Linea negra

Co powinnaś wiedzieć o ciemnej linii na brzuchu w ciąży?

Kobiece ciało w trakcie ciąży przechodzi przez wiele zmian.  Zmienia się masa ciała, postawa, mogą pojawić się różnego rodzaju obrzęki, na skórze zaczynają pojawiać się wypryski, a blizny stają się bardziej widoczne. Na naszym ciele mogą również pojawić się rozstępy oraz… tajemnicza ciemna kreska na brzuchu. To tak zwana linea negra (lub linea nigra bądź kresa czarna). Czym jest, jak dokładnie wygląda, kiedy się pojawia i kiedy znika? Sprawdź co powinnaś wiedzieć o ciemnej linii na brzuchu w ciąży.
Czym jest linea negra? Jak wygląda?

Linea Negra to przebarwienie na skórze w postaci ciemnej kreski przechodzącej przez środek brzucha. Linia ta ciągnie się zazwyczaj od pępka aż do spojenia łonowego, jednak czasami może wychodzić powyżej pępka, nawet pod same żebra. Pojawia się w miejscu, w którym przed ciążą znajduje się kresa biała. Pod wpływem pigmentacji kresa biała w trakcie ciąży ciemnieje i przez to jest ją łatwiej zauważyć. Pojawienie się kresy czarnej jest zupełnie naturalne, więc nie powinno stanowić dla nas powodu do zmartwień.
Kiedy pojawia się linea negra?

Linea negra pojawia się u większości ciężarnych, jednak nie u każdej jak i również nie u każdej wygląda w ten sam sposób! Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań kobiet w ciąży, ich karnacji czy podatności skóry na przebarwienia. U jednych linia przybierze ciemnobrązową barwę i będzie bardzo widoczna, u innych zaś nie będzie za bardzo zauważalna, z powodu delikatnego, jasnego koloru. Kresa czarna zaczyna być widoczna najczęściej w drugim trymestrze ciąży, jednak najbardziej widoczna jest na sam koniec – w 8. i. 9. miesiącu ciąży.

Jak dbać o kresę czarną? Czy należy stosować specjalne kosmetyki?

Linea negra nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji (jak np. w przypadku rozstępów). Nie trzeba zwracać na nią szczególnej uwagi. Stosujmy kosmetyki, których używamy do pielęgnacji całego brzucha.

Linea negra i inne przebarwienia na skórze w trakcie ciąży nie są powodem do niepokoju – to naturalne zjawisko, powstające w wyniku zmian hormonalnych. Kresa czarna pojawia się w skutek procesów, odpowiadających również za: zwiększoną liczbę przebarwień, piegów, bardziej wyraźną barwę znamion, blizn i bliznowców czy ciemnienie brodawek sutkowych oraz okolic narządów rodnych.
Kiedy ciemna kreska na brzuchu znika?

Niektóre kobiety mogą nie czuć się komfortowo z nowym elementem zdobiącym ich brzuch, inne zaś uważają, że to tylko dodaje im uroku i chętnie pokazują brzuch z ciemną kreską oraz fotografują go, by zachować pamiątkę z czasu ciąży. Dla tych pierwszych mamy dobrą wiadomość – ciemna linia na brzuchu nie zostanie z nami na zawsze. Po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej, gdy organizm i ciało kobiety po ciąży wraca do normy, znikają też różnego rodzaju przebarwienia w tym linea negra. Zazwyczaj ciemna linia na brzuchu znika po kilku – kilkunastu tygodniach po porodzie, jednak u niektórych kobiet proces ten może potrwać dłużej – nawet do kilkunastu miesięcy.

powrót do góry