Rodzice trzymajacy wydruk z USG

Wow, zostanę tatą!

Ojcostwo jest jednym z najważniejszych doświadczeń w życiu, choć rodzi również wiele pytań. Jak wygląda okres ciąży? Czy nasza miłość i związek pozostaną takie same? Co mam robić po przyjściu dziecka na świat? Nie martw się — natura dała Ci intuicję, dzięki której poradzisz sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Mamy również dla Ciebie kilka wskazówek i porad, które pomogą Ci sprostać nowej roli ojca.


Kobieta w ciąży

Ona jest w ciąży! I co teraz?

U jednych wiadomość o ciąży wyzwala wybuch radości, dla innych jest zaś zaskoczeniem. Jedno jest jednak pewne — nic nie będzie już takie samo. Kiedy żona lub partnerka mówi Ci, że jest w ciąży, dla Was obojga zaczyna się całkiem nowy etap w życiu.

Jak przejść przez pierwszy trymestr?

Wasza przygoda rozpoczyna się po odebraniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. Zaczynacie robić plany na przyszłość, umawiacie wizyty u ginekologa, chodzicie na badania kontrolne, idziecie na pierwsze USG — Wasz grafik już w znacznym stopniu wypełnia nienarodzone dziecko. To czas bliskości, ale i niepokoju. Niezależnie od towarzyszących Wam emocji, powinniście okazywać sobie dużo miłości i zrozumienia.

Dosłownie rozpierała mnie radość. Oboje od dawna bardzo chcieliśmy mieć dziecko. A jednak zadawaliśmy sobie pytanie: czy naprawdę jesteśmy na to gotowi?


Notująca kobieta w ciąży

Badania prenatalne i USG

Pierwsze badanie kontrolne u ginekologa zwykle wykonuje się pod koniec trzeciego miesiąca ciąży — wtedy wypada również pierwsze badanie ultrasonograficzne. Jako ojciec nie powinieneś przegapić tego ekscytującego momentu, ponieważ nic tak nie uświadamia Ci, że w brzuchu Twojej partnerki dojrzewa ktoś bardzo wyjątkowy jak pierwsze zdjęcie USG Twojego dziecka. 

Dodatkowa diagnostyka prenatalna

Na szczęście większość dzieci rodzi się zdrowa, jednak jako rodzice chcecie mieć całkowitą pewność, że ciąża przebiega prawidłowo. Jeżeli standardowe badania kontrolne nie dają Wam takiej pewności, możecie poprosić o skierowanie na dodatkową diagnostykę prenatalną. Takie badania mogą pomóc w rozpoznaniu poważnej choroby lub niepełnosprawności na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Zawsze jednak zapytaj lekarza o korzyści i ryzyko związane z takim badaniem. Pamiętaj też, że diagnostyka prenatalna nie gwarantuje, że Twoje dziecko urodzi się zdrowe.


Dłonie rodziców trzymające z uczuciem stópki dziecka

Na miejsca! Gotowi! Poród!

Czy chcesz być obecny przy narodzinach dziecka? To wspaniale! W takim razie powinieneś dobrze przygotować się do tego wielkiego wydarzenia. Bo jedno jest pewne: prawdziwym wsparciem dla partnerki i nienarodzonego dziecka możesz być tylko wtedy, gdy wiesz, co robić, kiedy zaczyna się poród. Dlatego chcemy udzielić Ci kilku wskazówek i pomóc nabrać pewności siebie.

Dobre przygotowanie do porodu

Jak przygotować się do porodu jako ojciec? Co mam robić, kiedy wystąpią pierwsze skurcze? Jak mam wspierać partnerkę na sali porodowej? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź na kursie w szkole rodzenia. Uczestnictwo w tym ważnym szkoleniu jest szczególnie dobrym pomysłem, jeśli masz zostać tatą po raz pierwszy.


Wdech, wydech

Praca zespołowa rodziców zawsze przynosi dziecku korzyści. W szkole rodzenia odbędziesz swój pierwszy trening. Lekcja pierwsza: wspólne wdechy i wydechy. Właściwa technika oddychania to potężne narzędzie, które możesz wykorzystać, by skoncentrować uwagę na czymś innym niż stres i bóle porodowe.

Mężczyzna tulący ciężarną partnerkę

Skurcze? Zachowaj zimną krew, tato!

Istnieją wyjątki od reguły, jednak zwykle gdy pojawiają się pierwsze skurcze, ojcowie panikują bardziej niż mamy. Pamiętaj o zasadzie czterech "p" — prawidłowe planowanie przeciwdziała problemom. No i weź głęboki oddech. Możesz, na przykład, zawiesić na drzwiach lodówki kartkę z numerem telefonu taksówki albo spakować torbę do szpitala, w której znajdziesz wszystko, co jest potrzebne przyszłemu tacie. Dawaj swojej partnerce wsparcie, gdyż ostatnią rzeczą, jakiej ona teraz potrzebuje to dodatkowe zmartwienia.


Tata patrzący z czułością na swoje dziecko

Uwaga: dziecko w drodze

Uczestnictwo w narodzinach dziecka to doświadczenie, które odmieni Cię na zawsze. Poza tym, nie tylko oznacza to, że w tym szczególnym dniu powitasz je na świecie, ale również to, że właśnie zostałeś ojcem. Pora więc wyjść z cienia. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci dobrze wywiązać się z nowej roli i stać się rzeczywistym wsparciem dla Twojej partnerki i nowo narodzonego dziecka.

O czym należy pamiętać na sali porodowej?

To w pełni zrozumiałe, że myśl o narodzinach dziecka wywołuje lekki niepokój. Jednak opowieści o ojcach mdlejących na sali porodowej należałoby raczej włożyć między bajki. W rzeczywistości bowiem prawdopodobieństwo omdlenia wynosi mniej niż 1%. Nie mniej jednak, poród jest wydarzeniem ekscytującym i wyczerpującym. Może on trwać bardzo długo, a na sali porodowej zwykle jest dość ciepło. Dlatego załóż cienkie, wygodne ubranie, tak byś mógł stanąć u boku (bądź z tyłu) partnerki zachowując zimną krew. 

Poród był cięższy, niż się spodziewałem. Po wszystkim pozwolono mi przeciąć pępowinę. Moja żona wzięła nasze dziecko w ramiona, a ja pomyślałem wtedy, że nigdy nie widziałem nic piękniejszego


Tata ze śpiącym noworodkiem na rękach

Rola ojca w trakcie porodu

Towarzyszenie podczas porodu oznacza przede wszystkim pozwolenie, by sprawy toczyły się swoim rytmem. Twoją główną rolą jako ojca, jest po prostu być obok. Dopinguj partnerkę, dawaj jej ukojenie i zachęcaj do wspólnego oddychania zgodnie z techniką, jakiej nauczyliście się w szkole rodzenia. Potrzeby Twojej partnerki mogą zmieniać się z minuty na minutę. Również jej nastrój może ulec gwałtownej zmianie, dlatego nie zdziw się, jeśli nagle potraktuje Cię jak worek treningowy, by dać upust stresowi.

powrót do góry