Mama przytulająca noworodka w łóżku

Skład mleka kobiecego

Mleko matki jest wyjątkowym pokarmem, który nie ma idealnych zamienników. Zawiera w sobie minerały i składniki niezbędne dla zdrowia oraz prawidłowego rozwoju dziecka. Ze względu na to, tak ważne jest, byś stosowała schemat żywienia naturalnego, szczególnie przez pierwsze pół roku życia maluszka, a także podczas rozszerzania diety dziecka – nawet do drugiego roku życia. Jaki jest skład mleka kobiecego? 


Właściwości mleka matki

Czym jest siara, czyli pierwsze mleko kobiety? Z czego się składa?

Tuż przed porodem w twoich piersiach pojawia się siara – początkowe mleko dla noworodka. Jaki jest skład siary –  tego pierwszego mleka kobiecego? Siara pełna jest protein, witaminy A i chlorków. Ma wysoko stężone białko, sole mineralne oraz leukocyty. Mimo, że jej ilość jest niewielka i wydala się przez 3-4 dni po porodzie, to w wystarczającym stopniu zaspokaja potrzeby noworodka.

Siara nie jest tym samym co właściwe mleko kobiece, oprócz innego składu ma także inną funkcję. Zawiera przeciwciała, które wyścielają nabłonek jelitowy malca i tym samym chronią przed alergenami oraz drobnoustrojami. Zawiera również mniej tłuszczy i węglowodanów od mleka właściwego, więc jest lekkostrawna, a nawet przeczyszczająca, i doprowadza do właściwego wydalania smółki przez dziecko.

Skład mleka kobiecego – właściwe mleko matki

Ponad 70% składu mleka kobiecego stanowi woda, która chroni malca przed odwodnieniem. Reszta to niezbędne dla dziecka: 

  • tłuszcze (dostarczają energii), 
  • białka (potrzebne do procesów biochemicznych, w tym laktoferyna wspomagająca przyswajalność żelaza i budująca odporność), 
  • węglowodany (wspomagają funkcje przewodu pokarmowego), 
  • witaminy, 
  • enzymy ułatwiające trawienie (dzięki nim dziecko rzadziej cierpi na kolki oraz problemy ze strony układu pokarmowego).

Problemy z mlekiem kobiecym – zmiana właściwości i składu.

Mleko kobiece potrafi się zmieniać nawet w trakcie jednego karmienia. Na początku jest rzadkie, wodniste i zawiera duże stężenie laktozy, przez co dostarcza energii. Po czasie gęstnieje i zmienia kolor, a wszystko przez tłuszcz oraz białko w nim zawarte.

Bardzo istotne jest, by dziecko ssało pierś, aż zostanie ona całkowicie opróżniona z mleka. Dzięki temu, dostarczy sobie wszystkich niezbędnych składników. Szybkie oderwanie malca i ponowne przystawianie powoduje nadmiar laktozy (cukru).

Skład mleka kobiecego jest zależny od pory roku, dnia oraz kilku innych czynników. W nocy zawiera więcej tłuszczu, stąd możesz odczuć, że maluch szybciej się najada i dłużej śpi. Latem zaś gwarantuje lepsze nawodnienie dziecka podczas upałów, tak by nie trzeba było dodatkowo podawać wody dziecku.

W przypadku niemowlaków, laktacja działa także wspomagająco. Mleko kobiece, należące do mamy wcześniaka jest bogate w duże ilości naturalnego białka potrzebnego do prawidłowego rozwoju dziecka.

powrót do góry