Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Zaparcia u dzieci to bardzo nieprzyjemny problem, który dotyczy nawet 30 % maluchów, głównie w wieku 2-3 lat, jednak zdarza się, że z zaparciami muszą mierzyć się również niemowlęta. Co zatem należy zrobić, aby pomóc swojemu dziecku podczas zaparcia?
Jak rozpoznać zaparcie u dziecka? Objawy zatwardzenia
Zaparcie u dzieci stolca definiuje się jako zbyt długie odstępy pomiędzy wypróżnieniami (wypróżnienia rzadziej niż 2 razy w tygodniu) i/lub oddawanie stolców z dużym wysiłkiem
Dodatkowymi objawami towarzyszącymi zaparciom u małych dzieci są:
UWAGA: W przypadku niemowląt, które są karmione wyłącznie mlekiem matki wypróżnienia mogą występować raz na 1-2 tygodnie ze względu na to, że pokarm mamy jest przez nie w pełni trawiony. Nie jest to więc objaw zaparcia (jeśli oczywiście nie ma innych symptomów, które mogłyby o nim świadczyć).
Oprócz zaparcia, rodzice mogą spotkać się z dyschezją. Tych dwóch zaburzeń, ze strony układu pokarmowego, nie należy ze sobą mylić.
Objawy dyschezji u dziecka
Oprócz zaparcia rodzice mogą spotkać się z dyschezją. Nie należy tych 2 zaburzeń ze strony układu pokarmowego ze sobą mylić. Dyschezja występuje dość często u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, a do jej rozpoznania muszą być jednocześnie spełnione 2 kryteria:
Co ważne, ten typ zaburzenia ustępuje samoistnie, dlatego wystarczy tylko czekać i obserwować malucha, czy nie dzieje się z nim nic niepokojącego.
Co powoduje zaparcia u dzieci? Jakie są przyczyny?
W ponad 90 % przypadków przyczyną zaparć u dzieci są zaburzenia czynnościowe tzn. zaburzenia, które nie są związane z żadną chorobą organiczną. Chodzi głownie o błędy żywieniowe i niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Mówimy wtedy o tzw. zaparciach nawykowych.
Zaparcia pojawiają się najczęściej w takich okresach, jak przejście z karmienia piersią na mieszanki sztuczne, zaprzestanie zakładania pampersów, podjęcie zajęć w przedszkolu. Dziecko świadomie powstrzymuje stolec, bo boi się bólu, który towarzyszy wypróżnieniu albo nie chce zmieniać dawnych przyzwyczajeń i nadal chce nosić pieluchę.
Jak pomóc dziecku przy zaparciu?
W momencie, gdy rodzic rozpozna zaparcie u swojego dziecka powinien zastosować się do poniższych porad:
Wzbogacić dietę malucha w warzywa, owoce, grube kasze, ciemne pieczywo oraz podawać odpowiednią ilość płynów. Zachęcać dziecko do aktywności fizycznej i ruchu. W przypadku niemowlaka, pomocny może się okazać delikatny masaż brzuszka. Namówić malucha do próby defekacji 5–10 min po posiłkach – wtedy próby te mogą okazać się bardziej skuteczne. Założyć dzienniczek wypróżnień dziecka – ułatwi on lekarzowi dopasowanie ewentualnego leczenia.
Co na zaparcie u dziecka? Czy stosowanie leków jest konieczne?
Jeśli sama dieta i aktywność fizyczna dziecka nie pomoże w regulacji wypróżnień, lekarz może zalecić zastosowanie środków farmakologicznych np. laktulozy, która jest lekiem osmotycznym o działaniu lekko przeczyszczającym.
Należy pamiętać, że leki podaje się dziecku tylko po konsultacji z lekarzem – nigdy na własną rękę.
O czym należy pamiętać przy zaparciu u dziecka?
Jeśli rodzic ma jakiekolwiek wątpliwości czy dziecko ma problem z zaparciami, powinien zgłosić się do lekarza. Zlekceważenie tego problemu może doprowadzić do przerodzenia się zaparć w zaparcia nawykowe, których wyleczenie będzie znacznie trudniejsze.
Przy zaburzeniach trawiennych polecamy mleko specjalistyczne Humana Anticolic.