Humana benelife AColic
Dla niemowląt od urodzenia
Kobiece ciało w ciąży przechodzi przez wiele zmian. Przyrost masy ciała czy powiększenie się piersi to w okresie ciąży zupełnie normalna, naturalna sprawa, jednak gdy w wyniku szybkich, postępujących zmian skóra przestaje się rozciągać, na ciele mogą powstać rozstępy. Zazwyczaj pojawiają się one na brzuchu, piersiach czy udach. Rozstępy w ciąży dla niektórych kobiet mogą okazać się estetycznym problemem, zaś inne uważają, że nie ma się czego wstydzić. Dla tych, które jednak chciałyby rozstępów uniknąć, mamy dobrą wiadomość – to możliwe! W jaki sposób zapobiegać rozstępom w ciąży?
Czym są rozstępy w ciąży i dlaczego powstają?
Rozstępy są pasmami na ciele, bliznami, które powstają na skutek rozciągania się skóry z powodu szybkiego wzrostu masy ciała. Włókna kolagenowe odpowiedzialne za jędrną, napiętą skórę w trakcie ciąży są dużo słabsze niż zazwyczaj. Wszystko za sprawą nadmiaru kortyzolu w organizmie, który zakłóca pracę fibroblastów. Stąd też zwiększone ryzyko powstawania rozstępów w trakcie ciąży.
Na powstawanie rozstępów mają wpływ predyspozycje genetyczne, kondycja skóry przed ciążą oraz jej pielęgnacja w czasie ciąży oraz tempo wzrostu masy ciała, dlatego rozstępy nie pojawią się u każdej kobiety. Istnieją sposoby na zmniejszenie ryzyka ich pojawienia się i najlepiej zacząć stosować je jak najwcześniej.
Jak zapobiegać rozstępom? Co na rozstępy w ciąży?
Rozstępom lepiej zapobiegać, niż walczyć z nimi gdy się już pojawią. Dlaczego? Gdy zauważymy na naszym ciele pojawienie się czerwonych pasm, na ich całkowite pozbycie się będzie już za późno. Będziemy mogły jedynie spłycić je, rozjaśnić, sprawić, że będą mniej widoczne.
Najlepszym sposobem na rozstępy jest odpowiednia pielęgnacja ciała zanim zajdziemy w ciążę. Im szybciej, tym lepiej! W jaki sposób można ujędrnić naszą skórę i zapobiegać rozstępom?
Przede wszystkim regularnie wykonując specjalne masaże – na sucho, przy użyciu rękawicy lub szczotki, lub na mokro, używając przeznaczonego do tego celu kosmetyku. Masaże możemy kontynuować również w ciąży, jednak wybierając kosmetyki do masażu, zwróćmy uwagę na to, czy mogą być one stosowane przez kobiety w ciąży, a masując brzuch róbmy to delikatnie, omijając górną część brzucha. Pamiętajmy, że masaże brzucha i piersi nie są dozwolone w przypadku kobiet, którym zagraża przedwczesny poród.
Oprócz kosmetyków do masażu warto także zaopatrzyć się w inne, specjalistyczne kosmetyki do oddzielnej pielęgnacji ciała np. krem przeciw rozstępom, stymulujący produkcję kolagenu. Wybierając kosmetyk przeciw rozstępom zwracajmy uwagę na jego skład, który powinien być dostosowany specjalnie dla kobiet w ciąży.
Zadbajmy także o odpowiednią dietę, która uwzględni pokarmy korzystne dla nas, naszej skóry, ale przede wszystkim dla naszego maleństwa. Dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana. Prawidłowy sposób odżywiania wpłynie nie tylko na wygląd naszej skóry, ale również na nasze samopoczucie i zdrowie, co jest niezwykle ważne w okresie ciąży.
Rozstępy po ciąży – jak z nimi walczyć?
Całkowite zlikwidowanie rozstępów, gdy już się pojawią jest praktycznie niemożliwe. Możemy za to poprawić ich wygląd i sprawić, że staną się mniej widoczne, np. za pomocą specjalistycznych kosmetyków. Rozstępy można także spłycić i rozjaśnić za pomocą zabiegu z wykorzystaniem lasera. Aby poddać się takiemu zabiegowi zaczekajmy jednak aż do zakończenia karmienia dziecka.