Obserwacja naszego dziecka w tym czasie sprawia, że możemy odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i zaburzenia. Rozwój naszego dziecka możemy obserwować na kilka sposobów, w zależności od obszaru na jakim się skupiamy – rozwój jest wielopłaszczyznowy, a więc powinniśmy zwracać uwagę zarówno na rozwój fizyczny, poznawczy jak i społeczny. Jedną z technik obserwacji rozwoju niemowlaka jest użycie siatek centylowych.


Siatki centylowe – co to takiego?

Siatki centylowe są wykresami na których możemy odczytać centyle przypisane do danej wagi i wzrostu dziecka, w zależności od wieku i płci dziecka (istnieją oddzielne siatki centylowe dla chłopców i dziewczynek).

(Per)centyle są zaś wartością statystyczną, określającą procent dzieci mierzących i ważących mniej lub tyle samo, ile Twoje dziecko. Jeżeli np. Twoje dziecko ma wagę mieszczącą się w 75 centylu, oznacza to, że 75 procent dzieci jest lżejsze, a 25 procent dzieci cięższe od Twojego malucha. Percentyl 50 przy danej wadze oznacza średnią wagę dla dzieci w danym wieku. Pomiary statystyczne uwzględnione na siatce centylowej pochodzą z losowych pomiarów dzieci.


Jak czytać siatki centylowe?

Na samym początku upewnijmy się, że dysponujemy siatką prawidłową dla wieku i płci naszego dziecka. Siatki dla dziewczynek i chłopców są inne i różnią się wartościami centylowymi, dopasowanymi do wzrostu i wagi dziecka. Jeżeli siatka jest prawidłowa, wystarczy, że odczytamy na niej wagę lub wzrost (w zależności od siatki, jaką dysponujemy) naszego dziecka oraz jego wiek i odczytamy przypisaną wartość w centylach (prowadzą do nich linie).

Na siatkach centylowych możemy odczytać następujące wartości:

    3 centyle – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 97% i więcej niż 3% dzieci w tym wieku
    10 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 90% i więcej niż 10% dzieci w tym wieku
    25 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 75% i więcej niż 25% dzieci w tym wieku
    50 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 50% i więcej niż 50% dzieci w tym wieku
    75 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 25% i więcej niż 75% dzieci w tym wieku
    90 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 10% i więcej niż 90% dzieci w tym wieku
    97 centyli – Twoje dziecko waży/mierzy mniej niż 3% i więcej niż 97% dzieci w tym wieku

Wyniki na poziomie 3 lub 97 centyli, mogą być sygnałem alarmującym i wymagają konsultacji z lekarzem.
 

Jak mierzyć i ważyć dziecko?

Aby sprawdzić wyniki na siatce centylowej musimy najpierw zmierzyć i zważyć nasze dziecko. Mierzenie niemowląt, ze względu na niemożność wyprostowania nóżek malucha, odbywa się etapowo: od stóp do kolan, od kolan do bioder i od bioder do główki. Jeżeli chodzi zaś o ważenie – niemowlęta powinny być ważone za pomocą specjalnej wagi. Możemy poprosić lekarza, by zważył nasze dziecko podczas wizyty (bardzo często odbywa się to rutynowo).

Pies i dziecko w domu - wychowanie dziecka z psem

Powszechnie wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – macha ogonem za każdym razem, gdy wchodzisz do domu i cieszy się na twój widok bez względu na wszystko.

powrót do góry