Tata przytulający dziecko na kanapie

Bycie tatą
Dziecko zmienia wszystko

Ciąża z pewnością istotnie zmieni Twoje życie i związek. Ale po przyjściu dziecka na świat, zmiany nabiorą innej dynamiki i jakości. Będąc tatą, musisz przyzwyczaić się do wielu rzeczy: mniejszej ilości snu, większej odpowiedzialności, nowych  zmartwień i poważnych wyzwań. Często będziesz czuł się zmęczony, a nawet wyczerpany. Kiedy jednak weźmiesz dziecko w ramiona i spojrzysz na jego słodką buzię, będziesz wiedział, że ta mała istota jest warta każdego wysiłku.


Padre madre y bebe descansando en la cama

Życiowe trio
Uczenie się bycia tatą

Jako para zapewne dzieliliście się przemyśleniami na temat tego, jak chcecie zorganizować sobie życie z dzieckiem. Teoria jednak nierzadko odbiega od praktyki i w momencie przekroczenia progu domu okazuje się, że rzeczywistość nie do końca pokrywa się z oczekiwaniami. Dla większości ojców uderzający jest fakt, że priorytetem dla ich partnerki stał się ktoś inny. A ponieważ ojcowie nie mogą karmić piersią, naturalnym jest, że dziecko skupia się głównie na mamie. Pamiętaj jednak, że tak samo jak Twoje dziecko rośnie z każdym dniem, tak i Ty musisz dorosnąć do swojej nowej roli.

Wsparcie w połogu
Jak wspierać partnerkę po porodzie?

Okres pierwszych czterech tygodni po porodzie nazywa się połogiem. Tyle mniej więcej czasu trwa rekonwalescencja po porodzie. Drastyczny spadek poziomu hormonów powoduje, że w tym okresie ciało i nastrój Twojej partnerki zmieniają się. Około 3/4 kobiet odczuwa tzw. "baby blues", czyli przygnębienie poporodowe, które przejawia się płaczliwością. Pora, abyś się wykazał. Weź kilka dni wolnego od pracy, zadbaj o rodzinę i przytulaj swoją partnerkę zawsze, gdy tego potrzebuje. Rozpieszczaj ją, okazując miłość i czułość, a gdy do Waszych drzwi zacznie pukać zbyt wielu gości, poproś, by przełożyli  odwiedziny na inny termin.


Tata przytulający partnerkę w ciąży

Urlop tacierzyński, a urlop ojcowski – ile trwają i co warto o nich wiedzieć?

Pojęcia urlop tacierzyński i urlop ojcowski często stosowane są zamiennie, jednak co ciekawe – nie są to pojęcia tożsame. Co prawda zarówno urlop tacierzyński, jak i urlop ojcowski dotyczą pełnopłatnego zwolnienia z pracy przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem, jednak różnią się zasadami, na których są przyznawane. Ile trwa urlop tacierzyński, a ile urlop ojcowski? Kiedy można z nich skorzystać?

Czytaj dalej...

Mój pierwszy dzień ojca

Prawdopodobnie z sentymentem wspominasz TEN moment. Bez względu na to, czy byłeś w takim szoku, że później opowiedziała ci całą sytuację twoja kobieta, czy wyczekiwałeś tej wiadomości i przyjąłeś ją z wielkim spokojem. TEN moment, gdy usłyszałeś, że zostaniesz ojcem. Dziś, oprócz małego szkraba, który jest dla ciebie całym światem masz jeszcze coś innego – jedną okazję w kalendarzu do świętowania więcej – 23 czerwca, czyli dzień ojca. Poniżej znajdziesz 3 pomysły na świętowanie tego dnia!

Czytaj dalej...

Tata karmiący dziecko butelką

Tata sam w domu z dzieckiem

Chociaż w rodzicielstwie odnajdujesz się od kilku miesięcy, to właściwie nadal nie czujesz się zbyt pewnie. Niby wydaje ci się, że w wychowaniu dzieci nie ma już przed tobą tajemnic, ale są momenty, w których na myśl o swoim dziecku zaczynasz się bać… Szczególnie, gdy zostajesz z malcem sam na sam. Jak przygotować się do takiego kilkugodzinnego wyzwania, gdy mama wychodzi z domu? Jak powinien zachować się tata sam w domu z dzieckiem?

Czytaj dalej...

CHłopczyk stojący na kolanach taty

Jak budować więź ojca z dzieckiem?
Dziecko chce być również blisko taty

Więź matki z dzieckiem jest w sposób oczywisty wyjątkowa. Z założenia jednak ojcowie tak samo jak matki potrafią odczytywać potrzeby dziecka. Oboje wiedzą, czy dziecko płacze, bo jest głodne, odczuwa lęk separacyjny lub ma mokrą pieluszkę. I jeżeli w równym stopniu uczestniczą w opiece nad dzieckiem, ono poczuje bliską więź z obojgiem rodziców. Mówiąc krótko, już od pierwszej chwili życia dziecko będzie poszukiwało ciepła i miłości swojego taty. Dlatego wystarczy, że weźmiesz w dłoń jego malutką rączkę i ofiarujesz mu swoją miłość.


Łatwa zmiana pieluszki
Tata musi zrobić, co do niego należy

Zmiana pieluszki nie powinna już stanowić problemu. Żyjemy przecież w XXI wieku. Ciągle jednak wielu ojców wymiguje się od tego obowiązku. Niepotrzebnie! To wspaniała okazja, aby zacząć budować więź z dzieckiem. Odrobina praktyki i zmiana pieluszki może okazać się dobrą zabawą. Po prostu zaufaj swoim umiejętnościom — mama i Wasz maluch podziękują Ci za to. Dzięki tym kilku wskazówkom zmiana pieluszki będzie dziecinną igraszką:

  • Najpierw zdejmij ubranko dziecka — ono nie lubi leżeć zbyt długo na plecach.
  • Bądź przygotowany — aby zaoszczędzić czas, miej pieluszki, chusteczki i wodę pod ręką.
  • Przynieś zabawkę — dziecko uwielbia bawić się i być zabawiane.
  • Zmieniaj miejsce — czy to na kanapie, na dywanie, czy na kuchennym blacie — każde miejsce jest ciekawsze niż przewijak.
  • Po prostu mów — mów dziecku, co robisz i dlaczego to robisz; dziecko może Cię nie rozumieć, co nie zmienia faktu, że lubi słuchać Twojego głosu.
Tata  pomagający dziecku zejść ze schodów

Newsletter Humana baby — zarejestruj się już teraz!

Wypatruj w swojej skrzynce mailowej cennych porad i promocji idealnie dopasowanych do etapu rozwojowego Twojego maluszka. W ramach podziękowania za rejestrację otrzymasz od nas mały prezent w postaci e-booka z serią uroczych bajek na dobranoc przygotowanych z miłości do najmłodszych. Pobierzesz go z naszej strony internetowej.

Przywileje dla osób, które zapisały się do newslettera Humana baby:

  • przydatne informacje i praktyczne wskazówki na temat ciąży, karmienia piersią i odżywiania dla Ciebie i Twojego maluszka
  • urocze bajki na dobranoc jako prezent powitalny
  • fantastyczne konkursypróbki produktów i promocje
  • brak opłat oraz możliwość rezygnacji z subskrypcji w dowolnym momencie

Pola oznaczone gwiazdką (*) muszą być wypełnione!

Załaduj więcej
Pokaż mniej
powrót do góry