Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Mięśnie Kegla wspomagają utrzymanie ciąży i ułatwiają poród. Pomagają także uniknąć niektórych problemów zdrowotnych, takich jak np. wypadanie macicy, wypadanie pęcherza czy nietrzymanie moczu. Dlatego bardzo ważne jest ich wzmacnianie poprzez regularne ćwiczenia. Co ciekawe, ćwiczenia te mogą również wzmacniać doznania seksualne. Umiejętność prawidłowego ćwiczenia mięśni Kegla jest bardzo ważna dla kobiet, a zwłaszcza dla przyszłych mam!
Mięśnie Kegla – co to?
Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna macicy i krocza. Możemy spotkać się również z nazwą mięsień łonowo-guziczny. Nazwa „mięśnie Kegla” pochodzi od nazwiska Arnolda Kegla – amerykańskiego ginekologa, który opracował ćwiczenia dla kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Zadaniem mięśni Kegla jest podtrzymywanie narządów jamy brzusznej od dołu. Gdy mięśnie te są wzmocnione, narządy podtrzymywane są we właściwym położeniu, gdy zaś są rozluźnione i wiotkie, wzrasta ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.
Jak odnaleźć mięśnie Kegla?
Najlepszym sposobem na odnalezienie mięśni Kegla jest po prostu włożenie palca do pochwy i zaciśnięcie mięśni. Jeśli poczujemy ucisk wokół palca, a dno macicy podniesie się, oznacza to, że właśnie użyliśmy mięśni Kegla. Możemy też spróbować wstrzymać strumień moczu, podczas jego oddawania – gdy ten zatrzyma się, oznacza to, iż użyliśmy mięśni Kegla. Nie powinniśmy jednak w taki sposób ćwiczyć, ponieważ takie wstrzymywanie moczu nie wzmacnia tych mięśni, a je osłabia. Dodatkowo wstrzymywanie moczu zwiększa ryzyko infekcji układu moczowego.
Kto powinien ćwiczyć mięśnie Kegla?
Ćwiczenia mięśni Kegla rekomendowane są szczególnie kobietom w ciąży oraz tym, które odbyły już poród. Tego typu ćwiczenia pozwolą kobietom w ciąży na mniej bolesny poród oraz na szybsze dojście do siebie po nim, zaś kobiety po porodzie będą mogły zapobiec problemom związanym z nietrzymaniem moczu czy szybciej powrócić do satysfakcjonującego życia seksualnego.
Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby ćwiczyły również inne kobiety – zarówno młode, zdrowe jak i starsze – wręcz jest to wskazane! Ćwiczenia mięśni dna macicy nie niosą za sobą żadnego ryzyka, dlatego warto wykonywać je w każdym wieku, a właściwie im wcześniej tym lepiej, bez względu na okoliczności.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Ćwiczenia dla kobiet
Ćwiczenie mięśni Kegla odbywa się poprzez ich napinanie, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy wiedziały najpierw gdzie one się dokładnie znajdują. Ćwiczenia te możemy wykonywać na różne sposoby, w różnych pozycjach – na siedząco, leżąco, a nawet na stojąco. Aby rozpocząć ćwiczenia wystarczy przyjąć wybraną, wygodną dla nas pozycje i rozpocząć napinanie mięśni licząc do pięciu. Po tym czasie należy je rozluźnić. Potwórzmy ten schemat jeszcze kilka, a nawet kilkanaście razy. W ćwiczeniach mięśni Kegla najważniejsza jest systematyczność, więc starajmy się ćwiczyć codziennie po kilka serii. Mięśnie dna macicy możemy wzmacniać równocześnie wykonując inne czynności np. oglądając ulubiony serial. Pamiętajmy jednak o tym, by nie ćwiczyć równocześnie innych partii mięśni w tym samym czasie – gdy ćwiczymy mięśnie Kegla, odpuśćmy sobie np. napinanie brzucha.
Ćwiczenia mięśni Kegla mogą przynieść nam wiele pozytywnych efektów, pod warunkiem, że będziemy wykonywać je regularnie. Pamiętajmy więc o nich w ciągu dnia, a efekty na pewno mile nas zaskoczą.