Czkawka u noworodka

Co robić, gdy nasze dziecko męczy się z czkawką?

Czkawka to dolegliwość, która może przytrafić się każdemu – niezależnie od wieku. Jednak u niemowląt czkawka występuje z większą częstotliwością, niż u dorosłych. Czkawka u niemowlaka może pojawiać się kilka, a czasami nawet kilkanaście razy dziennie! Nie jest ona powodem do zmartwień, ale warto wiedzieć jakie mogą być jej przyczyny i w jaki sposób sobie z nią radzić.

Czym jest czkawka?

Czkawka to inaczej powtarzające się, rytmiczne skurcze przepony oraz mięśni oddechowych klatki piersiowej, wywołujące charakterystyczny dźwięk. U dorosłych czkawka może pojawić się po zjedzeniu zbyt zimnych, zbyt gorących czy zbyt ostrych potraw, bądź przy jedzeniu w pośpiechu (szybkie przełykanie dużych kęsów, bez gryzienia czy popijania). Może być też sygnałem chorobowym, wskazującym na problemy układu pokarmowego. U niemowląt czkawka ma nieco inne podłoże. Jakie więc są przyczyny występowania czkawki u niemowlaka?

Dlaczego noworodek ma czkawkę?

Czkawka u noworodka jest spowodowana niedojrzałością układu nerwowego i może wywołać ją wiele czynników. Może pojawić się zarówno podczas jedzenia, ale także np. wtedy gdy niemowlę czymś się podekscytuje czy nałyka powietrza przez głośny śmiech. Najczęstszymi przyczynami występowania czkawki u niemowlaka są:

  •         Zbyt łapczywe pobieranie pokarmu, a w następstwie przepełnienie brzuszka niemowlaka (czkawka popokarmowa),
  •         Nagłe wychłodzenie dziecka np. po kąpieli (należy pamiętać, że małe, leżące dzieci mogą inaczej odczuwać temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu, niż dorośli),
  •         Połykanie powietrza podczas różnych sytuacji np. podczas karmienia czy głośnego śmiechu,

Czy dziecko w brzuchu może mieć czkawkę?

Wiele kobiet może zadawać sobie pytanie czy dziecko przebywające w brzuchu podczas ciąży może mieć czkawkę. Do tych rozmyślań często prowadzi dziwne uczucie, którego przyszłe mamy mogą doświadczyć mniej-więcej od połowy drugiego trymestru. Dziecko co prawda oczywiście nie wydaje żadnych dźwięków, które przyszła mama mogłaby usłyszeć, jednak kobiety w ciąży mogą odczuwać na początku muśnięcia, lekkie wibracje, a w kolejnych tygodniach ciąży delikatne podskoki dziecka w regularnych odstępach czasowych, trwające przez kilka-kilkanaście minut. To właśnie regularność tego zjawiska od razu przynosi nam na myśl czkawkę. Czkawka u dziecka w brzuchu występuje i jest normalnym zjawiskiem – nie ma się czym niepokoić.

Sposoby na czkawkę u noworodka

Nasz maluch może reagować w różny sposób na bodźce zewnętrzne oraz na codzienne czynności. Często powtarza się, że najważniejsza jest dokładna obserwacja maluszka i tak jest również w przypadku czkawki. Co zrobić gdy noworodek ma czkawkę? Na początku musimy określić jej przyczynę. Jeśli czkawka pojawia się po jedzeniu, przyczyną może być niewłaściwa technika karmienia. W takim wypadku warto skontaktować się z położną, aby określić prawidłową technikę karmienia i poprawić błędy, które przez przypadek mogłyśmy wcześniej popełniać. Możemy także przetestować różne akcesoria do karmienia, zapobiegające połykaniu powietrza przez malucha przy jedzeniu. Pamiętajmy, że po skończonym posiłku dziecku powinno się odbić. Jeśli zaś przyczyną czkawki jest wychłodzenie dziecka, ogrzejmy je otulając je kocykiem.

Pod żadnym pozorem nie stosujmy jednak metod, którymi „zwalczamy” czkawkę u dorosłych.

Czy czkawka u noworodka może być niebezpieczna? Kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli zauważymy, że czkawka u naszego malucha nie ustępuje, jest uporczywa, długotrwała, dziecko się męczy i nie może przez nią normalnie funkcjonować (jeść i spać) może być to dla nas sygnał alarmowy. Jeżeli taka męcząca, długa czkawka występuje kilkanaście razy w ciągu doby, niezwłocznie powinniśmy udać się do lekarza, aby znaleźć przyczynę, ponieważ tego typu czkawka może wskazywać na choroby takie jak choroba jamy brzusznej, choroba ośrodkowego układu nerwowego, refluks żołądkowo-przełykowy lub zaburzenia metaboliczne.

Jeśli czkawka ustępuje po krótkim czasie i nie jest męcząca dla noworodka, nie powinniśmy się niepokoić – to w pełni normalne zjawisko.

powrót do góry