Jak wygląda pierwszy miesiąc ciąży?

Objawy, odczucia, proces ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to czas, w którym wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż zaczyna rozwijać się w nich nowe życie. To dlatego, że objawy ciąży w pierwszym miesiącu nie są bardzo zauważalne. Na dodatek u niektórych kobiet może wystąpić krwawienie implantacyjne, które łatwo jest pomylić z krwawieniem miesięcznym, dlatego możemy sobie uświadomić, że doszło do zapłodnienia dużo później. 

Jak wygląda pierwszy miesiąc ciąży?

Pierwsze objawy ciąży są mocno subiektywne – jedne kobiety mogą odczuwać pewne nieprzyjemne symptomy, drugie mogą czuć się lepiej niż zawsze, a jeszcze inne mogą nie zauważać żadnej różnicy w swoim samopoczuciu. Na dodatek objawy związane z zajściem w ciążę nie muszą wcale na nią wskazywać. Wiele z nich może być wynikiem stresu, przemęczenia czy nieprawidłowej diety. 

Czy w ciąży można mieć okres?

Najważniejszym symptomem sygnalizującym, że doszło do zapłodnienia jest brak krwawienia miesięcznego. To właśnie brak miesiączki zazwyczaj skłania nas do wykonania testu ciążowego. Należy jednak pamiętać, że za brak miesiączki może odpowiadać nasz tryb życia czy zmiany hormonalne i nie zawsze sygnalizuje on ciążę, dlatego zalecane jest wykonanie testu ciążowego (lub nawet kilku). Na dodatek, u niektórych kobiet, które zaszły w ciążę może wystąpić krwawienie związane z zagnieżdżaniem się zarodka w komórce. Krwawienie te nazywane jest implantacyjnym i może zostać pomylone z miesiączką.

Pierwszy miesiąc ciąży – objawy

Do innych objaw i odczuć w pierwszym miesiącu ciąży można dodać zmęczenie, senność, rozdrażnienie, zmiany nastroju, zmiany w smaku i węchu – pokarmy które kiedyś nam smakowały teraz wywołują nieprzyjemne odczucia, metaliczny posmak w ustach, częstsze oddawanie moczu czy mdłości. Objawy te najbardziej odczuwalne są w pierwszym trymestrze ciąży, jednak nie występują one u każdej kobiety. 

Jeśli zaś chodzi o brzuch w pierwszym miesiącu ciąży jest on całkowicie normalny. W tym czasie nie są zauważalne jeszcze żadne zmiany w jego obrębie. Piersi w pierwszym miesiącu ciąży mogą wydawać się pełniejsze, bardziej powiększone i podatne na dotyk, jednak podobnie jak w przypadku innych objawów, uczucie wrażliwości piersi jest subiektywne i niekoniecznie pojawia się w pierwszym miesiącu, a może wystąpić dopiero później.

Przeczytaj więcej o pierwszych objawach ciąży.

Proces ciąży – pierwszy miesiąc

To kiedy zaczyna się i kończy pierwszy miesiąc ciąży jest kwestią umowną. Zazwyczaj jako początek ciąży określa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. W rzeczywistości jednak do zapłodnienia dochodzi ok. dwa tygodnie później o ile kobieta miesiączkuje regularnie. Dlatego też kobiety często w pierwszym miesiącu nie wiedzą o tym, że zaszły w ciążę, ponieważ jest za wcześnie aby to stwierdzić. Najczęściej dopiero w drugim miesiącu dowiadują się, iż doszło do zapłodnienia. 

Jak zachować się w pierwszym miesiącu ciąży?

Jeżeli podejrzewamy, że doszło do zapłodnienia należy przede wszystkim zrezygnować z używek takich jak alkohol czy papierosy. Dobrze również wykonać pierwszy test ciążowy oraz zacząć przyjmować kwas foliowy. Przygotujmy się dobrze do czasu ciąży – wykonajmy niezbędne badania, wybierzmy lekarza, który będzie prowadzić naszą ciążę i zapewnijmy sobie w miarę możliwości spokojny, obfity w wypoczynek tryb życia.

powrót do góry