Problemy z laktacją – co robić gdy po porodzie brakuje pokarmu

Najlepszym sposobem żywienia noworodka oraz niemowlaka jest karmienie piersią. Rekomendują je organizacje takie jak – WHO, ESPGHAN, AAP, Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, czyli instytucje, które najlepiej wiedzą czym jest dobro dziecka. Wobec ich zaleceń powinnaś karmić swojego maluszka wyłącznie mlekiem własnym przynajmniej do 6. miesiąca życia. Karmienie piersią jest najbardziej odpowiednie do zaspokajania potrzeb odżywczych niemowlęcia. Dodatkowo karmienie mlekiem własnym do 1. roku życia dziecka korzystnie wpływa na jego rozwój oraz na wzmocnienie relacji pomiędzy tobą, a maluchem. Co jednak, gdy zacznie nam brakować pokarmu i pojawią się problemy z laktacją? Przeczytaj nasz artykuł.


Naturalne karmienie piersią wcześniaka – statystyki

Mleko kobiece jest bardzo zalecane wcześniakom – dostarcza im wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białek, także pomaga w innych kwestiach zdrowotnych – zmniejsza występowanie infekcji oraz atopowego zapalenia skóry. Z tego względu ważne jest, byś wspomagała laktację, szczególnie jeśli twój poród był przedwczesny.
Statystyki

99,4 %* – kobiet zaczyna karmić piersią tuż po porodzie
66 %* – noworodków podczas pobytu w szpitalu jest karmionych włączanie mlekiem mamy
22,4 %* – noworodków podczas pierwszego półrocza życia spożywa tylko mleko naturalne

Z badań ankietowych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że:

39 %** – wcześniaków było karmionych tylko i wyłącznie piersią
54 %** – noworodków otrzymywało oprócz mleka matki także mieszanki mleczne modyfikowane,
7 %** – noworodków, które urodziły się przed 37 tc. spożywały jedynie mleko modyfikowane

Głównymi przyczynami przerwania karmienia piersią były: niewystarczająca ilość mleka, niechęć dziecka, bóle brodawek, czasochłonność karmienia, przymus powrotu do pracy przez mamę.

*wg badań ankietowych przeprowadzonych w województwie kujawsko-pomorskim,
**wg badań ankietowych z udziałem 500 matek wcześniaków.

Problemy z laktacją – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wcześniejszego przerwania karmienia piersią jest niewystarczająca ilość mleka. Przypadłość ta występuje u mam wcześniaków oraz po dłuższej rozłące z dzieckiem. Za inne czynniki uznaje się także: chorobę, zmęczenie, napady lęku i stres oraz korzystanie z mechanicznych metod ściągania pokarmu. Do najliczniejszych powodów wizyt młodych mam u lekarza pierwszego kontaktu należą właśnie problemy laktacyjne.

Gdy problem dotyczy ciebie, podczas wizyty u specjalisty dowiesz się jak wyglądają wskaźniki efektywnego karmienia (odpowiedni przyrost masy ciała, ilość karmień na dobę, czas trwania karmienia) i będziesz mogła wykluczyć medyczne powody braku pokarmu.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z ta dolegliwością jest zastosowanie produktów o działaniu
mlekopędnym. Powinnaś mieć świadomość, które z nich jak działają, i które są naprawdę skuteczne.
 

Jak wspomóc laktację? Substancje mlekopędne

Najpowszechniejszymi substancjami mlekopędnymi są galaktogogi, czyli syntetyczne oraz roślinne substancje wywołujące, utrzymujące oraz pobudzające laktację. Kobiety zażywają je w przypadku niewystarczającej ilości pokarmu bez określonych przyczyn zdrowotnych.
Środki farmaceutyczne

Syntetyczne substancje, które mają na celu stymulację laktacji, ale mogą wywoływać liczne skutki uboczne. Dlatego też nie sięgaj po nie bez konsultacji lekarskiej:

    Antagoniści dopaminy – ich celem jest blokada receptora D2 w obrębie ośrodkowego układu nerwowego oraz ograniczenie działania dopaminy hamującej wydzielanie prolaktyny, a w efekcie zwiększenie ilości produkowanego mleka. Skutki uboczne dla mamy: problemy żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, suchość w jakie ustnej, zaburzenia rytmu serca, nagła śmierć sercowa, bezsenność, depresja, marazm, zespół pozapiramidowy, łojotok, potliwość. Skutki uboczne dla dziecko – problemy z układem pokarmowym, ospałość.

