Przewijanie noworodka - jak przewijać dziecko?

Tuż po porodzie przewijanie noworodka wydaje się być nie lada wyzwaniem. Na szczęście łatwo dojść do wprawy. Najważniejsze jest to, aby podchodzić do wszystkiego na spokojnie i przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak przewijać niemowlę?

Jak często przewijać noworodka?

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia wypróżnia się częściej, dlatego noworodki powinno się przewijać nieco częściej, niż starsze dzieci. Jeżeli chodzi o planowe przewijanie – najlepiej jest przewijać niemowlę przed każdym karmieniem. Regularne przewijanie noworodka jest bardzo ważne dla jego samopoczucia. Najważniejsze to obserwować zachowanie maluszka i dostosowywać się do jego trybu. 

Zmiana pieluszki u noworodka – niezbędne akcesoria

Przed rozpoczęciem przewijania niemowlaka należy się upewnić czy wszystkie potrzebne akcesoria znajdują się w zasięgu ręki. Do przewijania maluszków, które noszą pieluszki jednorazowe potrzebne nam będą:

 • nowa, czysta pieluszka (dobrana odpowiednio do masy ciała malucha),
 • wilgotne chusteczki lub wacik namoczony w naparze z rumianku (rumianek ma działanie przeciwzapalne, łagodzące),
 • krem przeciwko odparzeniom,
 • pojemnik lub woreczek na zużytą pieluszkę,
 • nowe ubranko (na wszelki wypadek).

O czym należy pamiętać przy przewijaniu niemowlęcia?

Po rozebraniu maluszka pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać go samego na przewijaku, poza tym dziecko nie powinno zbyt długo leżeć bez ubranka, żeby nie zmarzło.

Podczas przewijania bardzo ważne jest to, abyśmy w czasie zmieniania pozycji malucha nie podnosili go za nóżki, gdyż możemy zwichnąć dziecku bioderko lub uszkodzić mu stawy kolanowe. Najłatwiej jest przekręcić malucha na bok, podkładając rękę pod jego plecki.

Co więcej warto zwrócić uwagę na to, aby dziecko polubiło przewijanie i nie kojarzyło tej czynności z czymś nieprzyjemnym. W tym celu należy utrzymywać kontakt wzrokowy z maluchem, uśmiechać się do niego, rozmawiać z nim i nie doprowadzać do sytuacji, w której będzie czuł się osamotniony.

Przewijanie noworodka – krok po kroku

Przygotowaliśmy poradnik wyjaśniający krok po kroku jak prawidłowo przewijać noworodka:

 • Kładziemy niemowlę na przewijaku, pamiętając, aby jedną dłonią podtrzymywać głowę i barki, a drugą plecki.
 • Rozpinamy ubranko. Jest to ważny moment, nie wolno tego robić zbyt szybko. Każdy element ubrania dziecka należy rozpinać powoli. Pozwoli nam to na uniknięcie nagłego zsiusiania się (szczególnie w przypadku chłopczyka).
 • Podwijamy ubranko niemowlaka powyżej pępka, pieluchę odpinamy i zwijamy zawartością do środka (czysty fragment ma się znajdować pod pośladkami).
 • W przypadku zabrudzenia całego ubranka, zdejmujemy je.
 • Najważniejszy moment to dokładne oczyszczenie każdego fragmentu skóry, każdej fałdki i całej okolicy krocza. WAŻNE: Oczyszczając okolice krocza ZAWSZE kierujemy się od przodu ku tyłowi, ponieważ robiąc to w odwrotnym kierunku istnieje ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego. Jest to szczególnie ważne podczas przewijania dziewczynek.
 • Po dokładnym oczyszczeniu, pupę i okolice krocza osuszamy np. ręcznikiem lub chusteczką. Zgodnie z zasadą od przodu ku tyłowi nakładamy cienką warstwę kremu przeciwko odparzeniom dla niemowląt i dzieci.
 • Zakładamy dziecku czystą pieluchę, pamiętając o tym, aby nie uciskała ona brzuszka dziecka i nie utrudniała mu ruchów. Na końcu zakładamy czyste ubranko.
   
powrót do góry