Dziecko trzymające marchewkę

Jakie owoce i warzywa dla niemowlaka? Kiedy i jak wprowadzać je do diety?

Rozszerzanie diety to niewątpliwie ważny etap w życiu każdego dziecka. Poznawanie nowych smaków i odnajdywanie tych ulubionych. Próbowanie nowych konsystencji. Brzmi jak niezła, kulinarna przygoda! 

Rozszerzanie diety – owoce i warzywa

W pierwszym roku życia niemowlaka (a często również i później) podstawą jego diety jest mleko. Nowe posiłki stanowią dla dziecka uzupełnienie i dają mu szansę na stopniowe poznawanie różnorodnych smaków, zapachów, tekstur, konsystencji i przyzwyczajają do jedzenia, które w przyszłości zastąpi mleko.   

Przymierzając się do rozszerzania diety naszego malucha zastanawiamy się jakie owoce i warzywa dla niemowlaka będą odpowiednie, od kiedy możemy je podawać, w jakiej formie. 

Jakie warzywa dla niemowlaka?

Zgodnie z zaleceniami schematu żywienia niemowląt pierwsze warzywne posiłki można zacząć podawać dziecku, gdy skończy 4. miesiąc, jednak starajmy się, by w miarę możliwości dziecko do 6. miesiąca życia było karmione wyłącznie piersią. 

Do ukończenia 6. miesiąca życia dziecka wszelkie warzywne posiłki powinniśmy podawać niemowlęciu w formie gładkiego puree, przecierów i zupek. Szczególnie polecamy posiłki warzywne dla niemowląt 100 % Organic Humana. Między 7. ,a 12. miesiącem życia, dziecko nabywa stopniowo umiejętności gryzienia i żucia oraz umiejętność samodzielnego jedzenia. Zacznijmy od rozgniecionych, gotowanych warzyw, by stopniowo przechodzić do posiekanych surowych warzyw. Możemy też próbować podawać dziecku do rączki miękkie kawałki warzyw. 

Jakie warzywa dla niemowlaka są najlepsze na start rozszerzania diety? Warzywami, od których możemy zacząć są np. marchewka, ziemniaki, cukinia, brokuły, kalafior czy dynia. 

Rozpoczynając rozszerzanie diety dziecka o warzywa, zacznijmy od podania małej łyżeczki i stopniowo zwiększajmy ilość podawanego posiłku – przez kilka łyżeczek, aż po całą porcję. Przez cały proces rozszerzania diety bacznie obserwuj malucha. Oprócz obserwowania jego reakcji na posiłki sprawdzaj też, czy nowe warzywa nie powodują u niego reakcji alergicznej bądź problemów pokarmowych.

Jakie owoce dla niemowlaka?

W rozszerzaniu diety niemowlaka, po warzywach przychodzi czas na owoce. Podobnie jak w przypadku warzyw, można je podawać najwcześniej od 4. miesiąca, jednak jeśli nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią, warto, by to właśnie mleko było wyłącznym posiłkiem dziecka, aż do 6. miesiąca. 

Na samym początku owoce powinniśmy podawać w formie musu, przecieru lub kompotu, następnie w formie rozgniecionej, aż w końcu w formie cząstek podawanych dziecku do rączki. Sprawdź pyszne posiłki owocowe dla niemowląt 100% Organic Humana.

Jakie owoce dla niemowlaka są najlepsze, gdy rozpoczynamy przygodę z rozszerzaniem diety? Są to między innymi: banan, jabłko, gruszka, maliny, morele, truskawki, brzoskwinie, jagody czy czarna porzeczka. Wprowadzając nowe smaki, nie róbmy tego na raz. Pozwólmy dziecku oswoić się z jednym smakiem, przyzwyczaić się do niego, a następnie wprowadzajmy kolejny. 

