Higiena butelek dla niemowląt

Poniższe informacje są przygotowane dla mam karmiących swoje maluchy mlekiem modyfikowanym. Aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecku ważny jest wybór odpowiedniego mleka, ale równie ważna jest także prawidłowa higiena dotycząca butelek dla niemowląt.

Higiena butelek – dlaczego jest tak ważna?

W pierwszym roku życia przewód pokarmowy małego dziecka jest bardzo wrażliwy i bardziej narażony na ewentualne niekorzystne działanie bakterii. Resztki mleka pozostawione w butelce w wyniku niedokładnego jej umycia są niestety najlepszym środowiskiem dla rozwoju bakterii, które mogą powodować m.in. zatrucia pokarmowe czy biegunki. To właśnie dlatego prawidłowa higiena butelek jest tak ważna.

Jakie są podstawowe zasady higieny butelek?

  • Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka higiena butelek jest szczególnie ważna. Poleca się dokładne ich mycie oraz codzienną
  • Po 6 miesiącu do 1 roku życia malucha butelki wystarczy myć ciepłą wodą z detergentem, szczególnie dobrze płukać i wyparzać.
  • Po 1 roku życia dziecka butelki traktuje się tak samo jak inne naczynia dla pozostałych domowników (chyba, że maluch jest szczególnie wrażliwy i ma problemy zdrowotne np. biegunki przewlekłe czy zakażenia grzybicze – wtedy lepiej sterylizować butelki nawet po 1 roku życia).
  • Zawsze każdorazowo przed przygotowywaniem posiłku dla dziecka należy umyć ręce(!).
  • Butelkę najlepiej umyć zaraz bezpośrednio po nakarmieniu malucha, aby nie stwarzać bakteriom warunków do namnażania się.
  • Nie wolno umytych elementów butelki wycierać ściereczką kuchenną ani ręcznikiem papierowym ze względu na możliwość pozostawienia bakterii lub kawałków materiału. Butelki należy je pozostawić do wyschnięcia.

Jakie są metody sterylizacji butelek?

  • Gotowanie

Najtańsza metoda sterylizacji, niewymagająca specjalnego sprzętu. Elementy butelki (butelka, smoczek, nakrętka – każdy element oddzielnie) należy włożyć do garnka i gotować 10-15 min.

W czasie gotowania wszystkie elementy powinny być poniżej poziomu wody.

  • Sterylizator

Sterylizator elektryczny to urządzenie, w którym nasycona para wodna o temperaturze przekraczającej 100 stopni powoduje usunięcie wszelkich form bakterii. Sterylizacja trwa kilka minut, a butelki przechowywane w tym urządzeniu są sterylne przez kolejne 3 godziny. Użycie tego sterylizatora jest szczególnie przydatne, kiedy mama chce wysterylizować kilka butelek jednocześnie.

Innym rodzajem sterylizatora jest sterylizator mikrofalowy.  Jednak, aby można było z niego korzystać potrzebna jest kuchenka mikrofalowa.

  • Płyn lub tabletki

Trzecią metodą sterylizacji jest wyjaławianie na zimno z użyciem specjalnego płynu lub tabletek. Umieszcza się je w naczyniu z wodą, w którym znajdują się elementy butelki. Po 30 minutach akcesoria są jałowe. Do sterylizacji tą metodą należy stosować te dedykowane niemowlętom i małym dzieciom.

  • Butelki samosterylizujące

Butelki samosterylizujące zawierają specjalny kapsel, do którego nalewa się wody i wkłada nakrętkę i smoczek. Następnie butelkę nakrywa się i wstawia do mikrofalówki na 1,5 min. Jest to czas, po którym wszystkie elementy są jałowe.

O czym trzeba pamiętać?

  • Nie należy kupować butelek o dziwnych kształtach – ich umycie będzie trudniejsze, co stwarza ryzyko pozostawienia resztek mleka, w których bakterie chętnie będą się namnażać.
  • Do mycia butelek można kupić specjalne szczoteczki, które zdecydowanie ułatwią tę żmudną czynność.
  • Niektóre butelki można myć w zmywarce – należy sprawdzić czy ta, którą rodzic planuje kupić się do tego nadaje.
powrót do góry