Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Jak je rozpoznać i kiedy można je wyczuć?
Każda przyszła mama z niecierpliwością wyczekuje pierwszych ruchów dziecka. Nic dziwnego – to przecież prawdziwe urealnienie obecności dziecka w brzuchu mamy. W związku z tym, na początku ciąży zadajemy sobie wiele pytań: kiedy mają miejsce pierwsze ruchy dziecka, jak je zauważyć, jak wyglądają te ruchy – czy są to mocne kopniaki, czy lekkie muśnięcia? Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne. To kwestia mocno indywidualna. Istnieją jednak pewne uśrednione ramy czasowe, w trakcie których pierwsze ruchy dziecka powinny się pojawić.
Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka w ciąży? W którym tygodniu możemy je zauważyć?
Ciąża u każdej przyszłej mamy przebiega w inny sposób, nie ma więc ściśle ustalonego, konkretnego terminu, kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka. Na to, kiedy zauważymy pierwsze ruchy naszego malucha ma również wpływ czy jesteśmy w ciąży po raz pierwszy. Jeżeli to kolejna ciąża, może okazać się, że ruchy dziecka zostaną zauważone już wcześniej! Po prostu mamy w kolejnych ciążach są już bardziej wyczulone i świadome, a te, które spodziewają się pierwszego dziecka, nie do końca wiedzą czego mogą się spodziewać.
Pierwsze wyczuwalne ruchy przyszłe mamy mogą zauważyć między 16., a 21. tygodniem ciąży. Co ciekawe, na wcześniejsze zauważenie tych pierwszych ruchów, oprócz mam w kolejnych ciążach, mogą liczyć również szczuplejsze kobiety. Odruchy dziecka w brzuchu nabierają na sile około 32. tygodnia ciąży – są intensywniejsze, ale stają się jednak nieco rzadsze. W okolicach 37. tygodnia ciąży możemy już liczyć na stałą, intensywną aktywność dzidziusia w brzuchu.
Ruchy odczuwane na początku i pod koniec ciąży znacząco się różnią. Warto wiedzieć, że pierwsze ruchy nie są raczej mocnymi kopniakami. Jak więc wyglądają?
Jak wyglądają pierwsze ruchy dziecka? Jak je odczuć?
Wiele przyszłych mam wyczekuje stanowczych kopnięć i uczucia „falowania” brzucha. Te ruchy pojawiają się z czasem. Gdy czekamy na takie wyraźne ślady obecności dziecka w brzuchu, łatwo jest przegapić te nieoczywiste, pierwsze odruchy. Są nimi delikatne muśnięcia, niemalże łaskotanie. Możemy odczuwać je również jako swojego rodzaju bulgotanie czy przelewanie, co jednak łatwo pomylić z symptomami pracy układu pokarmowego.
Kolejne ruchy, wraz z upływającym czasem, stają się coraz bardziej intensywne, w pewnych momentach będziemy mogli zauważyć również odbicie stópek na brzuchu.
Test metodą Cradiff – ocena ruchliwości płodu
Od około 30. tygodnia ciąży wszystkie zdrowe mamy, z niezaburzonym procesem ciąży (kobiety w ciąży niezagrożonej), mogą dokonywać samodzielnej oceny ruchliwości dziecka w warunkach domowych. Służy do tego tak zwany test metodą Cardiff. Test ten polega na codziennym notowaniu ilości ruchów, które dziecko wykonało między godziną 9, a 21. W ciągu dwunastu godzin maleństwo powinno poruszyć się w brzuchu 10 razy. Jeżeli w tym czasie dziecko poruszy się mniej niż 10 razyprzez dwa kolejne dni, jest to sygnał, aby skonsultować się z lekarzem.
Innymi sygnałami do konsultacji lekarskiej są:
brak aktywności dziecka do 21. tygodnia ciąży,
nagła zmiana intensywności ruchów dziecka (gdy ruchy te z dnia na dzień staną się chaotyczne i szybkie).