Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka

Planowanie wyprawki dla niemowlaka jest dla przyszłych rodziców ekscytującym wydarzeniem. Kupujemy różnego rodzaju ubranka, zabawki, przyrządy, elementy wyposażenia czy mebelki – łóżeczka, krzesełka i inne przydatne akcesoria. Nie możemy jednak zapominać o skompletowaniu wyprawki do szpitala na czas porodu.

Co zabrać do szpitala na poród?

Aby oszczędzić sobie stresu i niepotrzebnych nerwów warto skompletować wyprawkę do szpitala odpowiednio wcześniej, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Co powinna zawierać wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka? Co zabrać na poród, a co raczej nam się w szpitalu nie przyda?
Wyprawka do szpitala dla mamy – o czym nie możemy zapomnieć?

Przygotowując wyprawkę do szpitala dla mamy pamiętajmy przede wszystkim o przygotowaniu niezbędnych dokumentów i badań, gdyż będą one potrzebne po dotarciu do szpitala. Co powinno znaleźć się w naszej teczce z dokumentami do porodu?

Najważniejsze dokumenty to:

          karta przebiegu ciąży,
          plan porodu,
          dowód osobisty,
          wyniki badań krwi (oraz informacja o grupie krwi i poziomu anty-Rh),
          wyniki badań moczu,
          wyniki badań na antygen HBs, wyniki badań na HIV, WR, GBS (paciorkowce),
          wyniki badań USG,
          wyniki badań specjalistycznych (np. od kardiologa, czy okulisty, jeżeli znajdujemy się pod ich opieką).

Jeżeli mamy planowane cesarskie cięcie w teczce z dokumentami powinny znaleźć się również wyniki badań poziomu sodu, potasu oraz koagulogram.

W wyprawce do szpitala dla mamy powinny znaleźć się kosmetyki i środki higieny (szczoteczka, pasta do zębów, szampon, żel pod prysznic, płyn do higieny intymnej, balsam do popękanych ust, krem do twarzy, krem do podrażnionych brodawek sutkowych, chłonne podpaski lub specjalne podkłady poporodowe, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane bez alkoholu), bielizna (kilka par majtek i skarpetek, specjalne biustonosze do karmienia), długie koszule do porodu (lub męskie, większe podkoszulki), których nie będzie szkoda pobrudzić, koszule nocne do noszenia po porodzie, szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic, dwa ręczniki.

W razie, gdyby pobyt w szpitaluz jakiegoś powodu się przedłużył, warto poprosić bliską osobę o dowiezienie czystej bielizny i innych niezbędnych rzeczy.


Wyprawka dla noworodka do szpitala – czego będzie potrzebował nasz maluch?

Kompletując wyprawkę dla noworodka do szpitala przygotujmy przede wszystkim takie rzeczy jak: pieluszki jednorazowe oraz kilka pieluszek tetrowych, nawilżane chusteczki dla noworodków, specjalne mydełko, krem i oliwka dla niemowląt, śpioszki lub body, pajacyki, bawełniana czapeczka, rękawiczki niedrapki, kocyk lub rożek (zazwyczaj jest zapewniony przez szpital, jednak jeżeli nie chcemy korzystać ze szpitalnego, zabierzmy własny), ręcznik z kapturkiem oraz ubranko na wyjście ze szpitala (sprawdźmy koniecznie prognozę pogody i przygotujmy ubranko, tak by było do niej adekwatne).

Wyprawkę do szpitala dla mamy oraz wyprawkę dla dziecka warto jest oddzielić i spakować do dwóch osobnych toreb. Ułatwi to szybkie odszukanie potrzebnych w danym momencie rzeczy.

Zanim skompletujemy wyprawkę, przygotujmy sobie listę niezbędnych rzeczy i odhaczajmy dane punkty w trakcie pakowania – to sprawi, że o niczym nie zapomnimy, a w razie potrzeby zdążymy dokupić niezbędne  rzeczy i tym samym unikniemy niepotrzebnego stresu.

powrót do góry