Objawy choroby u niemowlaka – 5 najczęstszych symptomów

Pierwsze objawy choroby u niemowlaka są dla nas jasnym komunikatem, że należy jak najszybciej pomóc maluchowi. Niekiedy niepozorna infekcja może przerodzić się w poważną chorobę, dlatego z każdą niepokojącą oznaką zgłaszajmy się do lekarza, szczególnie jeśli występuje gorączka. Najczęstsze objawy choroby u małego dziecka to:

1. Brak apetytu u niemowlaka

Twój maluch na co dzień nie ma problemu z jedzeniem i lubi kaszki dla niemowląt, posiłki warzywne lub posiłki owocowe, a teraz nagle stracił na nie ochotę i jest marudny? Brak apetytu często pojawia się u niemowląt podczas ząbkowania lub gdy zaczynamy wprowadzać do diety niemowlaka nowe pokarmy, do których nie jest jeszcze przyzwyczajony. Jeśli jednak nie wprowadzaliśmy w diecie dziecka żadnych zmian istnieje prawdopodobieństwo, że może to być…

2. Ból gardła u dziecka

Brak apetytu może wiązać się bezpośrednio z infekcją gardła. Nawet u niemowląt, u których stan zapalny dopiero się rozwija, może to być pierwsza oznaka, że niebawem czeka nas walka z przeziębieniem lub grypą. Dodatkowym symptomem zapalenia gardła u niemowlaka jest zaczerwienione gardło.

3. Czerwone policzki u dziecka (wypieki na twarzy)

Czerwone policzki u niemowlaka mogą mieć kilka przyczyn. Wśród nich jest np. alergia, czy duży wysiłek. Wypieki na twarzy u niemowlaka mogą być też spowodowane np. spacerem w mroźny dzień czy nietolerancją niektórych pokarmów. Pojawiają się również przy ząbkowaniu. Czerwone policzki u dziecka mogą także być symptomem gorączki.

4. Gorączka u niemowląt

Twojemu dziecku jest chłodniej, niż zazwyczaj? Leży pod kocem, w ciepłym ubraniu i trzęsie się, ma dreszcze? A może nachodzą go na zmianę fale gorąca oraz zimna, co chwila przykrywa się i odkrywa? Prawdopodobnie jest to wina gorączki. Sprawdź jaką dziecko ma temperaturę. Jeżeli gorączce towarzyszą inne objawy takie jak katar, kaszel czy biegunka, możemy mieć do czynienia z infekcją u naszego malucha.

5. Dziecko śpi więcej niż zazwyczaj

Brak energii i spadek odporności podczas choroby u niemowlaka, objawiają się także ogólnym zmęczeniem organizmu dziecka. Nawet pełen energii malec może być tak osłabiony, że będzie spać dużo więcej, niż zwykle.

Objawów choroby u niemowlaka nie powinno się lekceważyć, dlatego jeśli zauważymy powyższe symptomy, warto skontaktować się z lekarzem pediatrą, Obserwujmy naszego malucha, by nie przegapić pierwszych oznak choroby.

powrót do góry