Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Temat podawania glutenu niemowlakom wywołuje pewne kontrowersje. Wszystko przez to, że jeszcze do niedawna jego podawanie dzieciom do 10. miesiąca życia było niewskazane , aż do pojawienia się badań, które sugerują rozszerzanie diety niemowlaka o gluten nieco wcześniej. Ta różnica zdań wprowadza niekiedy rodziców w zakłopotanie. Nawet pediatrzy nie mogą dojść do porozumienia, który moment w życiu dziecka jest najlepszy, aby zacząć wprowadzać do jego diety gluten. Dobrym rozwiązaniem jest obserwacja malucha i zasięgnięcie opinii lekarza pediatry, który zna dziecko.
Gluten – co to takiego? Kiedy i jak wprowadzać gluten do diety niemowlaka i co mówią na ten temat najnowsze schematy żywienia?
Gluten jest mieszaniną białek (gluteiny i gliadyny), występujących w zbożach m.in. w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. W związku z tym można go znaleźć w wielu podstawowych produktach, takich jak: mąka, kasza, pieczywo, makaron itd.
W jakich posiłkach dla niemowląt znajdziemy gluten? Przede wszystkim w różnego rodzaju kaszkach dla dzieci, które stanowią istotny element w rozszerzaniu diety dziecka.
Gluten w diecie niemowlaka – czemu taki problematyczny?
Gluten jest obecny w większości podstawowych produktów żywnościowych, stąd takie duże zamieszanie wokół niego. Jeśli więc okaże się, że niemowlak nie toleruje glutenu, trzeba z jego diety wykluczyć wszystkie te produkty, w których gluten się znajduje.
Nietolerancja glutenu u niemowlaka – objawy
Istnieją dwie choroby związane z nietolerancją glutenu:
Alergia na gluten – może się pojawić zarówno u malucha karmionego mlekiem matki, jak i sztucznie. Jakie są objawy alergii na gluten? W przypadku alergii na gluten, po jego spożyciu dziecko miewa kolki, wzdęcia, biegunkę czy też pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Celiakia – jest to choroba spowodowana defektem genetycznym, w wyniku którego organizm produkuje przeciwciała, które uszkadzają struktury w jelicie, przez co jelita nie są w stanie pracować prawidłowo. Do uszkodzeń dochodzi tylko w momencie spożycia glutenu, ponieważ to on jest traktowany jako „ciało obce” i przeciwciała są kierowane przeciwko niemu.
Co ważne, spożycie glutenu u niemowlaka może jedynie ujawnić występowanie tej choroby, ale nie może jej wywołać.
Do objawów celiakii, które można zaobserwować u dzieci po spożyciu glutenu, należą:
Brak apetytu
Niska masa, powolny wzrost
Biegunki, wzdęcia, bóle brzucha
Zaburzenia w rozwoju
Niedokrwistość
Nadpobudliwość
Jednak celiakia u niemowląt może początkowo przebiegać bezobjawowo i ujawnić się dopiero w dalszym etapie rozwoju.
Kiedy wprowadzać gluten do diety niemowlaka? Jak to robić?
Do tej pory panują różne opinie na temat tego kiedy wprowadzać gluten u niemowląt. Jednak wedle najnowszych badań (które nadal trwają, a wyniki nie wszystkich są zgodne), gluten należy zacząć wprowadzać do diety niemowlaka między 4., a 7.miesiącem życia.
Specjaliści polecają, aby rozpocząć wprowadzenie glutenu poprzez podawanie ½ łyżeczki kaszki czy kleiku dodanego do zupy.
Gluten u niemowląt – co warto zapamiętać?
Warto zapamiętać, że przed wprowadzeniem glutenu do diety niemowlaka najlepiej skonsultować się ze znajomym pediatrą, który pomoże w podjęciu decyzji o tym, który moment będzie najlepszy na wykonanie tego kroku.
Polecamy posiłki Humana 100% Organic, które nie zawierają glutenu.
Posiłki owocowe 100% Organic: humana-baby.pl/kategoria/posilki-owocowe-100-organic/
Posiłki warzywne 100% Organic: humana-baby.pl/kategoria/posilki-warzywne-100-organic/