Rodzice czule tulący noworodka

Pierwszy tydzień w domu

Jeśli powstałaby ankieta wśród rodziców z pytaniem: Co Państwo zapamiętali z pierwszego dnia z dzieckiem w domu, to moglibyśmy się niemalże założyć, że pierwszą myślą po zamknięciu drzwi i położeniu maleństwa w łóżeczku, byłoby: „No dobrze, i co teraz?”.

W jednej chwili stajemy się odpowiedzialni za zdrowie i życie naszego DZIECKA, a sami stajemy się RODZICAMI. Przez najbliższe dni doświadczać będziemy istnej mieszanki wybuchowej rozmaitych emocji – od radości, wzruszenia, niepewności, strachu po czasami atak paniki i rozpaczy. Okaże się bowiem, i to dosyć szybko, że musimy w trybie przyśpieszonym nauczyć się, co to znaczy być Mamą czy Tatą. Na szczęście w większości przypadków instynkt czuwa nad nami i w błyskawicznym tempie podpowiada najlepsze dla dziecka rozwiązania. Zebraliśmy kilka przydatnych rad, które pozwolą Wam Drodzy Rodzice, szybko oswoić się z nową sytuacją i czerpać z niej czystą radość. Żadne z Was drugi raz nie przeżyje tej chwili tak samo!

1. Zapiszcie w widocznym miejscu numer telefonu do pediatry, do którego będziecie mogli zadzwonić w razie potrzeby. Warto też zapisać, które szpitale i w jakie dni mają ostry dyżur oraz, które apteki są czynne w nocy bądź w weekendy. Oby się nie przydało, ale dzięki temu będziecie spokojniejsi i przygotowani na każdą ewentualność.

2. Mamo, porozmawiaj z bliskimi Ci kobietami, które już są matkami o ich doświadczeniach. Co im pomogło kiedy wróciły ze szpitala, na co warto zwrócić uwagę, czego na pewno nie zrobiłyby drugi raz. Nawet jeśli bierzemy pod uwagę, że kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu rodziło się inaczej, to jednak wiele problemów albo pytań jest wciąż aktualnych i warto o nich choćby posłuchać. Pamiętaj, że na pewno osoby Ci bliskie z chęcią podzielą się swoim doświadczeniem, będzie więc to doskonała okazja na pogaduchy podczas drzemki maluszka.

3. Zorganizujcie Wasze „centrum sterowania wszechświatem” – czyli wszystkie niezbędne akcesoria miejcie pod ręką. Ułatwi Wam to funkcjonowanie, zwłaszcza Mamom, którym przez pewien czas bezpośrednio po porodzie niemal w każdym ruchu towarzyszy ból lub dyskomfort. Pomyślcie o radiu/telewizorze/książkach w pomieszczeniu, w którym spędzacie z Maleństwem najwięcej czasu. Niech będzie to też miejsce przyjazne dla Was, zwłaszcza w te długie godziny kiedy spędzacie czas z dzieckiem tylko we dwoje.

4. Przemyślcie wspólnie system odwiedzin. Czy chcecie, aby goście Was odwiedzali już od początku, czy potrzebujecie czasu, by dojść do siebie i wykorzystać tych kilka czy kilkanaście dni po porodzie na poukładanie wszystkiego na swój sposób?

Jeśli zdecydujecie, że wolicie być sami w tych pierwszych dniach, poinformujcie o tym najbliższych jeszcze przed porodem, aby nie czuli się urażeni kiedy już złożą Wam propozycję odwiedzin. To całkowicie zrozumiałe i macie prawo do intymności w tych wyjątkowych dniach.

Ta zasada nie do końca dotyczy Dziaków – pamiętajcie, że dla Waszych Rodziców Maleństwo, które właśnie pojawiło się na świecie to długo wyczekiwany CUD i na pewno będą wdzięczni za możliwość złożenia Wam choć krótkiej wizyty. Tych kilka chwil podczas ich odwiedzin możecie wykorzystać choćby na spokojny prysznic, zjedzenie ciepłego posiłku bez pośpiechu lub krótki spacer

5. Jeśli to możliwe, wspólnie wykonujcie czynności pielęgnacyjne przy dziecku – dzięki temu oboje szybciej nauczycie się „obsługi” Waszego Niemowlaka. Dla Taty to okazja, aby pod czujnym okiem Mamy zadbać o Maleństwo – będzie jak znalazł w dniu, w którym Mama zrobi sobie kilka godzin wolnego. ????

6. Pozwólcie sobie pomóc! Wraz z urodzeniem dziecka nie zyskujecie od razu super mocy – wręcz przeciwnie, zwłaszcza w przypadku Mam organizm potrzebuje chwili wytchnienia. Przyjmijcie więc pomoc jaką zaoferują Wam Wasza mama, teściowa czy przyjaciółka. Czy to w kwestii wstawienia prania, uprasowania ubranek, czy ugotowania obiadu – bez względu na rodzaj pomocy – bierzcie pełnymi garściami, bo dla Was to kilka minut odpoczynku po kolejnej nieprzespanej nocy. ????

7. Mamo pamiętaj, abyś zawsze miała pod ręką coś do picia – zwłaszcza jeśli karmisz piersią. Śmiało skorzystaj z gotowych herbatek. Ich przygotowanie zajmuje kilka sekund. Są smaczne i dodatkowo np. wspierają laktację (Herbatka dla karmiących mam) bądź wspomagają małe brzuszki (np. Herbatka Koperkowa z Kminkiem, którą z powodzeniem może pić też Mama!).

8. W miarę możliwości pracujcie nad najlepszym dla Was i Maleństwa rytmem dnia (o nocy raczej w całości decyduje najmłodszy członek rodziny????). Zapisujcie kiedy Maleństwo zasypia (i na jak długo), kiedy warto znajdziecie chwilę, by coś ugotować, a kiedy Ty Mamo masz „3 sekundy” na prysznic, umycie zębów i przebranie koszulki. Z początku będzie ciężko perfekcyjnie balansować dostępnym czasem, ale „praktyka czyni mistrza”. I już po kilkunastu dniach zapewne znajdzie się nawet chwilę na małą drzemkę. Dobranoc!

powrót do góry