolei niewykształcone odruchy MORO oraz ATOS mogą być jedną z przyczyn zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), gdyż MORO wyzwala mechanizm nagłego budzenia się zaś ATOS zapobiega leżeniu noskiem w dół w pozycji na brzuchu.

Z tego powodu jakiekolwiek wątpliwości dotyczące odruchów u swojego malucha rodzic powinien skonsultować z lekarzem.

Dieta matki karmiącej

Jeśli karmisz piersią lub spodziewasz się dziecka, zapewne słyszałaś już setki wersji na temat tego, co można jeść po porodzie, a czego nie jeść karmiąc piersią. Ile z tych opinii jest prawdą a co należy włożyć między bajki? Dziś obalamy mity na temat diety matki karmiącej!

Dieta matki karmiącej – czy coś takiego w ogóle istnieje?

Odmawiamy sobie filiżanki kawy, aby czasem nasze dziecko nie miało problemu z zaśnięciem, nie jemy fasoli, bo przecież maluszek będzie miał wzdęcia. Czy takie poświęcanie się ma jakikolwiek sens? Otóż odpowiedź brzmi – nie! 

Najnowsze badania mówią bowiem, że dieta matki karmiącej nie istnieje! Pokarm matki w dużym uproszczeniu tworzy się bowiem nie z tego, co mama zjada (z żołądka), ale z krwi – i powstaje praktycznie od zera podczas procesu galaktogenezy. 

W efekcie maluszek pobiera z naszego posiłku jedynie składniki odżywcze i ewentualne alergeny. Nie ma więc możliwości, aby kofeina spożyta przez mamę sprawiała, że maluszek będzie miał problemy z zaśnięciem, a co więcej aby uczucie wzdęcia w postaci gazów przeszło na nasze dziecko gdy zjemy groch lub fasolkę.

Kiedy dieta po porodzie powinna wykluczać alergeny?

Najbardziej sporną kwestią w temacie diety matki karmiącej są znajdujące się w pokarmach alergeny. Nie raz słyszy się bowiem, że karmiąc noworodka nie można jeść truskawek, produktów mlecznych czy orzechów. Czy słusznie? 

Jeśli nie ma najmniejszych przypuszczeń, że Twoje dziecko może być alergikiem, nie musisz ograniczać produktów alergizujących! Jeśli jednak któreś z rodziców jest alergikiem, warto wprowadzać takie produkty do swojej diety stopniowo i sprawdzać, czy u dzieci nie występuje reakcja alergiczna. 

Należy pamiętać o tym, że u niemowlęcia krostki mogą mieć nie tylko podłoże alergiczne, ale występować może u nich m.in trądzik niemowlęcy, pokrzywka noworodków, wyprysk łojotokowy czy prosaki. Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka niepokojącą wysypkę i obawiasz się, że może być to alergia, skonsultuj się z pediatrą w celu ustalenia prawdopodobnej przyczyny jej występowania. .

Czy dieta karmiącej mamy ma wpływ na kolki u dziecka?

To kolejny mit powtarzany przez mamy, babcie i teściowe. Kiedy dziecko ma kolkę, cała rodzina zaczyna analizować nasz jadłospis z dnia poprzedniego, aby znaleźć winowajcę. Badania wykazały jednak, że przyczyną kolek nie jest niewłaściwa dieta mamy, a niedojrzały układ trawienny dziecka. 

Niektóre noworodki nie potrafią bowiem wydalić gazów nagromadzonych w jelitach, stąd uporczywe bóle brzuszka i rozdrażnienie u malucha. 

Co więc ma wpływ na nasz pokarm, skoro nie dieta matki karmiącej?

Czynnikiem, który wpływa negatywnie na jakość naszego pokarmu, jest przede wszystkim długotrwały stres u mamy. Jeśli Twoje dziecko jest niespokojne, zamiast szukać przyczyny w alergii czy łączyć go z nietolerancją jakiegoś składnika diety, zastanów się, czy czasem nie jesteś nadto zmęczona i spięta. Nadmierny stres powodować może nawet zanik laktacji.

 

Jeśli obawiasz się wpływu stresu na laktację, sięgnij po suplementy diety dla mamy karmiącej, mające pozytywny wpływ na laktację: piùlatte.

Stosowanie Piùlatte Plus przynosi wiele korzyści zarówno dla karmiącej mamy jak i jej malucha. Dowiedz się więcej odwiedzając naszą stronę www poświęconą produktowi piùlatte.

