Zmiany w diecie dziecka

Rozszerzanie diety niemowlaka może wydawać się bardzo problematyczne, szczególnie, gdy jesteśmy przywiązane do karmienia piersią i przywykłyśmy do tego, by kilka razy w ciągu dnia czuć bliskość z naszym maluszkiem tuląc go w ramionach. Nie ma przecież nic piękniejszego od widoku mamy i noworodka! Nadchodzi jednak taki czas w życiu każdej matki, gdy trzeba zacząć różnicować dietę dziecka. Do tematu należy jednak podejść pamiętając o kilku podstawowych kwestiach.

Rozszerzanie diety niemowlaka może wydawać się bardzo problematyczne, szczególnie, gdy jesteśmy przywiązane do karmienia piersią i przywykłyśmy do tego, by kilka razy w ciągu dnia czuć bliskość z naszym maluszkiem tuląc go w ramionach. Nie ma przecież nic piękniejszego od widoku mamy i noworodka! Nadchodzi jednak taki czas w życiu każdej matki, gdy trzeba zacząć różnicować dietę dziecka. Do tematu należy jednak podejść pamiętając o kilku podstawowych kwestiach.

Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

Bądź cierpliwa. Najważniejszy w rozszerzaniu diety twojego malca jest czas. Bobasy nie lubią drastycznych zmian, szczególnie jeśli dotyczą one przejścia z ciepłej, delikatnej, matczynej piersi na gumowy smoczek plastikowej butli. Jeśli postaramy się powoli przestawiać na karmienie własnym mlekiem z dozownika, albo mlekiem modyfikowanym, bardzo prawdopodobne, że odniesiemy sukces.

Zmiana może nieco potrwać, ale każda z nas doskonale wie, jak istotną cechą w wychowaniu dziecka jest cierpliwość, a jeśli chodzi o rozszerzanie diety niemowlaka, bywa ona wręcz niezastąpiona. Jeżeli nasz maluch buntuje się, gdy podajemy mu mleko modyfikowane albo nowy smak kaszki dla niemowląt powinniśmy wykazać się zrozumieniem, ale przede wszystkim konsekwencją. Być może proces ten potrwa nawet kilka tygodni, w trakcie których będzie trzeba odstawiać go od piersi i przystawiać ponownie. To zupełnie zrozumiałe zachowanie, więc bądź wytrwała!

Kiedy rozszerzać dietę dziecka?

Jeśli jesteś zdecydowana na wprowadzenie do jadłospisu swojego malca innych pokarmów niż mleko własne, mleko modyfikowane albo kaszki dla niemowląt może to być dla ciebie duże wyzwanie. Najlepiej przyzwyczajać maluszka do specyficznych smaków tak wcześnie jak się da. Szczególną trudność może sprawić zaznajamianie dziecka ze smakiem warzyw – powinnaś zacząć od gotowych przetworów przygotowywanych na bazie specjalnie wyselekcjonowanych produktów.

Świetnie sprawdzą się tutaj posiłki warzywne Humana 100% Organic powstałe z ekologicznych warzyw. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że podajesz malcowi najlepsze jakościowo dania. Posiłki owocowe są bardzo lubiane przez szkraby i nie powinny sprawić większego kłopotu. Pamiętaj jednak, by zachować równowagę pomiędzy słodkimi, a wytrawnymi smakami.

Zwróć uwagę na ilość podawanych płynów

Podczas wprowadzania posiłków stałych do diety twojego malca powinnaś zwrócić uwagę na ilość podawanych płynów. Niezwykle ważne jest, by dodatkowo nawadniać dziecko i dbać o jakość wody. Dla niemowlaka najlepszym wyborem będzie ta niskozmineralizowana, niskosodowa i niegazowana. Sprawdza się ona zarówno do picia jak i przygotowywania posiłków.

Planujesz zacząć rozszerzanie diety u dziecka? Uzbrój się w cierpliwość!

Nawet jeśli jesteś zwolenniczką długiego karmienia piersią, w życiu każdej z nas przychodzi czas, gdy trzeba odstawić ukochane dziecko od piersi i zacząć zaznajamiać je z nowymi smakami. Niektóre

Nawadnianie dziecka

Organizm dziecka w 80% składa się z wody i niezwykle ważne jest, by poziom nawodnienia zawsze był odpowiednio duży.

