Ulewanie u niemowląt – czemu dziecko ulewa?

Ulewanie u niemowląt to dość często występujący objaw, gdyż według statystyk dotyczy ok 30-40% niemowląt do ok. 4-go miesiąca życia. Zazwyczaj jest to objaw fizjologicznej niedojrzałości tzw. zwieracza wpustu żołądka, który mija samoistnie po uzyskaniu dojrzałości tego specjalnego mięśnia.

Ulewanie – co to właściwie jest?

Ulewanie jest to samoistne cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej i z niej ulewającej się na zewnątrz, występuje ono w krótkim czasie po karmieniu. Najczęściej z buzi malucha wydostaje się nieznaczna ilość pokarmu, jest to zatem ilość, która nie ma wpływu na to, że maluch będzie sygnalizował szybciej głód po incydencie ulewania – to ważne, aby wzrastanie dziecka nie było zaburzone

Ulewanie u niemowlaka – co to jest?

Ulewanie jest to samoistne cofanie się treści pokarmowej z żołądka do jamy ustnej i z niej ulewającej się na zewnątrz, występuje ono w krótkim czasie po karmieniu. Najczęściej z buzi malucha wydostaje się nieznaczna ilość pokarmu, jest to zatem ilość, która nie ma wpływu na to, że maluch będzie sygnalizował szybciej głód po incydencie ulewania – to ważne, aby wzrastanie dziecka nie było zaburzone.

Jak odróżnić ulewanie od wymiotów u niemowląt?

Należy zwrócić uwagę na to, aby nie mylić ulewania z wymiotami.

Ulewanie u niemowlaka charakteryzuje się cienkim strumieniem, wypływającym powoli z buzi malucha, nierzadko przy odbijaniu. Podczas ulewania, z buzi niemowlaka, wypływa zazwyczaj niewielka ilość pokarmu.

Wymioty u niemowląt występują, gdy mamy do czynienia z gwałtownym (pod dużym ciśnieniem), chlustającym wypływem większej ilości pokarmu z buzi malucha.

Jeśli rodzic nadal nie jest pewny i nie potrafi stwierdzić czy to ulewanie, czy wymiotowanie, najlepszym wyjściem jest konsultacja z pediatrą, gdyż wymioty są znacznie bardziej niebezpieczne – często są objawem rozwijającej się choroby. Brak konsultacji z lekarzem, w wyżej wymienionej sytuacji, może mieć negatywny wpływ na zdrowie i dalszy rozwój dziecka.

Dlaczego noworodek ulewa? Przyczyny ulewania u niemowląt

Najczęstszą przyczyną ulewania u niemowląt jest niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka. Mówiąc dokładniej, mięsień zwieracz, który znajduje się pomiędzy przełykiem a żołądkiem jest słabo napięty, nie zamyka ujścia żołądka, przez co pokarm nie jest zatrzymywany i się cofa. Takie zjawisko nazywa się ulewaniem.

Inne możliwe przyczyny ulewania:

  • Przejedzenie dziecka – należy pamiętać, że żołądek niemowlaka jest dość mały i zbyt duże porcje pokarmu mogą się w nim po prostu nie mieścić, co będzie powodowało ich powrotne przedostawanie się do jamy ustnej.
  • Połykanie powietrza podczas karmienia – ten problem częściej dotyczy niemowląt karmionych butelką. W czasie karmienia ilość połykanego powietrza powoduje przy zmianie pozycji dziecka wypychanie pokarmu przez bańkę powietrzną i ulanie się pewnej części pokarmu

Co zrobić, gdy dziecku się ulewa?

Przede wszystkim stosujmy się do kilku zasad:

  • zadbajmy, aby dziecko nie połykało powietrza,
  • jeśli mama karmi piersią musi zadbać o to, aby pozycja do karmienia była właściwa – najlepsza dla mamy i dziecka, a maluch powinien silnie i szczelnie trzymać brodawkę sutkową mamy,
  • jeśli mama karmi butelką, dobrym rozwiązaniem jest częstsze podawanie mniejszych porcji mleka niż wcześniej, dodatkowo można zastosować butelki ze smoczkami antykolkowymi,
  • dziecku musi się odbić po karmieniu (koniecznie!), a czasem wymagane jest odbijanie kilka razy podczas karmienia (dobrym pomysłem jest robienie krótkich przerw podczas karmienia),
  • po odbiciu dziecko najlepiej położyć na bok i zadbać o to, aby nie wykonywało intensywnych ruchów. Nie należy malucha przebierać czy przewijać.

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

Ulewanie to dolegliwość, która mija mniej więcej ok. 4. miesiąca życia. Samo ulewanie, szczególnie niewielką ilością pokarmu, przy braku innych dodatkowych objawów nie jest powodem do niepokoju i zazwyczaj nie wymaga żadnych zmian w diecie malucha.

Ewentualnie rodzic niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym może spróbować podać dziecku mleka pomagające w ulewaniu – oznakowane symbolem AR (zobacz: Humana AR przeciw ulewaniom).

Natomiast jeśli pojawi się jakikolwiek z poniższych objawów:

  • osłabienie tempa przyrostu masy ciała i wzrostu,
  • częste ulewania, a niekiedy również i wymioty,
  • krztuszenie się przy karmieniu,
  • nawracające infekcje układu oddechowego,
  • ulewanie treścią inną niż tylko treść pokarmowa (żółć, krew)

należy skonsultować się z pediatrą, który wdroży odpowiednie leczenie.

powrót do góry