Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Objawy, przebieg. Jak rozpoznać okres ząbkowania?
Ząbkowanie to dość nieprzyjemny czas w życiu każdego niemowlaka i rodzica. Wyrzynające się ząbki sprawiają dziecku ból, który przekłada się na problemy ze snem, częsty płacz, brak apetytu czy nawet gorączkę. Objawy ząbkowania mogą być różne, dobrze wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby jak najszybciej zareagować. Jak rozpoznać kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Ile trwa ząbkowanie? Jak uśmierzyć ból, z którym zmaga się niemowlę, w tym trudnym okresie?
Ząbkowanie – kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka?
Pierwsze, mleczne zęby u dziecka zaczynają się formować dużo wcześniej niż wychodzą na powierzchnię dziąsła. Zęby te kształtują się już w trakcie życia płodowego. Gdy niemowlę przychodzi na świat, jego ząbki są już wykształcone, jednak nie są jeszcze widoczne. Zdarzają się przypadki, gdy dziecko przychodzi na świat już z jednym zębem mlecznym, jednak u większości dzieci, pierwsze ząbki pojawiają się między 6., a 7. miesiącem życia. Proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci trwa aż do drugiego-trzeciego roku życia.
Objawy ząbkowania – jak je rozpoznać?
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż objawy ząbkowania mogą pojawić się nawet na miesiąc-dwa miesiące przed wyrżnięciem się zęba. Dobrze jest obserwować naszego malucha, by poprawnie odczytać objawy i zareagować. Pamiętajmy, że nasilenie danych objawów może różnić się przy każdym ząbku – co do tego nie ma zasady. Jakie są więc najczęstsze objawy ząbkowania?
Pierwszym podstawowym objawem, który może świadczyć o wyrzynaniu się zębów mlecznych u naszego dziecka jest nasilone ślinienie. Obfite ślinienie to naturalny proces dla ząbkujących niemowlaków – może pojawiać się nawet kilka miesięcy przed całkowitym wyrżnięciem się zęba. Jeżeli oprócz ślinienia, zauważymy, że nasz maluszek zaczyna wkładać do buzi zabawki, maskotki, grzechotki i wszystko co znajdzie się w jego zasięgu, możemy być pewni, że proces ząbkowania się zaczął. W ten sposób niemowlę próbuje sobie poradzić ze swędzeniem i bólem dziąseł.
Ból związany z ząbkowaniem przekłada się na brak apetytu, chęci jedzenia i ssania. Ząbkowaniu może także towarzyszyć płacz, marudzenie i problemy ze snem. Ząbkujące dzieci są niespokojne, często wybudzają się w nocy, nie są w stanie przespać dłuższego czasu. U dzieci które zaczęły ząbkować pojawiają się też nabrzmiałe, opuchnięte, czerwone dziąsła – gdy ząbki zaczynają się wyrzynać, możemy także zaobserwować na dziąsłach białe kreseczki – to wychodzące mleczaki.
Jednym z objawów ząbkowania jest też gorączka. Oczywiście, gorączka jest sygnałem alarmowym i może świadczyć o wielu innych problemach. Jednak jeżeli nie zauważymy innych niepokojących sygnałów, takich jak wymioty czy kaszel, a będą jej towarzyszyć inne objawy związane z ząbkowaniem, możemy wiązać ją z okresem ząbkowania. Jeżeli gorączka będzie utrzymywać się dłuższy czas, konieczna może być konsultacja z lekarzem pediatrą.
Pamiętajmy, że ząbkowanie może przebiegać inaczej u każdego dziecka – może dawać różne objawy, mogą występować wszystkie lub tylko część z nich. Wraz z zakończeniem procesu ząbkowania u dziecka, nieprzyjemne dolegliwości znikną.
Ząbkowanie u niemowląt – jak postępować?
W trakcie ząbkowania wykażmy dużo cierpliwości. Maluszek będzie rozdrażniony i niespokojny, ale nic dziwnego – dokucza mu przecież ból. Jak postępować przy ząbkowaniu u naszego dziecka? Jeżeli nasze dziecko obficie się ślini, zaopatrzmy się w kilka śliniaczków. Ból dziąseł u niemowlaka powinno ukoić ssanie zimnego gryzaka – podajmy mu schłodzony (ale nie lodowaty) gryzak wypełniony wodą. Pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać dziecka sam na sam z gryzakiem, gdyż dziecko może się zakrztusić. Możemy także spróbować delikatnego masażu dziąseł za pomocą palców. Istnieją także różnego rodzaju płyny i żele niwelujące nieprzyjemne dolegliwości związane z ząbkowaniem, jednak zanim zaczniemy je stosować, przemyślmy czy na pewno są nam potrzebne. Dokładnie przeanalizujmy skład, a w razie potrzeby skonsultujmy się z lekarzem.
Ząbkowanie to trudny czas, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Jest to jednak naturalny proces, przez który każdy musi przejść. Wystarczy, że uzbroimy się w cierpliwość, a nim się obejrzymy – ząbkowanie dobiegnie końca. Powodzenia!