Jest to niezbędny element diety malca, a jego spadek zaledwie o 5% może doprowadzić do odwodnienia i bardzo niepokojących powikłań – zobacz do czego może doprowadzić niedobór wody oraz jak się objawia.

Odpowiednie nawodnienie

 • pomaga w reakcjach biochemicznych
 • niezbędne do trawienia
 • potrzebne do wchłaniania pokarmów
 • pomaga przesuwać masy kałowe
 • warunkuje prawidłową pracę mózgu
 • stymuluje funkcjonowanie układu krążenia
 • przyspiesza transport substancji odżywczych
 • przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu
 • nawilża i odświeża skórę

Odwodnienie

 • apatia
 • osłabienie
 • spowolniona reakcja na bodźce
 • brak apetytu
 • nudności
 • wzdęty brzuch
 • obniżenie napięcia mięśni
 • sucha skóra i błony śluzowe w jamie ustnej
 • zmniejszenie ilości wydalanego moczu
 • brak łez
 • przyspieszona praca serca
 • spadek ciśnienia krwi

Przyczyny

 • zbyt mała ilość spożywanych napojów
 • biegunka
 • wymioty

Herbatka koperkowa

Jedną z najczęstszych dolegliwości, dotykających maluchów w pierwszych miesiącach życia są kolki. Sposobem na pozbycie się kolki może być np. masaż brzuszka czy położenie ciepłego okładu. Jeśli jednak te metody okażą się nieskuteczne, dobrym pomysłem może być podanie maluchowi herbatki koperkowej.

Herbatka koperkowa – od kiedy można podawać?

Herbatka koperkowa dla niemowląt jeszcze do niedawna mogła być podawana już po 1. tygodnia życia. Teraz, zgodnie z najnowszymi zaleceniami, można proponować maluchom po 4. miesiącu życia.

Herbatka koperkowa – co zawiera i jakie są jej właściwości?

Najczęściej herbatki te są w postaci granulek, które zawierają owoc kopru włoskiego. W skład owocu z kopru włoskiego wchodzą olejki eteryczne, flawonoidy oraz składniki mineralne. Dzięki temu koper włoski wykazuje działanie rozkurczowe (zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego), jest środkiem wiatropędnym, ułatwia trawienie i zmniejsza wzdęcia. Stąd jego zastosowanie w kolkach u niemowląt – przynosi on ulgę cierpiącym maluchom i ułatwia im uspokojenie się.

Herbatka koperkowa – dodatkowe właściwości

Herbatkę koperkową stosuje się również u kobiet karmiących, gdyż uważa się, że pobudza ona laktację. Na rynku dostępne są herbatki koperkowe wzbogacone o owoc kminku, który, podobnie jak koper, ma właściwości rozkurczowe. Dzięki kompozycji dwóch ziół o takim samym działaniu łagodzenie kolek u niemowląt wydaje się jeszcze skuteczniejsze.

Herbatka koperkowa – którą wybrać?

Herbatka koperkowa, dzięki zawartości sprawdzonych ziół, ma być bezpieczna dla wrażliwego, słabo rozwiniętego układu pokarmowego maluszka oraz jej skład musi być przystosowany do wieku dziecka.

Co więcej, herbatka ta powinna zawierać inny cukier niż sacharozę (cukier stołowy), która to nie powinna być w ogóle podawana dziecku do 6. miesiąca życia. Dobrym zamiennikiem jest laktoza, która jest cukrem mlecznym występującym w mleku mamy. Jej dodatkową zaletą jest mniejsza słodycz, dzięki czemu nie przyzwyczaja malucha do tego, że to, co pije, musi być słodkie.

O czym należy pamiętać?

Warto zapamiętać, że jeśli maluch ma kolkę, najpierw należy spróbować ulżyć mu w cierpieniu poprzez np. masowanie brzuszka, umieszczenie ciepłego okładu, przytulanie go, włączenie ulubionej muzyki. Dopiero gdy te metody zawodzą, można podawać herbatkę koperkową, ponieważ najlepiej jest do 6. miesiąca życia karmić malucha wyłącznie mlekiem matki i niczego innego nie podawać.

Zapoznaj się z herbatką koperkową marki Humana.

Jakie witaminy dla niemowlaka stosować?

