Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Ciąża zmienia w organizmie kobiety bardzo wiele. Można powiedzieć, że następuje w nim mała rewolucja. Po porodzie zaczyna się tzw. połóg czyli czas, w którym nasze ciało powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Często zastanawiamy się również kiedy wraca miesiączka po porodzie? Czy ma to miejsce zaraz po porodzie, czy w trakcie połogu, czy może dopiero po nim? Czy ma na to wpływ rodzaj porodu? Czy pierwsza miesiączka po porodzie może być zależna od tego, w jaki sposób będziemy karmić nasze dziecko? Czy okres po porodzie wygląda w ten sam sposób, co przed nim? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania.
Krwawienie po porodzie – czy to pierwsza miesiączka po ciąży?
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że krwawienie występujące po porodzie (zarówno naturalnym jak i przez cesarskie cięcie) nie ma nic wspólnego z miesiączką. Krwawienie te ma związek z oczyszczaniem macicy, która po 9 miesiącach ciąży, musi się obkurczyć, zagoić, zregenerować. W trakcie trwania krwawienia po porodzie dobrze jest używać podkładów poporodowych lub większych, bawełnianych podpasek. Ile trwa krwawienie po porodzie? To zależy od wielu czynników, wpływających na tempo regeneracji organizmu np. wieku czy stanu zdrowia kobiety. Uśredniając – zazwyczaj takie krwawienie trwa do około 1,5. miesiąca po porodzie.
Kiedy czeka nas pierwsza miesiączka po porodzie?
Pierwszy okres po ciąży pojawia się u kobiet w różnym czasie – u niektórych występuje szybciej, a u niektórych później. Od czego więc to zależy? Na czas pojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie ma wpływ sposób karmienia dziecka. Do kobiet karmiących piersią miesiączka wraca po około 20. tygodniach. Produkcja prolaktyny przez organizm kobiety karmiącej blokuje owulację lub ją spowalnia. Całkowita blokada owulacji przez prolaktynę nazywana jest niepłodnością laktacyjną i występuje u niektórych kobiet.
Gdy wraz z upływem czasu częstotliwość karmienia spada, zmniejsza się także produkcja prolaktyny i proces owulacji stopniowo wraca do normy. Warto dodać również, że wystąpienie pierwszej miesiączki po porodzie nie ma wpływu na jakość oraz ilość wytwarzanego pokarmu.
Kobiety, które nie karmią piersią, pierwszą miesiączkę po porodzie mogą dostać znacznie szybciej, bo już około 6-13. tygodnia od urodzenia dziecka.
Należy również nadmienić iż to, w jaki sposób przebiegał poród – czy był to poród naturalny, czy przez cesarskie cięcie – nie ma wpływu na czas pojawienia się pierwszego okresu po porodzie.
Jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie?
W naszym organizmie podczas ciąży jak i zaraz po porodzie zachodzi ogrom zmian, dlatego pierwsza miesiączka po ciąży może różnić się od tych, których doświadczałyśmy przed zajściem w ciążę. Ma to związek z istną burzą hormonalną i długą regeneracją organizmu po ciąży. Pierwsza miesiączka po porodzie może być bardziej obfita i mniej bolesna, na dodatek często pierwsze miesiączki po porodzie występują nieregularnie. To jednak kwestia indywidualna, jednak istnieje kilka sygnałów alarmowych, po których powinnyśmy skonsultować się z lekarzem. Są to m.in.: bardzo obfite, nagłe krwawienia; ostry ból brzucha, gorączka; brak miesiączki po porodzie po upływie 6 miesięcy; nieregularne miesiączkowanie po upływie 6 miesięcy od pierwszego okresu po porodzie.