Karmienie mieszane – wszystko co musisz wiedzieć

Mama karmiąca dziecko butelką


Czym jest karmienie mieszane?

Karmienie dziecka wyłącznie piersią przez co najmniej pierwsze 6 miesięcy jego życia jest dla niemowlaka najkorzystniejsze, jednak czasami istnieją sytuacje kiedy z pewnych powodów do diety dziecka włączamy mleko modyfikowane. Jednoczesne karmienie piersią oraz mlekiem z butelki nazywamy karmieniem mieszanym. Karmienie mieszane jest zdecydowanie mniej popularne niż karmienie tylko piersią lub tylko butelką, ale może okazać się lepszym rozwiązaniem niż całkowite przejście na mleko modyfikowane. W końcu niemowlę nadal karmione jest piersią matki – uzupełnianą, a nie zastępowaną butelką!

Karmienie mieszane to nic innego jak jednoczesne karmienie niemowlaka piersią oraz butelką (w której może znajdować się odciągnięty pokarm lub mleko modyfikowane). Warto wiedzieć, że taki sposób karmienia niemowlaka nie jest zalecany od razu po porodzie. Najlepiej byłoby, aby dziecko przez pierwsze pół roku swojego życia było karmione wyłącznie piersią, by mogło nabyć odpowiedni mechanizm ssania. Pobieranie pokarmu z butelki jest dla niemowlaka o wiele łatwiejsze, niż pobieranie pokarmu z piersi, dlatego gdy za szybko przyzwyczaimy malucha do butelki, może się okazać, że nasz niemowlak nie będzie już chciał wrócić do piersi.

Istnieją różne sytuacje, które mogą sprawić, że nie będziemy w stanie zapewnić naszemu dziecku wyłącznego karmienia piersią w pierwszym półroczu, wtedy jednak niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, w celu odnalezienia właściwego rozwiązania.

Na karmienie mieszane mamy decydują się z różnych powodów. Jednym z nich jest np. powrót mamy do pracy. Gdy dziecko zostaje pod opieką taty lub innego członka rodziny np. babci, bardzo ważne jest, aby zapewnić mu pokarm na ten czas. Jeżeli nie mamy możliwości karmienia dziecka bezpośrednio piersią, karmienie mieszane może świetnie zdać egzamin. Dziecko podczas nieobecności mamy może być wtedy karmione wcześniej odciągniętym pokarmem. Jeśli zaś chcemy podzielić obowiązki związane z nocnym karmieniem razem z tatą, pamiętajmy, że nasz organizm może przestać produkować mleko w nocy, dlatego jeśli będziemy chciały powrócić do karmienia piersią w nocy, może to być bardzo trudne.

Jeśli decydujemy się na włączenie mleka modyfikowanego do diety dziecka, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby dokonać właściwego wyboru, uwzględniając wszelkie kwestie zdrowotne.

Karmienie mieszane powinno być wprowadzane świadomie i na konkretnych zasadach. Karmienie butelką może być dla mamy dużym ułatwieniem, np. gdy potrzebuje wyjść do pracy czy w inne miejsce, w które nie może zabrać ze sobą dziecka. Należy jednak pamiętać, aby karmienie piersią i butelką było zrównoważone, w innym przypadku dziecko może przyzwyczaić się do ułatwionego pobierania pokarmu z butelki i odmawiać karmienia piersią. Dobrze jest również zwrócić uwagę na butelkę, którą wybierzemy do karmienia mieszanego, a zwłaszcza na smoczek do butelki. Zapoznajmy się także z podstawowymi zasadami odciągania i przechowywania pokarmu. W przypadku włączenia mleka modyfikowanego, pamiętajmy aby jego wybór poprzedzony był konsultacją z lekarzem specjalistą.

 

powrót do góry