Sen niemowlaka. Ile śpi niemowlę? Jak zapewnić mu zdrowy sen?

Sen jest nieodłącznym i ważnym elementem życia każdego człowieka. Stanowi także warunek prawidłowego rozwoju dziecka. To dlatego tak istotne jest, by dołożyć wszelkich starań, aby sen niemowlaka był zdrowy.

Ile powinien spać noworodek, a ile kilkuletnie dziecko?

To ile maluch powinien spać zależy od wieku:

 • Od narodzin do ok. 3.miesiąca życia niemowlę powinno spać od 14 do 17 godzin dziennie.
 • Prawidłowy sen niemowlęcia  w wieku 4-11 miesięcy wynosi od 12 do 15 godzin dziennie.
 • W wieku 1-2 lat maluch powinien przesypiać od 11 do 14 godzin dziennie.
 • W wieku 3-5 lat dziecko powinno spać od 10 do 13 godzin dziennie.

 

Jak usypiać niemowlę? Na co zwrócić uwagę?

Przestrzegając pewnych zasad, rodzic jest w stanie znacząco ułatwić niemowlakowi zasypianie, a tym samym wydłużyć swój własny wypoczynek. Oto kilka z nich:

 • Wprowadzenie stałego planu dnia – najlepiej ustalić o której mniej więcej maluch ma iść spać. Kiedy ta godzina się zbliża zawsze wykonywać podobne czynności: kąpać malucha, położyć w łóżeczku i czytać bajkę na dobranoc.
 • Usypianie niemowlaka kiedy jest senny, ale jeszcze nie śpi, dzięki czemu będzie kojarzył łóżeczko z zasypianiem.
 • Dbanie o aktywność dziecka w ciągu dnia – dzięki rozmowie, śmianiu, zabawie i wszelkim innym atrakcjom w ciągu, dnia maluchowi łatwiej będzie zasnąć wieczorem.
 • Dbanie o samopoczucie malucha w łóżeczku – jeśli dziecko jest bardzo niespokojne i nie może znaleźć odpowiedniej pozycji do spania nie należy zostawiać go samego. Sedząc przy nim powinno się ułatwić mu czas zasypiania. 

Niespokojny sen niemowlaka – co może zaniepokoić rodzica?

Początkowo niemowlak nie odróżnia dnia od nocy, może więc spać większość doby z przerwami na karmienie i w związku z potrzebami fizjologicznymi. Jedynym sposobem na zakomunikowanie rodzicom, że maluch jest głodny lub potrzebuje zmiany pieluszki jest płacz. Tak więc generalnie płacz nie jest czymś, co może niepokoić, aczkolwiek gdy maluch płacze zbyt długo, ma gorączkę czy znacznie się poci konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Należy także pamiętać, że sen noworodka różni się od snu dorosłego. U malucha płytki, lekki sen stanowi aż 50% całkowitego czasu snu. U dorosłych ta faza to tylko 25%. Stąd tak łatwo o wybudzenie niemowlaka – nie są zatem powodem do niepokoju częste sytuacje, w których niemowlę budzi się w nocy.

Problemem natomiast może być bezdech u noworodka. Co prawda pewna niestabilność oddechowa (krótkie przerwy w oddychaniu na 5-10 s) może być naturalnym elementem rozwoju malucha. Aczkolwiek bezdech (czyli zatrzymanie oddechu u noworodka, które trwa co najmniej 20 sekund lub krótsze, ale z towarzyszącymi dodatkowymi objawami, tj. znacznym zwolnieniem czynności serca i/lub zmniejszeniem utlenowania krwi) może być objawem problemów z mózgiem, sercem lub dotyczyć innej choroby. Należy więc konsultować takie sytuacje z pediatrą.

Na zdrowy i spokojny sen niemowlaka polecamy również herbatkę „Słodkich snów” marki Humana.

Higiena butelek dla niemowląt

Poniższe informacje są przygotowane dla mam karmiących swoje maluchy mlekiem modyfikowanym. Aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecku ważny jest wybór odpowiedniego mleka, ale równie ważna jest także prawidłowa higiena dotycząca butelek dla niemowląt.

Higiena butelek – dlaczego jest tak ważna?

W pierwszym roku życia przewód pokarmowy małego dziecka jest bardzo wrażliwy i bardziej narażony na ewentualne niekorzystne działanie bakterii. Resztki mleka pozostawione w butelce w wyniku niedokładnego jej umycia są niestety najlepszym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które mogą powodować m.in. zatrucia pokarmowe czy biegunki. To właśnie dlatego prawidłowa higiena butelek jest tak ważna.

