Bobas jedzący owsiankę

"Dla czego moje dziecko nie chce jeść?"

Podpowiadamy przyczyny braku apetytu u małych dzieci.


Brak apetytu u dziecka – jakie mogą być jego przyczyny?

Brak apetytu u dzieci to częste zjawisko występujące w różnym wieku i na różnym podłożu. Sytuacja, w której nasz maluch odmawia posiłków może być dla nas stresująca, dlatego warto poszukać jej przyczyn, aby wiedzieć kiedy skontaktować się z lekarzem.
Brak apetytu u dziecka – przyczyny

Przyczyny braku apetytu u dziecka mogą być powiązane z jego zdrowiem. Odmawianie posiłków przez dziecko może wskazywać na niektóre choroby, schorzenia czy nietolerancje pokarmowe. Pogorszenie apetytu zaobserwujemy u dzieci cierpiących na:

   Alergię pokarmową – po spożyciu posiłku, który zawierał alergen dziecko może skarżyć się na ból brzuszka, a my możemy zauważyć inne towarzyszące dolegliwości np. zmiany skórne, wskazujące na nietolerancję pokarmową. W takiej sytuacji dziecko odmawia posiłku, aby uniknąć dyskomfortu i złego samopoczucia. Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko cierpi na alergię pokarmową, skontaktujmy się z lekarzem, w celu potwierdzenia lub odrzucenia tej hipotezy i zastosowania odpowiedniej diety.
    Infekcje – przeziębienie czy grypa to czas, w którym chyba każdy – nie tylko dziecko, ale i dorosły – może odczuwać osłabiony apetyt. Jeżeli nasz maluch odmawia zjedzenia posiłku, a do tego skarży się na ból gardła, kaszle, ma katar czy podwyższoną temperaturę – mamy winowajcę. W tym przypadku to infekcja odpowiedzialna jest za brak apetytu.
    Niedobór żelaza/anemia – anemia spowodowana niedoborem żelaza, ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenie łaknienia, powodujące spadek apetytu na normalne posiłki i wybiórczy apetyt np. na kredę, krochmal, papier czy tynk jest jednym z objawów anemii, wynikającej z niedoboru żelaza i wymaga kontaktu z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Innymi objawami anemii mogą być m.in. osłabienie, zmniejszenie koncentracji, suchość w ustach, suchość skóry, pękające kąciki ust, zwiększone wypadanie włosów, kruchość paznokci.

    Zespół złego wchłaniania – to zaburzenie przyswajania substancji odżywczych przez organizm. Jednym z pierwszych objawów zespołu złego wchłaniania może być brak apetytu. Innymi objawami, które powinny stanowić dla nas sygnał alarmowy są osłabienie i zmęczenie u dziecka, jego niska masa ciała, objawy niedoborów konkretnych substancji odżywczych (dla każdego składnika objawy mogą być inne).
    Zaparcia – strach przed bólem związanym z zaparciami może być dla dziecka powodem, dla którego zacznie odmawiać posiłków.
    Pasożyty – jedną z przyczyn braku apetytu u dziecka może być zakażenie pasożytami. Jeśli zauważymy u dziecka dodatkowe symptomy takie jak np. wzdęcia, wymioty, wysypki, nudności, katar, stany podgorączkowe, biegunki, bóle brzucha i jednocześnie wykluczymy infekcję bakteryjną, wirusową czy alergiczną, może to świadczyć o robaczycy u dziecka.

Inne przyczyny braku apetytu u dziecka

Nie zawsze brak apetytu u dziecka spowodowany jest problemami zdrowotnymi. Czasami może wynikać z powodu nieodpowiedniej, zbyt monotonnej diety, podjadania słodyczy i przekąsek między posiłkami czy z powodu stresu spowodowanego trudnym czasem w życiu.

Gdy brak apetytu u dziecka pojawia się sporadycznie, od czasu do czasu, nie powinien być powodem do zmartwień. My dorośli też nie zawsze mamy ochotę na zjedzenie całego posiłku, czasami możemy po prostu nie odczuwać głodu. Dziecko może odmawiać posiłku nawet po to, by wyrazić swoją niezależność i sprawdzić reakcję swoich rodziców!

