Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Poród to chwila, na którą z niecierpliwością czekają wszystkie przyszłe mamy. Niektóre z nich mają wobec niego pewne obawy, co jest zupełnie naturalne, zwłaszcza gdy to nasz pierwszy poród i nie wiemy jeszcze do końca co nas czeka. Często przebieg porodu może wyglądać zupełnie inaczej niż sobie wyobrażamy, dlatego ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne i nie zamartwianie się na zapas. Cesarskie cięcie może być planowane, ale może także stanowić nieprzewidziany etap porodu, gdy z jakiegoś powodu nie będzie możliwe urodzenie dziecka w sposób naturalny. Dlatego warto dowiedzieć się jak wygląda.
Czym jest cesarskie cięcie? Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie potocznie nazywane cesarką jest jednym z rodzajów porodu – operacją która wywiera wpływ zarówno na dziecko jak i matkę oraz późniejszy powrót do formy. Poród przez cesarskie cięcie może zostać wykonany ze względu na pewne wskazania zdrowotne lub jeżeli podczas porodu naturalnego wywiążą się komplikacje, mogące stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia dziecka i matki. Istnieje kilka metod wykonywania cesarki. Różnią się one m.in. rodzajem zastosowanego znieczulenia czy rodzajem cięcia. Nie istnieje „najlepsza” metoda, ponieważ każda z nich jest dostosowywana indywidualnie do stanu zdrowia mamy i dziecka.
Zabieg cesarskiego cięcia zaczyna się od podania znieczulenia – w przypadku planowanej cesarki, wybór znieczulenia następuje wcześniej przy konsultacji z lekarzem oraz anestezjologiem. Najczęściej wybieranym rodzajem znieczulenia jest tzw. znieczulenie podpajęczynówkowe polegające na wprowadzeniu leku znieczulającego do przestrzeni rdzeniowej. Jest to znieczulenie miejscowe, a my podczas zabiegu pozostajemy w pełni świadome, nie odczuwamy jednak bólu. Innym rodzajem znieczulenia miejscowego może być znieczulenie zewnątrzoponowe, które stosowane jest podczas porodu naturalnego. W przypadku przeniesienia akcji porodowej na salę operacyjną, można podać większą ilość środka znieczulającego poprzez cewnik, bez konieczności powtórzenia kłucia. W wyjątkowych sytuacjach może być konieczne znieczulenie ogólne.
Najczęściej stosowanym cięciem podczas cesarki jest cięcie poprzeczne, natomiast coraz rzadziej stosuje się cięcie podłużne, pozostawiające dość spory ślad na brzuchu. Należy pamiętać jednak, iż cięcie poprzeczne nie zawsze jest możliwe i niekiedy ze względów anatomicznych i zdrowotnych wskazane jest cięcie podłużne. Odpowiednia pielęgnacja blizny po porodzie pozwoli zmniejszyć jej widoczność.
Przygotowanie do cesarskiego cięcia
Przygotowanie do cesarki jest możliwe oczywiście wtedy, gdy operacja ta jest zaplanowana. Oprócz szpitalnej wyprawki do porodu dla siebie i dziecka, do cesarskiego cięcia należy przygotować się przez nieprzyjmowanie posiłków i napojów przed zabiegiem – informację o tym ile godzin poprzedzających operację musimy być na czczo otrzymamy odpowiednio wcześniej. Dodatkowo powinnyśmy wykonać depilację wzgórka łonowego, w okolicach cięcia. Możemy to zrobić w domu lub w szpitalu przed zabiegiem.
Należy jednak pamiętać, iż wskazanie do cesarskiego cięcia, nie gwarantuje, iż poród na pewno odbędzie się w taki sposób, np. samo wcześniejsze przejście operacji cesarskiego cięcia, nie oznacza, iż kolejny poród musi odbyć się w taki sam sposób, jeśli nie występują inne wskazania.
Wskazania do cesarskiego cięcia – kiedy cesarka?
Wskazania do cesarskiego cięcia obejmują:
przebyte wcześniej operacje cesarskiego cięcia
przebyte wcześniej operacje macicy,
choroby sercowo-naczyniowe matki,
niektóre wady i choroby wzroku, retinopatie matki,
choroby płuc matki,
patologie w obrębie kanału rodnego i miednicy matki,
wskazania neurologiczne
wskazania psychiatryczne,
konflikt serologiczny,
niewyrównana cukrzyca matki,
aktywna opryszczka narządów płciowych,
choroby przenoszone drogą płciową,
nieprawidłowy postęp porodu lub brak postępu w kolejnych fazach porodowych,
nieprawidłowe ułożenie płodu,
nieprawidłowe ułożenie główki dziecka,
wielkość dziecka powyżej 4,5 kg,
ciąża mnoga,
poród przedwczesny obarczony ryzykiem,
ciężki stan przedrzucawkowy,
przedwczesne odklejenie łożyska, łożysko przodujące,
zakażenie wewnątrzmaciczne,
wypadnięcie pępowiny,
podejrzenie krwotoku wewnętrznego,
zaburzenia akcji serca płodu,
niewspółmierność szyjkowa,
niewspółmierność porodowa.