Jakie są podstawowe zasady higieny butelek?

 • Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka higiena butelek jest szczególnie ważna. Poleca się dokładne ich mycie oraz codzienną
 • Po 6 miesiącu do 1 roku życia malucha butelki wystarczy myć ciepłą wodą z detergentem, szczególnie dobrze płukać i wyparzać.
 • Po 1 roku życia dziecka butelki traktuje się tak samo jak inne naczynia dla pozostałych domowników (chyba, że maluch jest szczególnie wrażliwy i ma problemy zdrowotne np. biegunki przewlekłe czy zakażenia grzybicze – wtedy lepiej sterylizować butelki nawet po 1 roku życia).
 • Zawsze każdorazowo przed przygotowywaniem posiłku dla dziecka należy umyć ręce(!).
 • Butelkę najlepiej umyć zaraz bezpośrednio po nakarmieniu malucha, aby nie stwarzać bakteriom warunków do namnażania się.
 • Nie wolno umytych elementów butelki wycierać ściereczką kuchenną ani ręcznikiem papierowym ze względu na możliwość pozostawienia bakterii lub kawałków materiału. Butelki należy je pozostawić do wyschnięcia.

Jakie są metody sterylizacji butelek?

 • Gotowanie

Najtańsza metoda sterylizacji, niewymagająca specjalnego sprzętu. Elementy butelki (butelka, smoczek, nakrętka – każdy element oddzielnie) należy włożyć do garnka i gotować 10-15 min.

W czasie gotowania wszystkie elementy powinny być poniżej poziomu wody.

 • Sterylizator

Sterylizator elektryczny to urządzenie, w którym nasycona para wodna o temperaturze przekraczającej 100 stopni powoduje usunięcie wszelkich form bakterii. Sterylizacja trwa kilka minut, a butelki przechowywane w tym urządzeniu są sterylne przez kolejne 3 godziny. Użycie tego sterylizatora jest szczególnie przydatne, kiedy mama chce wysterylizować kilka butelek jednocześnie.

Innym rodzajem sterylizatora jest sterylizator mikrofalowy.  Jednak, aby można było z niego korzystać potrzebna jest kuchenka mikrofalowa.

 • Płyn lub tabletki

Trzecią metodą sterylizacji jest wyjaławianie na zimno z użyciem specjalnego płynu lub tabletek. Umieszcza się je w naczyniu z wodą, w którym znajdują się elementy butelki. Po 30 minutach akcesoria są jałowe. Do sterylizacji tą metodą należy stosować te dedykowane niemowlętom i małym dzieciom.

 • Butelki samosterylizujące

Butelki samosterylizujące zawierają specjalny kapsel, do którego nalewa się wody i wkłada nakrętkę i smoczek. Następnie butelkę nakrywa się i wstawia do mikrofalówki na 1,5 min. Jest to czas, po którym wszystkie elementy są jałowe.

O czym trzeba pamiętać?

 • Nie należy kupować butelek o dziwnych kształtach – ich umycie będzie trudniejsze, co stwarza ryzyko pozostawienia resztek mleka, w których bakterie chętnie będą się namnażać.
 • Do mycia butelek można kupić specjalne szczoteczki, które zdecydowanie ułatwią tę żmudną czynność.
 • Niektóre butelki można myć w zmywarce – należy sprawdzić czy ta, którą rodzic planuje kupić się do tego nadaje.
cute baby is playing in the grass

Newsletter Humana baby — zarejestruj się już teraz!

Wypatruj w swojej skrzynce mailowej cennych porad i promocji idealnie dopasowanych do etapu rozwojowego Twojego maluszka. W ramach podziękowania za rejestrację otrzymasz od nas mały prezent w postaci e-booka z serią uroczych bajek na dobranoc przygotowanych z miłości do najmłodszych. Pobierzesz go z naszej strony internetowej.

Przywileje dla osób, które zapisały się do newslettera Humana baby:

 • przydatne informacje i praktyczne wskazówki na temat ciąży, karmienia piersią i odżywiania dla Ciebie i Twojego maluszka
 • urocze bajki na dobranoc jako prezent powitalny
 • fantastyczne konkursypróbki produktów i promocje
 • brak opłat oraz możliwość rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie

Pola oznaczone gwiazdką (*) muszą być wypełnione!

Załaduj więcej
Pokaż mniej