Herbatka koperkowa

Jedną z najczęstszych dolegliwości, dotykających maluchów w pierwszych miesiącach życia są kolki. Sposobem na pozbycie się kolki może być np. masaż brzuszka czy położenie ciepłego okładu. Jeśli jednak te metody okażą się nieskuteczne, dobrym pomysłem może być podanie maluchowi herbatki koperkowej.

Herbatka koperkowa – od kiedy można podawać?

Herbatka koperkowa dla niemowląt jeszcze do niedawna mogła być podawana już po 1. tygodnia życia. Teraz, zgodnie z najnowszymi zaleceniami, można proponować maluchom po 4. miesiącu życia.

Herbatka koperkowa – co zawiera i jakie są jej właściwości?

Najczęściej herbatki te są w postaci granulek, które zawierają owoc kopru włoskiego. W skład owocu z kopru włoskiego wchodzą olejki eteryczne, flawonoidy oraz składniki mineralne. Dzięki temu koper włoski wykazuje działanie rozkurczowe (zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego), jest środkiem wiatropędnym, ułatwia trawienie i zmniejsza wzdęcia. Stąd jego zastosowanie w kolkach u niemowląt – przynosi on ulgę cierpiącym maluchom i ułatwia im uspokojenie się.

Herbatka koperkowa – dodatkowe właściwości

Herbatkę koperkową stosuje się również u kobiet karmiących, gdyż uważa się, że pobudza ona laktację. Na rynku dostępne są herbatki koperkowe wzbogacone o owoc kminku, który, podobnie jak koper, ma właściwości rozkurczowe. Dzięki kompozycji dwóch ziół o takim samym działaniu łagodzenie kolek u niemowląt wydaje się jeszcze skuteczniejsze.

Herbatka koperkowa – którą wybrać?

Herbatka koperkowa, dzięki zawartości sprawdzonych ziół, ma być bezpieczna dla wrażliwego, słabo rozwiniętego układu pokarmowego maluszka oraz jej skład musi być przystosowany do wieku dziecka.

Co więcej, herbatka ta powinna zawierać inny cukier niż sacharozę (cukier stołowy), która to nie powinna być w ogóle podawana dziecku do 6. miesiąca życia. Dobrym zamiennikiem jest laktoza, która jest cukrem mlecznym występującym w mleku mamy. Jej dodatkową zaletą jest mniejsza słodycz, dzięki czemu nie przyzwyczaja malucha do tego, że to, co pije, musi być słodkie.

O czym należy pamiętać?

Warto zapamiętać, że jeśli maluch ma kolkę, najpierw należy spróbować ulżyć mu w cierpieniu poprzez np. masowanie brzuszka, umieszczenie ciepłego okładu, przytulanie go, włączenie ulubionej muzyki. Dopiero gdy te metody zawodzą, można podawać herbatkę koperkową, ponieważ najlepiej jest do 6. miesiąca życia karmić malucha wyłącznie mlekiem matki i niczego innego nie podawać.

Zapoznaj się z herbatką koperkową marki Humana.

powrót do góry