Mama wraca do pracy

Kiedy opiekujesz się swoim maluszkiem i przeżywasz z nim jego pierwsze tygodnie zupełnie nie myślisz o tym, że ta sielanka mogłaby kiedykolwiek zostać przerwana. Niestety urlop macierzyński kończy się szybciej, niż byś chciała, a ty stajesz przed wyborem – dom, czy kariera. Jak sprawić, by twój powrót do pracy był jak najmniejszym szokiem dla szkraba i ciebie samej?

Sama podejmij decyzję

Decyzja o tym, czy wrócić do pracy, czy wziąć urlop wychowawczy jest dla nas niezwykle trudna. Każda z nas z pewnością wolałaby spędzać czas z maluszkiem, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Musimy jednak zadać sobie pytanie – czego tak naprawdę same pragniemy. Wybór nie powinien być podyktowany argumentom innych osób – partnera, znajomych, czy szefa. Jeśli nie będziemy kierować się naszymi potrzebami możemy szybko żałować wyboru dlatego nim zdecydujemy, zastanówmy się kilka razy i przeprowadźmy dialogi z najbliższymi.

Wracasz do pracy

Jeżeli większość twoich myśli skłania się ku powrotowi do pracy, musisz zaplanować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętaj, że drastyczne zmiany mogą negatywnie wpłynąć na malucha. Jeśli nadal karmisz piersią i zdecydujesz się zmienić dietę dziecka wprowadzając do niej mleko modyfikowane – rób to etapami. Więcej na ten temat dowiesz się w artykule na temat odstawiania dziecka od piersi. Oczywiście możesz także odciągać własny pokarm. Być może twój szef pozwoli ci powoli wracać na etat stopniowo wydłużając godziny pracy, tak, by malec powoli przyzwyczajał się do Twojej nieobecności.

Zadbaj o dobrą opiekę

Świadomość, że twój szkrab przebywa w domu z kochającą go osobą z pewnością pomoże ci nie martwić się o to, czy dziecku nie dzieje się krzywda. Jeśli z niemowlakiem zostaje babcia albo dziadek masz ogromne szczęście. Jeżeli nie ma takiej możliwości, by twoi bliscy spędzali z nim czas, wtedy warto pomyśleć o wykwalifikowanej niani, która równie dobrze będzie sprawować opiekę nad pociechą.

Nie miej wyrzutów sumienia

Decyzja o powrocie do pracy nie powinna spędzać ci snu z powiek i przyprawiać o wyrzuty sumienia. Wiedz, że nie ma idealnego momentu na podjęcie takiej decyzji i to całkiem normalne, że po kilku miesiącach od porodu chcesz wracać do zawodu. Jeśli jest to świadoma oraz przemyślana kwestia, nie szukaj w sobie winy. Spełniłaś już swoją rolę pełnoetatowej mamy, ale teraz przyszedł czas na zmiany. Bądź odważna!

powrót do góry