Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, jak się przygotować?

Narodziny dziecka to wielka rewolucja życiowa. Po upływie urlopu macierzyńskiego, każda pracująca mama staje przed decyzją – wrócić do pracy czy zostać z dzieckiem w domu. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest łatwy i wśród mam wiąże się z wieloma obawami. Jeżeli podjęłaś tą decyzję i chcesz wrócić do pracy, ten artykuł jest dla Ciebie. Jak się do tego przygotować i o czym pamiętać?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim warto zaplanować sobie z odpowiednim wyprzedzeniem, aby dograć wszystkie szczegóły związane z opieką nad dzieckiem oraz nastawić się psychicznie, na to, że już niedługo naszą uwagę będzie trzeba podzielić między maluszka, a pracę zawodową.
Co powinnaś wiedzieć o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim – przywileje mamy

Jeżeli wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim, pracodawca powinien dopuścić Cię do tego samego stanowiska, na którym byłaś wcześniej, bądź równorzędnego i zgodnego z Twoimi kwalifikacjami. Jeśli chodzi o wynagrodzenie to możesz być spokojna, ponieważ jego wysokość nie może zostać obniżona, a jedyna możliwa zmiana to podwyższenie.

Do końca urlopu macierzyńskiego jesteś w pewien sposób chroniona przed rozwiązaniem umowy lub wypowiedzeniem od Twojego pracodawcy, jednak w momencie powrotu do pracy, ochrona ta przestaje obowiązywać. Jeżeli spełniasz odpowiednie warunki (tj. przysługuje Ci urlop wychowawczy), możesz przedłużyć tą ochronę (o max. 12 miesięcy), składając wniosek o obniżenie wymiaru pracy. Wniosek ten musi być złożony na 21 dni przed planowaną datą powrotu do wykonywania obowiązków zawodowych.

Pamiętaj także o innych swoich przywilejach, takich jak np. przerwy na karmienie malucha. Jeżeli zamierzasz pracować na pełny etat, będziesz dysponować dwoma przerwami po 30 minut w przypadku jednego dziecka lub dwoma przerwami po 45 minut, jeżeli urodziłaś bliźniaki. W  sytuacji, gdy pracujesz do sześciu godzin dziennie, przysługuje Ci jedna taka przerwa. Pamiętaj, że przerwa na karmienie nie przysługuje Ci, jeśli zdecydujesz się na pracę w wymiarze do 4 godzin na dobę.
Jak przygotować się do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim?

Niektóre mamy będą stresowały się czy poradzą sobie z obowiązkami po powrocie do pracy, a inne bardziej będą przejmowały się rozłąką ze swoim maleństwem. Bardzo ważne jest, aby decyzja powrotu po urlopie macierzyńskim do zawodu, była przemyślana. Nastaw się pozytywnie – nie Ty jedyna jesteś w takiej sytuacji. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest nie lada wyzwaniem dla każdej mamy!

Zaplanuj swój powrót – skontaktuj się ze swoim pracodawcą i umów się z nim na rozmowę. Będziecie mieli szansę porozmawiać o tym jak wyobrażacie sobie dalszą współpracę. Dowiedz się jakie zaszły zmiany w Twoim miejscu pracy i czego będzie oczekiwał szef, po Twoim powrocie do obowiązków. Na takiej rozmowie będziesz mogła też  zapytać o możliwość elastycznego czasu pracy. Warto rozważyć różne możliwości przed powrotem, a wiele kwestii można ustalić podczas krótkiej rozmowy z przełożonym – polecamy ten krok w procesie przygotowania do powrotu do aktywności zawodowej. Kto wie – może Twój pracodawca pozwoli Ci nawet na częściową pracę zdalną.

Przemyśl kwestię opieki nad dzieckiem odpowiednio wcześniej, by nic nie mogło Cię zaskoczyć. Porozmawiaj z partnerem na temat podziału obowiązków. A może opiekę nad dzieckiem, podczas Twojej nieobecności, będą sprawować dziadkowie lub niania? Jeżeli decydujesz się na żłobek, postaraj się wybrać taki, który będzie znajdował się odpowiednio blisko Twojego miejsca pracy, dzięki czemu będziesz spokojniejsza, wiedząc, że w każdej chwili w krótkim czasie możesz dotrzeć do swojego maleństwa.

Przygotuj na swoją częściową nieobecność również maluszka. Stopniowo przyzwyczajaj go do tego, że nie będzie miał Cię już 24 godziny na dobę. Możesz zacząć od organizowania większej ilości czasu z tatą, dzięki czemu dziecko będzie mogło odzwyczaić się nieco od Twojej pełnej obecności, którą miało podczas urlopu macierzyńskiego. Jeśli nie udało się do tej pory spróbuj także wprowadzić u swojego dziecka regularne posiłki i stałe godziny snu, to może ułatwić sprawę.

Po powrocie z urlopu macierzyńskiego daj sobie czas!

Pamiętaj, że nikt nie oczekuje od Ciebie, że już pierwszego dnia w stu procentach zaadaptujesz się w swojej pracy – jesteśmy tylko ludźmi, a Twoi współpracownicy z pewnością okażą swoją wyrozumiałość. Daj sobie czas na zaaklimatyzowanie się i przypomnienie sobie swoich obowiązków. Wiele mam przez to przechodziło i dało sobie radę – Ty również z pewnością dasz sobie świetnie radę! Trzymamy kciuki!

powrót do góry