Małżeństwo po porodzie

Bardzo się kochacie, dbacie o siebie, chcecie przeżyć ze sobą resztę życia, w którym już niebawem dołączy do was nowa osoba – pierwsze dziecko. Od znajomych rodziców  słyszeliście już, że pojawienie się malucha w rodzinie zmienia wszystko w związku – czasem dochodzi nawet do kryzysów. Zamiast cieszyć się z ciąży i nowego etapu w życiu zastanawiasz się jak uniknąć sytuacji, w której góra pieluszek przysłoni Ci partnera. Jak więc nie wpaść w tendencyjny scenariusz związku po porodzie
Korzystajcie z chwili

Gdy wkraczamy w rolę matki, całą swoją uwagę skupiamy na noworodku. To naturalna kolej rzeczy, ponieważ hormony oraz instynkt macierzyński sugerują by otoczyć potomka szczególną opieką. Bywa tak, że zapominamy wtedy o trosce wobec naszego partnera. W związku nagle zaczyna brakować czułości, która lokowana jest w maluchu. Dzieje się tak szczególnie w pierwszym okresie po porodzie, gdy wiecznie brakuje czasu – do codziennych obowiązków związanych z dzieckiem, dochodzą prace domowe, etat. Niestety doba ma zaledwie 24 godziny i musisz zrobić wszystko, by wykorzystać ten czas najlepiej jak potrafisz. Zacznij od podstaw, korzystaj z chwili i wykonuj wspólnie z partnerem nawet najdrobniejsze domowe czynności. Dzięki temu będziecie mieli jeszcze więcej czasu dla siebie – nie dość, że robicie to razem, to dwa razy szybciej.

Planujcie

Najlepszą metodą na znalezienie czasu na wszystkie zajęcia jest odpowiednie rozplanowanie dnia. Metoda ta sprawdza się także w przypadku pielęgnowania związku. Pamiętaj, że nawet jeśli przez całą dobę towarzyszy wam dziecko, to potrzebujecie spędzić trochę czasu we dwoje. Postaracie się czasami zapewnić malcowi opiekę babci, dziadka lub zaufanej osoby i wyjdźcie raz na miesiąc na spacer, do kina, czy w inne, przyjemne miejsce, w którym lubicie przebywać.

Nim się obejrzysz dotrze do ciebie jak bardzo brakowało ci takich romantycznych momentów. Zdasz sobie także sprawę, że twoje dziecko jest już trochę samodzielne i może bez obaw zostawać pod opieką innych osób, a wy zaczniecie wychodzić częściej, niż dotychczas.
Dbajcie o relacje

Nim zostaliście rodzicami dzwoniliście do siebie z nawet największą głupotą i musieliście dokładnie wiedzieć, co w danej chwili robi druga osoba? W momencie, gdy urodziło się dziecko to nagle gdzieś przepadło, a głównym tematem waszych rozmów jest uczulenie na mleko albo kaszka dla niemowląt? Utrzymywanie partnerskich relacji kiedy pojawia się noworodek jest trudne, jednak bardzo istotne. Zazwyczaj wystarczy szczera rozmowa by wzmocnić relacje i uniknąć konfliktu. Doświadczenie pokazuje, że nawet niewielkie zmiany w tym okresie potrafią znacznie wzmocnić związek początkujących rodziców.
Cieszcie się rodzicielstwem

Wychowywanie dziecka to trudna sztuka wymagająca od nas i naszych partnerów ogromnego zaangażowania. Dysponowanie czasem w takim zabieganym okresie może przerosnąć nawet najbardziej zorganizowane kobiety. Istotne jest, abyście oboje cieszyli się rodzicielstwem i pamiętali, że jesteście teraz nie tylko opiekunami, ale nadal kochającymi się partnerami. Im więcej czasu poświęcicie sobie, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nowy członek rodziny będzie absorbował całą uwagę i wasze uczucie oraz przyjacielskie więzi osłabną. Szczęśliwy związek na pewno lepiej wychowa malucha oraz przekaże mu pozytywny wzorzec rodziny.

 

powrót do góry