Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Wiele kobiet ze wskazaniem do cesarskiego cięcia, zastanawia się jak będzie później wyglądało karmienie piersią. Czy będą miały wystarczająco dużo pokarmu? Czy będą w stanie sprostać zapotrzebowaniu malucha? Faktycznie – karmienie piersią po cesarskim cięciu może być trudniejsze, niż po porodzie naturalnym, jednak nie niemożliwe! Niezależnie od tego w jaki sposób odbył się poród, świeżo upieczona mama będzie posiadała pokarm dla swojego malucha, który dostarczy mu odpowiednich składników odżywczych. To, jak sprawnie będzie produkowane mleko, zależy od kilku czynników.
Jak wygląda karmienie piersią po cesarskim cięciu?

Należy wiedzieć, iż rodzaj porodu nie determinuje tego, czy mama będzie mogła karmić piersią, czy nie. Co prawda, poród naturalny powoduje uruchomienie naturalnych procesów odpowiedzialnych za rozpoczęcie laktacji, które w przypadku cesarki są zakłócone, jednak stosowanie się do zaleceń położnej czy doradcy laktacyjnego i odpowiednie przystawianie dziecka do piersi, może sprawić, że mama będzie mogła karmić z powodzeniem również po cesarce.

Po porodzie zaleca się przystawić dziecko do piersi jak najszybciej się da. W przypadku cesarskiego cięcia może to być jednak utrudnione, ze względu na stan mamy lub dziecka. Jeżeli cesarka jest wykonywana pod pełną narkozą, pierwsze karmienie może się jeszcze bardziej opóźnić, dlatego jeżeli istnieje możliwość wyboru znieczulenia, przy konsultacji z lekarzem , zaleca się znieczulenie zewnątrzoponowe (przewodowe). Wtedy, jeżeli stan dziecka i mamy będzie na to pozwalał, pierwsze karmienie będzie mogło się odbyć nawet od razu po porodzie.
Pobudzenie laktacji po cesarskim cięciu

Na laktację pozytywny wpływ ma przystawianie dziecka do piersi, a nawet sam widok dziecka. Po cesarskim cięciu może się jednak zdarzyć, że mama będzie oddzielona od dziecka przez pewien czas. Wtedy konieczne może być pobudzanie laktacji za pomocą laktatora. Aby laktacja przebiegała w sposób prawidłowy, należy ściągać pokarm co 2-3 godziny. Nie należy zrażać się początkową minimalną ilością mleka – w miarę upływu czasu pokarmu będzie coraz więcej.

Dla prawidłowego procesu laktacji, ważne jest pozytywne nastawienie. Nie należy wmawiać sobie, że karmienie się nie uda, należy uwierzyć, w to, że karmienie piersią to naturalna umiejętność po porodzie – niezależnie od tego, w jaki sposób się on odbył.

Do sukcesu w karmieniu piersią przybliży nas również nasze wsparcie ze strony bliskich osób. Pomoc naszych bliskich będzie na początku nieoceniona.
Zalecane pozycje do karmienia piersią po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu wybór pozycji do karmienia piersią , może być nieco ograniczony. W ciągu pierwszych godzin po porodzie , należy leżeć w łóżku na wznak, dlatego w takim przypadku, niezbędna będzie pomoc położnej przy przystawianiu dziecka do piersi. W miarę upływu czasu , możliwe będzie karmienie w pozycji leżącej na boku. To idealna pozycja w czasie dochodzenia do siebie i odzyskiwania siły po cesarskim cięciu. Kobiety, które już bez problemu siadają, mogą skorzystać w trakcie karmienia z pozycji spod pachy – w tej pozycji położenie dziecka nie będzie powodowało podrażnienia rany na brzuchu.
Problemy podczas karmienia piersią

Karmienie piersią po cesarskim cięciu jest możliwe, jednak należy się do niego odpowiednio przygotować – zarówno fizycznie jak i psychicznie. Możemy także sięgnąć po suplement diety piùlatte, który dedykowany jest mamom karmiącym piersią.

Sprawdź więcej informacji na temat piùlatte.

powrót do góry