Tak jak w przypadku warzyw – zacznijmy od małych porcji i stopniowo zwiększajmy ilość posiłku. Cały czas obserwujmy nasze dziecko i sprawdzajmy co smakuje mu szczególnie, a co mniej. W razie wątpliwości związanych z podejrzeniem alergii pokarmowej skontaktujmy się z lekarzem specjalistą.

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt najlepszym pokarmem dla malucha do 6 miesiąca życia jest mleko mamy. Rozszerzanie diety rozpoczyna się między 4. a 6. miesiącem życia dziecka, zaczynając od warzyw, a następnie przechodzi się do owoców. Jakie owoce dla niemowlaka wybrać?

Kiedy podawać owoce dla niemowlaka?

Zaleca się, aby najpierw wprowadzić do diety malucha warzywa, a dopiero później owoce. Jest to spowodowane tym, że warzywa są dużo mniej słodkie i nie będą wydawały się atrakcyjne pod względem smaku dla dziecka, jeśli najpierw poda mu się owoce. Mogłoby się zatem stać tak, że maluch po prostu nie będzie chciał jeść żadnych warzyw, które są mu tak samo potrzebne, jak i owoce ze względu na zawartość wielu witamin, błonnika czy składników mineralnych. Owoce do diety niemowlaka wprowadza się między 4. a 6. miesiącem życia.

Owoce w diecie niemowlaka – co na początek?

Na początek należy zaproponować dziecku jeden owoc, w niedużej ilości, np. podawany łyżeczką. Zazwyczaj rozpoczyna się od podawania jabłek, ponieważ są bogatym źródłem witamin i błonnika. W przypadku jabłek dodatkowym plusem jest różnorodność ich odmian, dzięki czemu dziecko może wybrać swój ulubiony smak. Poza tym jabłka najczęściej są owocem lokalnym, zatem jest większe prawdopodobieństwo, że są one świeże i nie są do nich dodawane środki chemiczne.

Dieta 7. Miesięcznego niemowlaka – jakie owoce możemy podawać dziecku?

Oprócz wcześniej wspomnianych jabłek, 7- miesięczne dziecko może jeść także czarne jagody, gruszki, morele, maliny czy dziką różę. Dobrym pomysłem jest dodanie nowego owocu do wcześniej zaakceptowanego jabłka, szczególnie w przypadku, gdy maluch ma problemy z polubieniem zupełnie nowych smaków. Należy pamiętać, żeby kolejne owoce wprowadzać stopniowo, dać dziecku polubić jeden z nich i dopiero wtedy zaproponować inny.

W jakiej postaci podawać owoce 7- miesięcznemu dziecku?

Owoce dla niemowlaka można podawać w postaci papki, przecieru czy kompotu. Należy jednak pamiętać, aby zacząć proponować dziecku owoce z wyczuwalnymi grudkami, ponieważ dzięki temu będzie się doskonaliła jego umiejętność żucia i gryzienia.

Soki owocowe są mniej polecane od owoców, ponieważ zawierają więcej cukru i innych dodatków. Ogranicza się ich ilość do ok. 150 ml dziennie, w tym wliczając w to spożyte owoce. Jeśli podawać sok to powinien być to sok w 100% przecierowy i bez dodatku cukru.

Co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść proponowanych owoców?

Należy pamiętać, że zgodnie z nowym schematem żywienia dziecko samo decyduje o tym, czy zje posiłek i ile go zje. Rodzic natomiast decyduje, co dziecko je oraz kiedy i jak jedzenie zostanie podane. W związku z tym nawet, gdy maluch początkowo nie chce się przekonać do nowo poznanych smaków, trzeba być cierpliwym i dalej próbować podawać mu inne nowości, na pewno na któryś smak się w końcu zdecyduje. Poza tym im bardziej urozmaicona dieta (szczególnie w owoce i warzywa), tym lepiej dla malucha- nie dość, że dostarcza mu różnych składników odżywczych, to jeszcze zapewnia wiele ciekawych doznań smakowych.

powrót do góry