Czy zielona kupka u niemowlaka może być powodem do niepokoju?

Pojawienie się na świecie niemowlaka przynosi ze sobą wiele radości, ale także wyzwań, niespodzianek i… wiele niewiadomych. Podczas obserwacji naszego maluszka zaczynamy się zastanawiać nad jego reakcjami, odruchami, emocjami i nie tylko. To naturalne, że opiekując się dzidziusiem w naszej głowie będzie pojawiać się wiele pytań. Jednym z nich może być „czy kolor kupki mojego malucha jest właściwy?”.

Co oznacza pierwsza zielona kupka u niemowlaka?

Pojawienie się u niemowlaka zielonej kupki może budzić nasz niepokój, jednak nie zawsze jest ona symptomem chorobowym.

Na początek warto wspomnieć o tzw. smółce, czyli pierwszej kupie noworodka. Pierwszy stolec oddawany przez niemowlaka ma formę gęstej, lepkiej wydzieliny o kolorze ciemnozielonym. Smółka składa się z substancji, pochodzących jeszcze z czasu życia płodowego i w większości przypadków zostaje wydalona w pierwszej dobie życia niemowlaka. U dzieci urodzonych przedwcześnie, wydalenie smółki może nastąpić nieco później. Zazwyczaj stolce nazywane smółką zanikają w około czwartej dobie życia dziecka.

Kupa o zielonym zabarwieniu może występować także w dalszych etapach rozwoju dziecka, jednak jej kolor będzie miał związek z zupełnie innymi czynnikami.

Dlaczego niemowlę robi zielone kupy? Przyczyny zielonej kupki u noworodka

Przyczyn wydalania zielonych kupek przez niemowlaka może być wiele. Stolec taki oddawać mogą zarówno dzieci karmione piersią, jak i te karmione mlekiem modyfikowanym. Niekiedy jej występowanie jest całkowicie naturalne w danej sytuacji, innym razem może stanowić objaw alergii pokarmowej i niektórych chorób. Pojawienie się innych symptomów towarzyszących zielonej kupce takich jak:

  • zaparcia,
  • krew i/lub śluz w kupce,
  • objawy żółtaczki,
  • zmiany w konsystencji stolca i częstotliwości wypróżnień, nie mające związku z rozszerzaniem diety powinno być sygnałem alarmowym, po którym należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza, w celu ustalenia dokładnej przyczyny.

Konsystencja i barwa kupki niemowlaka są ściśle powiązane z dietą dziecka. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym z zawartością żelaza, zielone kupki są naturalnym zjawiskiem i równocześnie nie są powodem do niepokoju (przy braku innych objawów, takich jak np. zaparcia).

Taka kupka może pojawić się także przy karmieniu piersią. Jeżeli podajemy dziecku preparaty z wysoką zawartością żelaza – podobnie jak w przypadku mleka modyfikowanego z jego zawartością, to naturalne zjawisko i nie musimy się obawiać na zapas. Jeśli jednak karmimy dziecko wyłącznie piersią, a w kupce zaobserwujemy dodatkowo śluz lub krew, może być to oznaka alergii pokarmowej na konkretny składnik naszej diety, który powoduje u dziecka nadwrażliwość. Najczęściej spotykanym alergenem pokarmowym wśród małych dzieci są białka mleka krowiego. Jeśli podejrzewamy u naszego malucha nadwrażliwość pokarmową, skonsultujmy się z lekarzem.

Zielona kupka u niemowlaka może wystąpić także w okresie ząbkowania. W tym czasie dziecko połyka sporą ilość wytwarzanej w nadmiarze śliny, co może wpływać na barwę stolca. Podczas ząbkowania może zmienić się również konsystencja kupy naszego malucha.

Pojawienie się u niemowlaka kupki o zielonym zabarwieniu nie zawsze musi kończyć się interwencją lekarza. Zmiany barwy i konsystencji stolca są u dzieci naturalnym zjawiskiem, wynikającym z jego diety. Obserwujmy naszego malucha, zwracajmy uwagę na dodatkowe objawy. Jeżeli nie zauważamy żadnych innych niepokojących sygnałów, nie powinniśmy martwić się na zapas.

powrót do góry