Kryzys laktacyjny - czym jest i jak sobie z nim poradzić

Kryzys laktacyjny jest naturalnym procesem, który może przytrafić się każdej karmiącej mamie. Zazwyczaj wynika ze skoków rozwojowych dziecka, gdy rośnie jego zapotrzebowanie na pokarm, jednak może też być spowodowany innymi czynnikami. Kiedy występuje kryzys laktacyjny? Jakie są jego objawy? Jak sobie z nim poradzić?
Laktacja

Organizm mamy do laktacji przygotowuje się już w trakcie ciąży. Proces laktacji polega na produkcji i wydzielaniu mleka dla niemowlaka. Mleko kobiece to najlepsze pożywienie dla noworodka, gdyż spełnia ono jego zapotrzebowanie na składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Karmienie piersią pomaga także w stworzeniu emocjonalnej, silnej więzi dziecka z mamą.
Czym jest kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny to chwilowy problem dotyczący niedoboru mleka w piersiach, który sprawia, że niemowlę nie najada się. Może pojawiać się w związku z rosnącym zapotrzebowaniem dziecka na pokarm, podczas którego organizm mamy potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowych warunków. Kryzys laktacyjny może występować także z innych powodów, np. ze stresu, zmęczenia czy z powodu zaburzeń hormonalnych.
Kryzys laktacyjny – kiedy występuje? Ile trwa?

Kryzys laktacyjny naturalnie przypada na okres skoków rozwojowych niemowlaka. Najczęściej mają one miejsce w 3 i 6 tygodniu, a następnie w 3, 6, 9 lub 12 miesiącu życia dziecka, jednak nie jest to regułą u każdego dziecka. Kryzys laktacyjny może też pojawić się z innych powodów, wtedy nie możemy go przewidzieć, jednak jego objawy są na tyle charakterystyczne, że na pewno go zauważymy. Kryzys trwa zazwyczaj od 2 do maksymalnie 7 dni.

Objawy kryzysu laktacyjnego

Podczas laktacji piersi kobiety są twarde, nabrzmiałe i pełne, a podczas kryzysu laktacyjnego – wręcz przeciwnie. Piersi w tym czasie stają się miękkie i mniejsze. Karmiąca mama może mieć wrażenie, że są puste. Często próby wydobycia z nich pokarmu, kończą się niepowodzeniem, co może prowadzić do frustracji i nerwów, jednak warto pamiętać, że proces ten jest naturalny i przejściowy, a stres może tylko pogorszyć sprawę.
Jak poradzić sobie z kryzysem laktacyjnym?

W trakcie skoków rozwojowych zapotrzebowanie malucha na mleko znacznie się zwiększa. Organizm mamy próbuje się dostosować i przestawić, należy więc zachować spokój i uzbroić się w cierpliwość. Niezwykle ważny w tym czasie jest odpoczynek i wsparcie bliskich. Idealnie, jeżeli wyręczą Cię w różnych codziennych obowiązkach, a Ty będziesz mogła skupić się przede wszystkim na karmieniu maluszka. Podczas kryzysu laktacyjnego, warto przystawiać niemowlę do piersi, tak często, jak to możliwe. Częste ssanie piersi przez dziecko, pobudzi organizm do produkowania mleka.

Wiele kobiet zastanawia się również, czy odpowiednia dieta ma wpływ na pobudzenie laktacji. Idealna dieta dla mam karmiących nie istnieje, jednak warto zadbać o to, by była po prostu zdrowa i zróżnicowana oraz by dostarczała nam niezbędne składniki odżywcze. Możemy też sięgnąć po suplement diety dla mam karmiących – piùlatte.

Podczas kryzysu laktacyjnego nie zniechęcajmy się i nie zaprzestawajmy karmienia.

powrót do góry