Najważniejsze jest by obserwować naszego malucha i reagować, gdy zaobserwujemy dodatkowe, niepokojące objawy.


Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?

Znasz tę sytuację, gdy spokojny posiłek niemowlaka przeradza się w prawdziwą bitwę, miseczka z obiadkiem staje się największym wrogiem, a pocisk z łyżeczki po wielu manewrach ląduje niemal siłą prosto w buzi zbuntowanego dziecka? Kto miał kiedykolwiek do czynienia z prawdziwym niejadkiem cierpiącym na kulinarne humorki niezwiązane z dolegliwościami chorobowymi wie, że to nie przelewki. Jak sobie poradzić?  Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść? Oto kilka złotych zasad, które pomogą ci poskromić niejadka.
Dziecko nie je? Jedz razem z nim!

Bardzo istotne jest, byś od samego początku wykształcała u malucha dobre nawyki nie tylko żywieniowe. Zacznij od wspólnego siadania przy stole – pozwoli wam to nie tylko utrwalać relacje rodzinne, ale także sprawi, że dziecko zobaczy, że inni domownicy także jedzą. Będzie to pomocne, nawet jeśli jest dopiero na etapie spożywania kaszki lub obiadku dla niemowląt. Z nieco większym dzieckiem wspólnie przygotowuj posiłki. To angażująca forma zabawy, oraz sposób, by zachęcić dziecko do zjedzenia stworzonego przez siebie dania.
Zaskakuj różnorodnością jedzenia        

Niekiedy to, że dziecko nie chce jeść, może wynikać ze zbyt częstego podawania dziecku tych samych produktów. Gotowanie większej ilości pokarmu i przechowywanie w lodówce to w twoim przypadku częsta praktyka? Niestety takie dania tracą swoje wartości odżywcze i muszą być bardzo szybko zjedzone, co sprawia iż twój malec jada monotematycznie, a w efekcie odmawia posiłków. Jak temu zaradzić?

Na pewno jesteś zwolenniczką zdrowych pokarmów i chcesz dla swojego malca jak najlepiej. Dlatego staraj się gotować mniejsze porcje i systematycznie wyszukuj nowe smaki. Jeśli zaś nie masz na to czasu wybieraj najlepsze z dostępnych na rynku produktów – zwróć uwagę na posiłki warzywne 100% Organic od Humana Baby, a jeżeli twój malec przepada za słodkimi smakami wypróbuj posiłki owocowe 100% Organic. Są one przygotowywane wyłącznie na bazie specjalnie wyselekcjonowanych surowców uprawianych na certyfikowanych farmach ekologicznych, ze składników dostarczonych tylko od długoletnich, sprawdzonych dostawców i hodowców – zaskakują zarówno jakością jak i różnorodnością smaków.

Regularne posiłki dla dziecka

Wiesz jak istotne w żywieniu dziecka jest regularne podawanie posiłków? Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, być może jest to spowodowane zbyt małym odstępem czasu od ostatniego karmienia. Pamiętaj, że nawet mały organizm czuje moment przejedzenia i nie możemy doprowadzać do przekarmiania. Jeżeli zaś pilnujesz pory posiłków, a apetyt z czasem się nie pojawia, być może problem leży w dokarmianiu dziecka? Zwróć uwagę na przekąski dawane w ciągu dnia. Niekiedy niewielkie ilości chrupek kukurydzianych, herbatników albo biszkoptów zapychają żołądek zniechęcając do jedzenia posiłków.
Baw się jedzeniem       

Myśląc o powodach braku apetytu dziecka, weź pod uwagę także wygląd podawanych przez Ciebie dań. Czy to co serwujesz może wyglądać ciekawiej? Czasem, gdy dziecko nie chce jeść, wystarczy, że zamiast smutnej miseczki ze zwykłym musem stworzysz na daniu mozaikę z owoców, albo ułożysz w ciekawy sposób warzywa na zwykłej kanapce. Możesz codziennie wymyślać inne kształty i kompozycje. Kto wie, może w ten sposób pory karmienia staną się dla dziecka wyczekiwanym przez niego momentem dnia? Jeśli zaś twój maluch nadal je kaszkę dla niemowląt, kup mu miseczki, na których dnie znajdują się kolorowe rysunki. Odkrywanie co dziś znajduje się pod kaszką jest fantastyczną zabawą!
Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Pamiętaj, że każde dziecko może czasem cierpieć na brak apetytu. Niekiedy wystarczy drobna zmiana w sposobie przygotowywania jedzenia lub w doborze produktów, by zwyciężyć z niejadkiem. Warto jednak poświęcić więcej czasu na przekonanie malucha do jakiegoś wartościowego produktu, by zapewnić mu odpowiednią ilość wartości odżywczych. Nie daj się stereotypom, przecież szpinak też jest dobry!


