Jak długo karmić piersią?

Jak długo karmić piersią? Jak radzić sobie z trudnościami, by przedłużyć ten czas?

Karmienie piersią ma duży wpływ na rozwój dziecka, dlatego nie warto zbyt szybko zmieniać sposobu żywienia malucha. A więc pojawia się pytanie: jak długo karmić piersią? Najlepiej tak długo, jak tylko jest to możliwe. Czasami jednak, u kobiet po porodzie, pojawiają się problemy z laktacją, które uniemożliwiają karmienie dziecka naturalnym  mlekiem mamy. W takich sytuacjach warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy położnej lub doradcy laktacyjnego. Odpowiednio dobrane metody mogą przyspieszyć produkcję mleka i korzystnie wpłynąć na zbudowanie niepowtarzalnej więzi między mamą, a dzieckiem.
Jak długo karmić piersią?

Wiele mam zadaje sobie pytanie – jak długo należy karmić piersią? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nie ma bowiem górnej granicy wieku, do którego mleko matki jest niezbędne dla rozwoju dziecka. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym czasie można rozszerzać dietę niemowlęcia i jednocześnie kontynuować przystawianie do piersi – nawet do drugiego roku życia dziecka. To najbardziej optymalny czas karmienia piersią i jest on zalecany niemal każdej mamie. Po jego upływie nie ma już konieczności wprowadzania dziecku modyfikowanych mieszanek mlecznych, nawet jeśli maluszek zakończy ssanie piersi przed drugimi urodzinami.
Trudności napotykane przy naturalnym karmieniu

Młode mamy często miewają trudności z naturalnym karmieniem; pojawiają się one kilka tygodni po porodzie, gdy produkcja mleka nieco ustaje. Właśnie wtedy kobietom wydaje się, że jego ilość jest dla maluszka za mała – nic bardziej mylnego. Na początku mleko mamy to siara i nie występuje ono w tak dużej ilości jak mleko właściwe, ale w zupełności wystarcza, aby sprostać wymaganiom noworodka w pierwszych dniach jego życia. Karmienie piersią najlepiej rozpocząć w ciągu godziny po porodzie,  zazwyczaj mamy rozpoczynają ten rytuał jednak nieco później. Na szczęście nie powinny się obawiać, że będzie to miało negatywny wpływ na przebieg procesu laktacji. Organizm mamy rozpoczyna produkcję mleka jeszcze w okresie ciąży i nawet do dwóch lat po zaprzestaniu karmienia jest w stanie znowu ją wywołać. Noworodki najlepiej przystawiać do piersi na ich własne życzenie. Najlepiej też dobrać idealną dla siebie pozycję do karmienia piersią. Warto pamiętać, że laktacja to reakcja dwustronna – im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka produkuje ciało kobiety. Często powtarzanym mitem są teorie, że dziecko nie najada się mlekiem mamy, pokarm ten jest mało wartościowy, albo traci na wartości wraz z czasem karmienia. Ilość matczynego mleka nie przekłada się na jego jakość. Szacuje się, że w ciągu około dziesięciu minut dziecko jest w stanie wypić mleko z jednej piersi. Pozostały czas, który maluszek spędza przy mamie, często wynika z potrzeby bliskości i silnego odruchu ssania. Zamiast więc wspomagać się mlecznymi mieszankami, warto przystawiać dziecko do piersi tak często, jak jest to możliwe. Zbyt wczesne wprowadzanie mieszanek i stosowanie smoczków może nie tylko zaburzyć laktację, ale także zniechęcić maleństwo do późniejszego ssania.

Jak karmić piersią dłużej? W jaki sposób sobie pomóc?

Wiele trudności związanych z naturalnym karmieniem może wynikać z niewłaściwego przystawiania dziecka do piersi. Powoduje to ból brodawek podczas karmienia, a nawet ich pękanie, skutkując nerwowym zachowaniem dziecka, płaczem i niechęcią do ssania piersi. W takich sytuacjach, warto zasięgnąć porady doświadczonej położnej lub skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Mogą oni zaproponować najwygodniejszą dla mamy i dziecka pozycję do karmienia piersią. Gdy rozpoczyna się przygoda z karmieniem  mama może wspomóc się ziołowymi herbatkami pobudzającymi laktację. W przypadku zbyt dużej ilości mleka, zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie, warto jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi.

Jeśli podczas ssania piersi występują dolegliwości bólowe, mama może wziąć ciepły prysznic i ściągnąć pierwszy nawał mleka. Ważne jest, aby dziecko wypijało pokarm z piersi do końca. Nie tylko ją opróżni, ale też zje najbardziej optymalny posiłek zawierający białko, węglowodany i tłuszcze. Po karmieniu, dobrze jest obłożyć pierś chłodnymi żelowymi okładami.
Pozycje do karmienia piersią

Jak karmić piersią i jaką pozycję do tego wybrać? Najpopularniejsza jest pozycja klasyczna, czyli taka, gdy mama siedzi, a niemowlę leży w ramionach. Podobna jest pozycja biologiczna, która różni się od klasycznej bardziej leżącą pozycją matki. Sprawdzona, zwłaszcza wśród mam z obfitym biustem jest pozycja leżąca boczna, gdy mama kładzie się obok dziecka i podaje mu pierś.

Praktyczna jest również pozycja spod pachy, polegająca na tym, że mama kładzie dziecko brzuszkiem do swojego boku kierując twarz swojego maleństwa w stronę piersi. Polecana jest szczególnie mamom po cesarskim cięciu oraz kobietom z dużym biustem.

W przypadku problemów ze złapaniem piersi przez dziecko, zalecana jest pozycja krzyżowa: mama przeciwną ręką do piersi z której chce karmić, podtrzymuje główkę niemowlęcia a drugą ręką podtrzymuje pierś, aby maluszek mógł ją chwycić. Jest ona polecana w przypadku dzieci ze słabym odruchem ssania i wcześniaków. Aby zwiększyć apetyt mama może posmarować brodawkę swoim mlekiem, aby zachęcić do jedzenia.

Każda młoda mama chce zapewnić swojemu maleństwu zdrowe i bezpieczne dzieciństwo. Naturalnym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych jest matczyny pokarm, produkowany przez gruczoły mleczne, najbardziej aktywne w czasie ciąży i niedługo po porodzie. Decydując się na przystawienie dziecka do piersi nie tylko dajemy mu istotne dla dalszego rozwoju mikro- i makro-elementy, ale też tworzymy niezwykłą bliskość między mamą i nowo narodzonym dzieckiem.

powrót do góry