Katar u niemowlaka

Przyczyny, objawy i sposoby na katar u noworodka

Katar u niemowląt może być bardzo uporczywą dolegliwością. To dlatego, że niemowlę nie jest w stanie sobie samo poradzić z katarem, który z kolei może utrudniać dziecku normalne funkcjonowanie. Czynności takie jak oddychanie, spanie, jedzenie stają się dla malucha problematyczne. Na dodatek nieleczony katar może prowadzić do poważnych schorzeń. Jakie są przyczyny kataru u niemowlaka? Czym się objawia? Jak sobie z nim poradzić?

Przyczyny kataru u niemowlaka

Najczęściej spotykaną przyczyną kataru u dziecka są infekcje wirusowe, które powstają po przeniknięciu złośliwych bakterii do organizmu dziecka. Przyczyną kataru u niemowlaka często jest także zanieczyszczone powietrze. Małe dzieci oddychają wyłącznie przez nos, więc są wyjątkowo podatne na niesprzyjające czynniki związane z jakością powietrza. Czasami powodem kataru u noworodka mogą być unoszące się w powietrzu alergeny (na przykład pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocza), jednak jest to dużo mniej spotykana przyczyna. O katarze alergicznym możemy mówić, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, ma charakter nawracający i towarzyszy mu kichanie, sapka. Katar alergiczny od tego, wywołanego przez infekcje, różni się również wyglądem – jest przezroczysty, płynny, sączący się.

Objawy kataru u niemowlaka

Kataru u niemowlaka trudno nie zauważyć – dziecko jest rozdrażnione, niespokojne, ma problemy ze snem i odmawia jedzenia. Następnie pojawia się u niego gęsta, przezroczysta wydzielina, cieknąca z noska.

Skąd u dziecka rozdrażnienie i niepokój? Niemowlę oddycha wyłącznie przez nos, a więc katar jest dla niego poważnym problemem, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie. Nawet mały obrzęk błony śluzowej noska, powoduje jego całkowitą niedrożność.

Niemowlę nie potrafi sobie poradzić z katarem we własnym zakresie – nie umie jeszcze wydmuchiwać noska, a zalegająca wydzielina utrudnia mu oddychanie, jedzenie, spanie. Dlatego ważna jest odpowiednia i szybka reakcja. Nosek dziecka powinien być drożny i czysty. Nieleczony katar u niemowlaka może prowadzić do poważnych chorób takich jak zapalenie oskrzeli, zatok, ucha środkowego, a nawet zapalenie płuc!

Jak leczyć katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka można na początku próbować łagodzić domowymi sposobami. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią jakość i temperaturę powietrza w pokoju, w którym przebywa nasz maluszek. Temperatura nie powinna przekraczać 21 stopni, a powietrze nie powinno być suche, gdyż sprzyja to powstawaniu infekcji i utrudnia oddychanie. Możemy stosować różnego rodzaju nawilżacze powietrza lub po prostu wywiesić na kaloryferze wilgotny ręcznik. Wietrzmy także pomieszczenie, w którym śpi niemowlę – na ten czas oczywiście zabierzmy dziecko do innego pokoju.

Bardzo ważne jest oczyszczanie noska naszego dziecka – możemy to robić za pomocą aspiratora, który zasysa zalegającą w nosku wydzielinę. Nosek niemowlaka oczyszczajmy 2-3 razy dziennie. Zdać egzamin powinny również inhalacje z użyciem soli fizjologicznej – takie zabiegi ułatwiają odpływanie wydzieliny z nosa. Gdy dziecko nie śpi, kładźmy je na brzuchu. To sprawi, że katarek będzie wypływał z nosa sam. Podczas snu zaś, zadbajmy o odpowiednie położenie naszego dziecka – ważne by jego główka znajdowała się powyżej jego klatki piersiowej. Katar nie będzie wtedy zatykał nosa.

W razie zaobserwowania innych, niepokojących dolegliwości towarzyszących, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem pediatrą, który odpowiednio zdiagnozuje przypadłość i zaleci dalsze leczenie.

powrót do góry