Hormon Oksytocyna – stymuluje skurcz komórek mioepitelialnych, co powoduje wyciśnięcie wydzieliny ze światła cewek wydzielniczych do przewodów wprowadzających gruczołu sutkowego. Dotychczas nie stwierdzono skutków ubocznych w trakcie jej stosowania,
    Tyreoliberyna – zwiększa wydzielanie prolaktyny i TSH, co powoduje produkcję pokarmu. Skutki uboczne: nadczynność tarczycy,
    Hormon wzrostu,
    Medroksyprogesteron.

Galaktogogi pochodzenia roślinnego

Dużo bezpieczniejszą alternatywą dla syntetycznych preparatów są rośliny wspomagające laktację:

    kozieradka pospolita,
    fenkuł włoski,
    rutwica lekarska,
    szparag,
    anyż,
    ostropest plamisty,
    bazylia,
    werbena,
    kawa,
    kmin rzymski.

Zawierają w sobie fitoestrogeny, które stymulują produkcję i wydzielanie mleka.

    Ziele rutwicy – zwiększa i podtrzymuje laktację, zawiera kemferol i kwercynę.
    Sylimaryna – ekstrakt z ostropestu plamistego, zawiera cztery flawonoligany: sylibinę A i B, sylikrystynę, sylidiaminę i izosylibinę, które mogą stymulować receptory estrogenowe, a w efekcie prowadzić do rozpoczęcia produkcji mleka.

 
Preparaty ziołowe – innowacyjne formy wspomagania laktacji

Popularność galaktogogów pochodzenia roślinnego z roku na rok rośnie. Największym problemem jest niewielka przyswajalność ekstraktów ziołowych, spowodowana ich słabą rozpuszczalnością w tłuszczach.

Naukowcy opracowują jednak nowe preparaty, które są lepiej wchłaniane przez organizm. Jednym z nich jest Humana Piulatte Plus – suplement diety wspomagający laktację, który wypada bardzo dobrze w porównaniu do innych produktów tego typu i jest najlepszym wyborem, kiedy kobieta ma problemy z wytworzeniem pokarmu.


Odstawienie dziecka od karmienia piersią

Niedobór mleka to problem, który ma wpływ nie tylko na ciebie, ale także na twoje dziecko. Mimo istnienia substancji syntetycznych wywołujących produkcję mleka, powinnaś sięgać po naturalne metody stymulacji laktacji. Musisz mieć świadomość, że to od ciebie zależy, czy będziesz przyjmować preparaty, czy odstawisz malca od piersi. Nim jednak zdecydujesz, pomyśl o tym, co będzie dla was najbardziej korzystne.


Zanim odstawisz dziecko od piersi przez problemy z laktacją:

    Wcześniejsze zakończenie karmienia piersią wśród kobiet wynika głównie z problemów z laktacją.
    Gdy zgłosisz się do lekarza i opowiesz o problemach z laktacją, lekarz oceni wskaźniki efektywnego karmienia i wykluczy zdrowotne przyczyny twojego stanu. Ponadto opowie ci o technice karmienia.
    Wśród preparatów wspierających laktację, znajdziesz produkty syntetyczne oraz naturalne.
    Wybierając preparaty na laktację pochodzenia roślinnego, możesz być spokojna o niewystępowanie skutków ubocznych. Nowe receptury są jeszcze lepiej przyswajalne przez organizm i skuteczniej stymulują laktację.

 

powrót do góry