Dlaczego moje dziecko nie chce jeść?

Za mamusię, za tatusia, za babcię, za ciocię, za wujka… I tak dalej. Mogłabyś wymienić całe drzewo genealogiczne, a twój szkrab i tak obraca się z grymasem na sam widok łyżeczki z jedzeniem? Mały niejadek to prawdziwe wyzwanie, które może przysporzyć wielkich kłopotów. Dlaczego dziecko nie chce jeść? Co zrobić, gdy dziecko nie ma apetytu?
Problemy przy rozszerzaniu diety u dziecka

Pokarm odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju twojego dziecka już od pierwszych miesięcy jego życia. By dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów potrzebnych do budowy mięśni, czy mocnych kości musisz dbać o to, by od samego początku dieta dziecka oparta była jedynie o zdrowe nawyki żywieniowe. Szczególnie istotnym – a jednocześnie trudnym zadaniem jest rozszerzanie diety u dziecka i wprowadzenie nowego pokarmu (kaszek, obiadków i deserków) do jadłospisu malucha. Jest to bowiem moment, w którym po raz pierwszy dziecko zaczyna odwracać główkę od łyżeczki, a ty wpadasz w panikę, a potem w szał…
Dziecko nic nie je? Nie zmuszaj go.

Wydawałoby się, że w chwili, gdy nasz szkrab nie chce wziąć nic do buzi powinniśmy zrobić wszystko by wmusić w niego chociaż kilka łyżeczek. Zaczynając na podstępie – karmieniu podczas zabawy poprzez prośbę, na groźbie kończąc. Nic bardziej mylnego. Traktowanie jedzenia jako przykrego obowiązku jest najgorszą praktyką, która przysporzy w późniejszym okresie jeszcze więcej problemów. Nie możemy nalegać, przecież czasem brak ochoty na jedzenie może mieć głębokie przyczyny – także zdrowotne.

Gdy dziecko nie chce jeść – poszukaj przyczyny

Częstym błędem w próbie pomocy niejadkowi jest nasze nieodpowiednie podejście. Pamiętaj, że zawsze pierwszym krokiem w walce z niechęcią dziecka do posiłków powinno być znalezienie przyczyny dlaczego dziecko nie chce jeść. Bardzo przydatny będzie tutaj dzienniczek żywienia. Jeśli epizody zdarzają się sporadycznie załóż zeszyt, w którym zapiszesz dokładne czynniki wpływające na taki stan – składniki posiłku, porę podawania, poprzedzające posiłki oraz inne okoliczności. Jeśli znajdziesz pewną prawidłowość, na przykład wspólny składnik, spróbuj wykluczyć go z diety dziecka – ono będzie szczęśliwsze, a ty spokojniejsza. Pamiętaj jednak, że dieta musi być zbilansowana.
Znajdź pomoc dla dziecka, które nie chce jeść

Przyczyną tego, że dziecko nie chce jeść mogą być też pewne schorzenia. Możesz obwiniać alergie pokarmowe (np. alergia na mleko) powodujące nieprzyjemne dolegliwości. Kolejnym powodem, dla którego dziecko odmawia posiłku może być zespół złego wchłaniania, wynikający z nieprawidłowości w trawieniu oraz wchłanianiu składników odżywczych. Inny możliwy czynnik to zbyt mała ilość żelaza potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu – uważaj, bo jego niedobór opóźni rozwój malucha. Brak apetytu może być także konsekwencją przebytej niedawno infekcji. Jeśli epizody niechęci utrzymują się przez pewien czas lub nawracają, koniecznie udaj się do specjalisty.

powrót do góry