Wszystko, co powinnaś wiedzieć nim urodzisz

Udało się, będziecie mieli dziecko. Jeszcze dziewięć miesięcy oczekiwania. „Niecałe dziewięć miesięcy! TYLKO dziewięć miesięcy… A co jeśli nie będę wiedziała wszystkiego? A co jeśli…?” – takie pytania mogą krążyć po twojej głowie w tym wspaniałym, ale pełnym niepewności okresie. Bez obaw, to nic złego, chyba że twoją ogromną radość zagłusza strach. Jak go pokonać, by w ciąży żyło się lepiej?
Zacznij powoli

Pragniesz poznać całą literaturę dotyczącą ciąży już na początku pierwszego trymestru? To naturalny odruch, ale… Zwolnij, nie musisz czytać niezliczonej ilości książek parentingowych i prenumerować wszystkich czasopism, które znajdziesz w kiosku, by zostać wspaniałą, spełnioną mamą. Jeśli czujesz taką potrzebę zagłębiaj się w temat, ale powoli i z umiarem. Pamiętaj by korzystać z rzetelnych źródeł, a jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pytaj doświadczone osoby. Dla własnego dobra wystrzegaj się diagnozowania przez quizy w Internecie i tym podobnych rozwiązań.
Słuchaj się mądrzejszych

Najważniejszą zasadą, której powinnaś się trzymać jest słuchanie się specjalistów. Jeśli twoją głowę zaprzątają nie do końca jasne zagadnienia – pytaj. Często kobiety z twojej rodziny będą doradcami w wielu kwestiach związanych z dziećmi – babcia, ciocia, mama i ich doświadczenie, czy chęć pomocy mogą być nieocenione, jednak tutaj powinnaś być ostrożna. Jeżeli potrzebujesz porady w pierwszej kolejności zwróć się do swojego lekarza lub położnej, oni zawsze rozwieją wątpliwości i pozbawią cię stresu.

Zachowaj spokój

Jak zapewne doskonale wiesz nadmierny stres bardzo źle wpływa na twój organizm. Jeśli jesteś w ciąży, to na pewno jesteś świadoma, że każde silne emocje są szczególnie niebezpieczne i mają wpływ na prawidłowy rozwój twojego dziecka. Dlatego nie zapominaj, że relaks w tym okresie jest ci szczególnie potrzebny. Nie przejmuj się tym, że nadal nie wiesz jakie zastosowanie ma herbatka koperkowa, jakie jest prawdopodobieństwo, że twoje dziecko będzie miało uczulenie na mleko modyfikowane, albo kiedy przyda ci się kaszka dla niemowląt karmionych piersią. Na wszystko przyjdzie pora, a to czego nie przeczytasz, albo nie usłyszysz w trakcie ciąży naturalnie do Ciebie przyjdzie – instynkt macierzyński w połączeniu z kobiecą intuicją pomogą ci szczególnie w pierwszym okresie życia malucha. Poczujesz, że wszystko co robisz jest dla niego najlepsze i odetchniesz z ulgą.

powrót do góry