Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Jak je leczyć by nie zaszkodzić dziecku?
Przeziębienie może dotknąć każdego z nas, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Ból gardła, podwyższona temperatura, osłabienie, kaszel czy katar z pewnością utrudniają normalne funkcjonowanie. Niestety przyszłe mamy są bardziej podatne na przeziębienie, niż cała reszta. To dlatego, że ich układ odpornościowy pracuje nieco mniej skutecznie niż przed ciążą. Jak wygląda przeziębienie w ciąży? Jak je leczyć? Czy przeziębienie w ciąży może szkodzić dziecku?
Objawy przeziębienia w ciąży
Przeziębienie w ciąży nie różni się zbytnio od przeziębienia, które możemy przechodzić przed lub po ciąży – objawy są zazwyczaj takie same. Podczas przeziębienia w ciąży możemy odczuwać: katar, kaszel, ból gardła, ból głowy, osłabienie, zmęczenie. Często przeziębienie wiąże się też z podwyższoną temperaturą ciała oraz osłabionym apetytem. Pomimo uporczywych dolegliwości przeziębienie ma zwykle łagodny przebieg. W przypadku przyszłych mam ryzyko przeziębienia czyli wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych, jest jednak większe niż w przypadku innych osób.
Co na przeziębienie w ciąży? Jak je leczyć?
Łagodne przeziębienie nie musi być od razu wskazaniem do konsultacji lekarskiej, jednak należy obserwować swój stan, gdyż nasilenie objawów może wskazywać na inną, poważniejszą chorobę. Podczas przeziębienia zadbaj o swój odpoczynek – Twój organizm musi się zregenerować. Pij dużo wody, aby nawilżyć śluzówkę gardła. Najlepiej jeśli będziesz wypijać nawet 3-4 litry wody na dzień. Możesz także spróbować herbatek ziołowych (mięta, rumianek) lub napoju z imbiru. Natomiast ulgę od kataru mogą przynieść Ci inhalacje z soli fizjologicznej lub woda morska.
Zadbaj również o odpowiednią temperaturę w domu – zarówno wychłodzenie jak i przegrzanie nie jest wskazane. Temperatura w okolicach 18-20oC będzie w sam raz. Pamiętaj także o wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywasz – zwłaszcza przed snem!
Pod żadnym pozorem nie bierz na własną rękę antybiotyków, ale także leków dostępnych bez recepty. Większość leków na przeziębienie nie może być stosowana w ciąży. To dotyczy zarówno leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych (oprócz paracetamolu, który uznaje się za bezpieczny dla kobiet w ciąży), ale również kropli do nosa czy nawet niektórych tabletek do ssania.
Jeżeli przeziębienie nie ustępuje wybierz się do lekarza, który wybierze dla Ciebie odpowiednie leczenie i poradzi, które z leków będą bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka.
Czy przeziębienie w ciąży szkodzi dziecku?
Dolegliwości związane z przeziębieniem nie powinny mieć negatywnego wpływu na zdrowie dziecka, jednak należy pozostać w konsultacji z lekarzem i nie przyjmować żadnych leków bez jego zgody. Jeżeli zauważymy u siebie nasilone lub długotrwałe objawy infekcji wirusowej wizyta u lekarza będzie konieczna by wykluczyć poważniejsze choroby, których powikłania mogłyby stanowić dla dziecka zagrożenie.