Siatki centylowe - czym są, i do czego służą?

Pierwszy rok życia dziecka to czas intensywnych, dynamicznych zmian. Nic więc dziwnego, że każdy rodzic chce być wtedy pewny, iż dziecko rozwija się w sposób prawidłowy.

Posiadanie zwierzaka może zupełnie odmienić nasze życie. Zdarzają się także sytuacje, w których obecność ukochanego czworonoga może budzić obawy. Jedną z nich jest chwila, gdy w rodzinie pojawia się dziecko. Zastanawiamy się wtedy czy połączenie pies i dziecko w domu, to faktycznie dobry pomysł. Jak przygotować się na spotkanie malucha z psem?


Przygotowanie psa, zanim w domu pojawi się niemowlę

Bardzo istotne, by nasz czworonóg był dużo wcześniej przygotowywany na wejście do domu nowego członka rodziny. Jeśli dotychczas zwierzę miało wiele przywilejów, takich jak niezliczone godziny głaskania po brzuszku, bezkarne wchodzenie na kanapę albo spanie z tobą w łóżku – postaraj się stopniowo odzwyczajać go od tego i uczyć siadania we własnym legowisku. Każda świeżo upieczona mama jest na tyle zaabsorbowana swoją pociechą, że po porodzie nie ma dla czworonoga tyle czasu, co przed narodzinami. Pies, który z dnia na dzień otrzyma mniejszą uwagę właściciela może poczuć się odrzucony. Systematyczne szkolenie pozwoli mu bezstresowo przywyknąć do warunków, które podyktuje mu obecność nowonarodzonego właściciela oraz zwiększy szansę, że pies i niemowlę polubią się już od pierwszego spotkania.


Niemowlę i pies – jak oswoić psa z noworodkiem?

Gdy w domu pojawi się już dziecko, a pies pozna wyznaczone na nowo granice, opanowanie sytuacji będzie zdecydowanie łatwiejsze. W pierwszych tygodniach po ciąży z pewnością skupisz się na maluchu. Musisz jednak zarezerwować też odrobinę czasu na pieszczoty twojego pupila, tak by nie czuł się zaniedbywany. Jeśli tylko jest to możliwe pozwalaj uczestniczyć czworonogowi w codziennych czynnościach wykonywanych wokół maluszka.

W ten sposób pies stopniowo przyzwyczai się do obecności dziecka oraz zaaklimatyzuje w nowym otoczeniu. Spędzanie czasu z niemowlęciem i pieskiem jednocześnie będzie możliwe też dzięki długim spacerom z wózkiem po okolicznych parkach. Opanowanie techniki opieki nad psem i dzieckiem to na początku nie lada wyzwanie, ale to jedynie kwestia wprawy!
Pies i małe dziecko

Warto zauważyć pozytywny wpłw psa na rozwój dziecka. Przebywanie z psem od wczesnych lat może działać uspokajająco oraz relaksująco i sprawić, że twój bobas wyrośnie na bardziej wrażliwego człowieka. Istnieje jednak pewne ryzyko. Zastanów się – czy twoja pociecha nie bywa czasem zbyt spontaniczna, a jej ruchy trudne do odgadnięcia? Oczywiście, jak każde dziecko! Podobnie jest ze zwierzętami – nie da się przewidzieć wszystkich reakcji na zachowania człowieka. Dlatego też, w momencie spotkania bobasa z psiakiem, musisz być bardzo czujna i pod żadnym pozorem nie pozostawiać ich sam na sam. Ważne, byś już początku, pokazała maluszkowi, jak powinien dotykać i traktować czworonoga. W ten sposób unikniesz nieodpowiednich ruchów dziecka, a tym samym niechcianych reakcji psa. Odpowiednie podejście do sprawy przyniesie ogromne korzyści i nim się obejrzysz będziesz miała w domu psa, który nie potrafi żyć bez dziecka oraz dziecko, które nie potrafi żyć bez psa.

powrót do góry