Karmienie piersią – dlaczego warto?

Karmienie piersią otoczone jest wieloma mitami. Niektóre informacje w internecie, nie mają jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości, na szczęście coraz więcej świadomych kobiet wybiera naturalną metodę karmienia, która jest korzystna zarówno dla dziecka, jak i dla nich samych.

Świadome karmienie piersią

Metoda naturalnego karmienia piersią to temat, wokół którego stworzyły się dwa obozy – zwolenniczek oraz mam, które nie decydują się na karmienie z różnych względów.

Warto jednak wiedzieć, że gdy mamy wątpliwości co do karmienia piersią możemy w tym temacie znaleźć pomoc u położnych oraz doradców laktacyjnych.

Jak długo karmić piersią?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) każda matka powinna karmić swoje dziecko własnym mlekiem naturalnym, przynajmniej do 6. miesiąca życia. Po tym okresie, warto zacząć rozszerzanie diety malca, jednak mleko naturalne powinno być obecne w jadłospisie do 2. roku życia, gdyż ma ono ogromny wpływ na rozwój szkraba.

Zespół Konsultantów Sekcji Żywieniowej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca rozszerzanie diety dziecka od 5. miesiąca życia. Od tego momentu warto stopniowo włączać pokarmy stałe, tj. przeciery warzywne, owocowe oraz kaszki zbożowe.

Poznaj korzyści z karmienia piersią dla dziecka 

Mleko kobiece to znakomity pokarm, który daje noworodkowi ogrom składników odżywczych już od pierwszego karmienia, gdy dziecko ssie siarę obfitą w witaminę A, sód, chlorki oraz przeciwciała chroniące przewód pokarmowy i tworzące swoistą „barierę”.
Dodatkowo, mleko mamy posiada laktoferynę, oligosacharydy, przeciwciała IgA oraz hormony, działające przeciwzapalnie, przeciw infekcyjnie oraz wzmacniająco na układ odpornościowy i układ sercowo-naczyniowy.

Badania dowodzą, że dzieci karmione piersią i przyjmujące naturalny pokarm rzadziej chorują na zakażenia układu pokarmowego, dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego i układu moczowego. Zmniejsza się także prawdopodobieństwo zachorowań na SIDS (nagła śmierć łóżeczkowa), cukrzycę typu 1 i 2. Dzieci karmione piersią zwykle też chętniej sięgają po nowe smaki w dalszym czasie, rzadziej zapadają na alergie pokarmowe i są mniej narażone na nadwagę oraz otyłość.

Jakie są korzyści z karmienia piersią dla mamy?

Karmienie piersią wpływa także bardzo pozytywnie na mamę – odczuwa ona bliskość, spełnienie oraz nawiązuje bardzo intymny kontakt z maluszkiem. Wyzwala się hormon szczęścia – oksytocyna, która dodatkowo zmniejsza stężenie kortyzolu we krwi (hormonu stresu), powodując wyciszenie, uspokojenie oraz spadek napięcia. Oksytocyna wydziela się już podczas porodu, więc bardzo istotny jest wówczas pierwszy kontakt z dzieckiem.

Kolejnym plusem są aspekty zdrowotne – naturalne karmienie zmniejsza ryzyko krwawienia poporodowego, przyspiesza regenerację macicy oraz pomaga powrócić do masy ciała sprzed ciąży. Dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajników oraz piersi, a co więcej, jest po prostu bardzo wygodne – mama ma pokarm dla dziecka zawsze przy sobie.

Co jeść podczas karmienia piersią?

Najnowsze badania wskazują na fakt, iż dieta mamy nie ma zbyt wiele wspólnego z jej pokarmem, a to dlatego że bierze się on z krwi, a nie z żołądka (czyli tego co mama zjada). Na temacie diety mamy podczas karmienia piersią skupiliśmy się w artykule: Dieta matki karmiącej – co musisz wiedzieć? Czas obalić mity.

powrót do góry