Sen niemowlaka. Ile śpi niemowlę? Jak zapewnić mu zdrowy sen?

Sen jest nieodłącznym i ważnym elementem życia każdego człowieka. Stanowi także warunek prawidłowego rozwoju dziecka. To dlatego tak istotne jest, by dołożyć wszelkich starań, aby sen niemowlaka był zdrowy.

Ile powinien spać noworodek, a ile kilkuletnie dziecko?

To ile maluch powinien spać zależy od wieku:

  • Od narodzin do ok. 3.miesiąca życia niemowlę powinno spać od 14 do 17 godzin dziennie.
  • Prawidłowy sen niemowlęcia  w wieku 4-11 miesięcy wynosi od 12 do 15 godzin dziennie.
  • W wieku 1-2 lat maluch powinien przesypiać od 11 do 14 godzin dziennie.
  • W wieku 3-5 lat dziecko powinno spać od 10 do 13 godzin dziennie.

 

Jak usypiać niemowlę? Na co zwrócić uwagę?

Przestrzegając pewnych zasad, rodzic jest w stanie znacząco ułatwić niemowlakowi zasypianie, a tym samym wydłużyć swój własny wypoczynek. Oto kilka z nich:

  • Wprowadzenie stałego planu dnia – najlepiej ustalić o której mniej więcej maluch ma iść spać. Kiedy ta godzina się zbliża zawsze wykonywać podobne czynności: kąpać malucha, położyć w łóżeczku i czytać bajkę na dobranoc.
  • Usypianie niemowlaka kiedy jest senny, ale jeszcze nie śpi, dzięki czemu będzie kojarzył łóżeczko z zasypianiem.
  • Dbanie o aktywność dziecka w ciągu dnia – dzięki rozmowie, śmianiu, zabawie i wszelkim innym atrakcjom w ciągu, dnia maluchowi łatwiej będzie zasnąć wieczorem.
  • Dbanie o samopoczucie malucha w łóżeczku – jeśli dziecko jest bardzo niespokojne i nie może znaleźć odpowiedniej pozycji do spania nie należy zostawiać go samego. Sedząc przy nim powinno się ułatwić mu czas zasypiania. 

Niespokojny sen niemowlaka – co może zaniepokoić rodzica?

Początkowo niemowlak nie odróżnia dnia od nocy, może więc spać większość doby z przerwami na karmienie i w związku z potrzebami fizjologicznymi. Jedynym sposobem na zakomunikowanie rodzicom, że maluch jest głodny lub potrzebuje zmiany pieluszki jest płacz. Tak więc generalnie płacz nie jest czymś, co może niepokoić, aczkolwiek gdy maluch płacze zbyt długo, ma gorączkę czy znacznie się poci konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Należy także pamiętać, że sen noworodka różni się od snu dorosłego. U malucha płytki, lekki sen stanowi aż 50% całkowitego czasu snu. U dorosłych ta faza to tylko 25%. Stąd tak łatwo o wybudzenie niemowlaka – nie są zatem powodem do niepokoju częste sytuacje, w których niemowlę budzi się w nocy.

Problemem natomiast może być bezdech u noworodka. Co prawda pewna niestabilność oddechowa (krótkie przerwy w oddychaniu na 5-10 s) może być naturalnym elementem rozwoju malucha. Aczkolwiek bezdech (czyli zatrzymanie oddechu u noworodka, które trwa co najmniej 20 sekund lub krótsze, ale z towarzyszącymi dodatkowymi objawami, tj. znacznym zwolnieniem czynności serca i/lub zmniejszeniem utlenowania krwi) może być objawem problemów z mózgiem, sercem lub dotyczyć innej choroby. Należy więc konsultować takie sytuacje z pediatrą.

Na zdrowy i spokojny sen niemowlaka polecamy również herbatkę „Słodkich snów” marki Humana.

powrót do góry