Tata karmiący dziecko na ramionach

Tata sam w domu z dzieckiem

Chociaż w rodzicielstwie odnajdujesz się od kilku miesięcy, to właściwie nadal nie czujesz się zbyt pewnie. Niby wydaje ci się, że w wychowaniu dzieci nie ma już przed tobą tajemnic, ale są momenty, w których na myśl o swoim dziecku zaczynasz się bać… Szczególnie, gdy zostajesz z malcem sam na sam. Jak przygotować się do takiego kilkugodzinnego wyzwania, gdy mama wychodzi z domu? Jak powinien zachować się tata sam w domu z dzieckiem?

Bądź odważny – nie bój się zostać w domu sam z dzieckiem

Jednym z podstawowych błędów, jakie możesz popełnić na samym początku oswajania się z myślą o zostaniu z niemowlakiem sam na sam w domu jest myślenie, że nie dasz sobie rady, albo co gorsza, że wyrządzisz mu krzywdę. Nie możesz bać się podnieść maleństwa, a każdy wykonywany przez ciebie ruch musi być delikatny, ale jednocześnie zdecydowany. Chociaż małe ciałko dziecka wydaje się bardzo kruche, to wcale tak łatwo nie zrobisz mu krzywdy. Podczas podnoszenia pamiętaj jednak o podtrzymywaniu główki dziecka.


Przygotuj tajemną broń – mleko dla dziecka

Jeśli twój maluch jest karmiony mlekiem mamy to koniecznie zadbaj o to, by przed wyjściem ściągnęła zapas mleka do butelki. Jeśli zaś jest karmiony mlekiem modyfikowanym, sprawa jest nieco łatwiejsza, wystarczy, że przygotujesz mieszankę zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Pamiętaj, by nalać ją do czystej, wyparzonej butelki ze smoczkiem i nadać jej odpowiednią temperaturę. Pokarm nie może być zbyt ciepły – w tym celu możesz wykorzystać podgrzewacz do butelek. Bobas musi być karmiony co 2-3 godziny, więc pilnuj czasu!


Bądź gotowy

Zapewne jednym z twoich największych utrapień jest zmiana pieluszki; niestety, pozostając sam na sam z malcem, musisz być przygotowany także na tę okoliczność. W tym celu wyposaż się w odpowiednie akcesoria: pieluszkę, nawilżane chusteczki, oraz czyste ubranko. Przydatne mogą być także talk, balsam dla niemowląt lub oliwka. Jednak najważniejsze są tu twoje umiejętności. Najlepiej byś nauczył się przewijania, jeszcze nim zostaniesz postawiony „pod ścianą”. Jeśli jednak nigdy tego nie robiłeś, to poproś partnerkę o krótki instruktarz, w przewijaniu nie ma nic trudnego. Chcesz bardziej zgłębić temat? Sprawdź artykuł o tym jak przewijać dziecko?

Opieka nad niemowlęciem wcale nie jest taka straszna jak mogłoby się wydawać. Nie martw się na zapas, nie bój się zostawać sam w domu z niemowlakiem, z pewnością z większych opresji udawało ci się wyjść bez szwanku! Karmienie i przewijanie tylko wydają się być bardzo ciężkie do wykonania, ale w praktyce są niezwykle proste. Masz jakąś wątpliwość? Chwyć za telefon, jeśli żadna znajoma nie będzie pomocna, to zawsze możesz zająć minutkę, czy dwie, nieobecnej w domu partnerce.

powrót do góry