Witaminy są niezbędnymi składnikami odżywczymi do prawidłowego rozwoju noworodka. Niestety, ilość niektórych witamin, dostarczanych niemowlęciu wraz z pokarmem mamy, może nie być wystarczająca, dlatego niezbędna jest odpowiednia suplementacja i uzupełnienie tych braków. Jakie witaminy dla noworodka się stosuje i w jakich ilościach? Co może spowodować ich niedobór? 

Witamina D dla noworodka

Witamina D jest bardzo ważna w życiu niemowlęcia i należy ją podawać od urodzenia. Jej niedobór doprowadzić może do:

 • krzywicy,
 • niskiego wzrostu,
 • słabej kondycji dziecka,
 • zaburzenia pracy narządów i tkanek.

W przeciwieństwie do dorosłych, niemowlęta powinny przyjmować witaminę D przez cały rok – nie mają one bowiem dostatecznego kontaktu ze słońcem, aby w okresie wiosenno-letnim otrzymać odpowiednią dawkę witaminy dzięki promieniom słonecznym.

Witamina D ma nieoceniony wpływ na organizm dziecka:

 • pomaga utrzymać odpowiedni poziom wapnia we krwi,
 • wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego,
 • dba o zdrowie zębów
 • hamuje rozwój próchnicy.

 

Witamina D3 dla niemowląt

Według najnowszych zaleceń lekarskich podczas karmienia piersią należy od początku podawać noworodkom witaminę D3. Wskazana dawka to 400 j.m. w sytuacji, gdy lekarz nie ustali większego dawkowania. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zazwyczaj nie jest to konieczne, gdyż zawiera ono w składzie witaminę D3 – chyba, że lekarz zaleci dodatkowe jej stosowanie w sytuacji gdy np. dziecko jest wcześniakiem. Witaminę podaje się przed lub po posiłku, by jej przyswajalność była jak największa.

Zobacz witaminę D3 w ofercie Humana Baby

Witamina K dla noworodka

Witamina K odpowiada za procesy krzepnięcia krwi w organizmie. Dzieci rodzą się z niskim poziomem tej witaminy w organizmie, przez co konieczne jest jej uzupełnienie. Konsekwencją niedoboru witaminy K u noworodków może być choroba krwotoczna. Jak jeszcze działa witamina K?

 • wzmacnia naczynia krwionośne,
 • przyspiesza gojenie ran,
 • wspiera mineralizację kości.

Po porodzie na oddziale noworodkowym dziecko dostaje w ciągu pierwszych 5 godzin życia zastrzyk domięśniowy  z 1 miligramem witamin K. Dawka to została wyznaczona na podstawie raportu Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia w 2016 roku. W przypadku wcześniaków jest ona zmieniana i uzależniona od wagi dziecka.   

Jeszcze do niedawna uważano, że dawka witaminy K podana noworodkowi zaraz po porodzie nie starcza na długo, co może się przyczynić do powstania choroby krwotocznej w późniejszym okresie. W związku z tym zalecano suplementację witaminy K u noworodków w postaci kropelek także w kolejnych miesiącach życia. Obecnie jednak wg. neonatologów dawka witaminy K podawana noworodkowi po porodzie jest wystarczająca, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój.

Dodatkowa suplementacja dla noworodka – kwasy DHA

Co jeszcze warto stosować, aby dbać o zdrowie i prawidłowy rozwój niemowlęcia? Bez wątpienia kwasy DHA, których działanie to:

 • modulowanie błon komórkowych,
 • rozwój kości,
 • dbanie o gęstość mineralną kości,
 • wzmocnienie odporności niemowląt.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że badania wykazują iż stosowanie jednocześnie witaminy D3 + kwasów DHA pozytywnie wpływa na rozwój motoryczny u niemowląt.

Zobacz: Humana benelife D3 + DHA

Witaminy dla noworodka – wspieramy rozwój maluszka!

Jak widać, odpowiednia suplementacja ma nie tylko pozytywny wpływ na zdrowie naszych pociech, ale także może znacząco przyczynić się do szybszego nabywania umiejętności takich jak raczkowanie czy chodzenie! 

Niedobór witamin może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia niemowląt, dlatego nie należy bagatelizować zaleceń lekarzy i stosować zalecane dawki dzienne witamin i suplementów.